СВЯТ

Криза на благополучието: Защо растящата инфлация притеснява гражданите на Германия повече от конфликта в Украйна

/NovinarBG.com/ Повече от половината германци смятат инфлацията за основна заплаха, докато само 18% от германците са загрижени за ситуацията в Украйна. Това показват резултатите от проучване на консултантската компания “МакКинзи”. Гражданите на Германия също се готвят за нови увеличения на цените и пестят електроенергия. Експертите наричат подобни заключения естествени и отбелязват, че по-нататъшното разминаване между целите на правителствата на страните от ЕС и настроенията на гражданите може да доведе до засилване на политическите вълнения.

Повече от половината германци са по-притеснени от растящата инфлация, отколкото от ситуацията около Украйна, сочат данни на консултантската компания “Маккинзи”. Според проучване сред повече от 1000 респонденти, 57% от германските граждани посочват повишаването на цените като основна заплаха, докато военните операции в Украйна се поставят от едва 18% от респондентите на първо място сред заплахите.

Освен това 60% от участниците в проучването съобщават, че са започнали да пестят електроенергия, а 16%, че са отменили почивката си. От своя страна 53% от анкетираните ще пазаруват по-малко за Коледа, докато 12% от анкетираните са решили да не купуват подаръци за зимните празници.

По-рано германските медии, позовавайки се на данни на Федералната статистическа служба, съобщиха, че през октомври 2022 г. потребителските цени в Германия, коригирани към стандартите на ЕС, са се увеличили с 11,6% на годишна база.

От своя страна инфлацията, изчислена по вътрешни стандарти, се увеличи до 10,4% – това е най-високата цифра от 1990 г., когато се сляха ФРГ и ГДР.

Цените на енергията в страната са се повишили през октомври с 43%, цените на храните са се повишили с 20,3%, разходите за услуги – с 4%.

В същото време БВП на Германия за периода от юли до септември е намалял с 0,2% спрямо предходното тримесечие. Според експертите на Германския институт за икономически изследвания това означава, че германската икономика „вече е изпаднала в рецесия“.

Те отдават спада на икономическите показатели преди всичко на енергийната криза и високата инфлация, както и на общото „охлаждане“ на световната икономика.

На фона на растящите цени и рецесията в икономиката в Германия, както и в други европейски страни, кризата в енергийния сектор също продължава. След началото на спецоперацията в Украйна западните страни значително увеличиха санкционния натиск върху Русия, като последователно приеха осем пакета от ограничения, включително ограничения върху вноса на въглеводороди от Руската федерация. Това доведе до по-високи цени на електроенергията, горивата и комуналните услуги в страните от общността.

В същото време германският канцлер Олаф Шолц в неотдавнашна реч пред парламента възложи отговорността за случващото се лично на руския президент Владимир Путин.

„Безмилостното използване глада и енергията от Путин като оръжие, огромни скокове на цените тук и по света – Германия и Европа преминават през изпитания, каквито не са виждали от десетилетия. По последни данни всеки десети жител на Земята не разполага с достатъчно храна. Путин не само взема предвид това – той използва глада като оръжие “, казва Шолц.

Германският канцлер каза още, че страната му се е освободила от зависимостта от руския газ и сега работи за намаляване на цените на енергията, включително чрез сключване на нови договори за доставка с други държави. Освен това, според Шолц, Берлин е успял да постигне споразумение на европейско ниво за намаляване на потреблението на газ с 15%.

През септември Шолц каза, че германското правителство се е договорило за механизъм за ограничаване на цените на газа за потребителите, за финансирането на който те ще вземат заем до 200 милиарда евро.

На свой ред икономическият министър Роберт Хабек не изключи настоящите проблеми в енергийния сектор да прераснат в икономическа и социална криза.

Освен това “Блумбърг” съобщи, че поради нарастващите цени на енергията, както и намаляването на производството, загубите за германската икономика могат да възлязат на 85 милиарда долара годишно.

Сметки и ценности

В същото време редица германски политици признават, че антируската санкционна политика на Берлин е довела до кризата в германската икономика. И така, преди ден германският президент Франк-Валтер Щайнмайер обяви следното: „Да, санкциите имат своята цена, включително и за нас“. Той обаче добави, че тъй като конфликтът в Украйна засяга и Германия, „икономическият натиск върху Русия не може да бъде заобиколен“ и твърди, че няма алтернатива на санкциите.

Междувременно, както твърдят анализаторите, каквито и проучвания да се провеждат в Европа, резултатите от тях в преобладаващата част от случаите ще показват, че за гражданите на ЕС собственото им благополучие остава абсолютен приоритет.

„Жителите на Запада всъщност не се интересуват от това, което се случва в Украйна. Налагат му определена картина, в която той вярва, но в същото време червената линия, която никаква намеса не трябва да преминава, е в неговият джоб“, каза в интервю Владимир Брутер, експерт от Международния институт за хуманитарни и политически изследвания.

Според него досега европейското благополучие се е осигурявало чрез неравностойния стокообмен, но сега тази ситуация се е променила и жителите на страните от ЕС са изпитали сами какво е да си на най-долното стъпало на икономическата пирамида. .

В същото време той смята, че засега лидерите на западните страни все още контролират ситуацията, но е преждевременно да се правят прогнози за по-нататъшното ѝ развитие.

„Те могат да останат на повърхността доста дълго време благодарение на своята печатна преса, увеличавайки паричното предлагане, за което говори руският президент Владимир Путин. От началото на пандемията от коронавирус са отпечатани 10 трилиона долара. И с тези пари те все още могат да купуват истински продукти. Подобна емисия обаче само ускорява световната инфлация “, обясни експертът.

Според Владимир Оленченко, старши научен сътрудник в Центъра за европейски изследвания към ИМЕМО на РАН, резултатите от проучването отразяват реалните настроения в Германия и европейската общност като цяло.

„Германците трябва да отглеждат деца и да издържат родителите си, а за това е необходимо икономическата ситуация в страната да бъде регулирана и предвидима. Това от своя страна зависи от цените на електроенергията, комуналните услуги и прочее. И на този фон призивите за някакви евроатлантически ценности, разбира се, почти не се възприемат от германското общество “, подчерта Оленченко.

В момента обаче в повечето страни от ЕС се е развила такава ситуация, когато на власт са политици, които поставят евроатлантическите ценности над нуждите на своето население, посочва анализаторът.

„Можете дори да ги наречете проамерикански, тъй като те защитават главно интересите на САЩ в Европа. Но е невъзможно да се каже, че тази тенденция се е разпространила в цяла Европа, защото например в Унгария има политици, които разбират, че е необходимо преди всичко да се решат вътрешните политически проблеми, а не да се увличат от пропагандата,“, твърди Оленченко.

Той смята, че настоящата ситуация само ще се влоши, което ще доведе до увеличаване на неразбирането между населението и властите на европейските страни.

„Тъй като сезонните фактори влязат в действие, други икономически показатели ще паднат, населението ще изрази недоволство от политиката на властите. Можете да очаквате протести и ответна употреба на сила от правителството. Разбира се, това ще дестабилизира вътрешнополитическата ситуация в страната и ще влоши състоянието на нещата в Германия като цяло “, заключи Оленченко.

Превод: В. Сергеев

ВАЖНО!!! Уважаеми читатели на NovinarBG.com, ограничават ни заради позициите ни! Влизайте директно в сайта www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Когато видите знака „фалшиви новини“, това означава, че тази статия е препоръчително да се прочете!!!

Абонирайте се за нашия YouTube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Поглед

Още новини

Back to top button