Русия

Рекордно ниският външен дълг на Русия разкри нов проблем

/NovinarBG.com/ От началото на годината външният дълг е намалял с 8,7 на сто и през юли доближи минимума от края на 2006 г. По-малко обаче не винаги е по-добре. Трудностите с пласирането на облигации не позволяват привличането на средства за развитието на икономиката, не всичко върви гладко с вътрешните инвестиции. Къде планират да вземат парите?

Да изхвърлим баласта

Въпреки санкциите Москва изпълнява задълженията си по външните заеми и последователно намалява зависимостта си от чуждестранни инвестиции. За половин година дългът намаля до 347,7 милиарда долара (минус 33 милиарда) и почти достигна 17-годишно дъно, когато беше 313,2 милиарда.

Правителството целенасочено намалява дълга от 2014 г. Това е разумна политика в условията на отслабване на рублата – колкото по-слаба е тя, толкова по-скъп е дългът в чуждестранна валута, освен това кредиторите винаги могат да я използват като лост. Изтичането на капитал обаче обезкървява икономиката.

Русия има значителен потенциал за увеличаване на заемите. Техният дял от БВП е едва около 16 на сто, докато ЕС, например, счита за сигурна цифра от 60 на сто. „Сега, когато трябва да се справим със заместването на вноса, да подобрим ефективността на производството, да решим много други проблеми, са необходими ресурси. За да направим това, можем да повишим прага на заемане“, обяснява Михаил Беляев, кандидат на икономическите науки, финансов анализатор. В същото време дълговите задължения ще бъдат сигурен и неинфлационен източник на финансиране.

Проблемът е, че руските облигации не могат да бъдат пуснати нормално на борсата. Държавите в състояние на военен конфликт се считат за ненадеждни кредитополучатели, предлагат им се неизгодни условия. Всички държави, включително приятелските държави, са обект на тези правила на международно регулиране. Ситуацията се утежнява от затруднения с плащането на купони и допълнителните санкции.

Така през април 2022 г. САЩ въведоха пълна забрана за „нови инвестиции“ в Русия. „Американската служба за контрол на чуждестранните активи съобщи, че американските инвеститори могат да притежават руски облигации и да ги продават, но закупуването на вторичния пазар не е разрешено. Забраната се отнася не само за държавни облигации, но и за корпоративни облигации“, припомня инвестиционен съветник Юлия Кузнецова.

По думите ѝ отстъпката по еврооблигациите на компаниите и Министерството на финансите е била от 30 до 60 на сто на извънборсовия пазар. Следователно нови държавни облигации вече практически не се издават.

Хранене на икономиката

Според анализаторите изходът може да е вътрешното финансиране. „Много големи бизнесмени повдигнаха въпроса за приватизацията и бяха готови да похарчат около 30 трилиона рубли. Това означава, че има ресурси за инвестиции. Остава правилно да подредим и представим инструментите“, отбелязва Беляев.

Не си струва да се разчита на емисиите: тази рискована стратегия е оправдана само ако икономиката се развива динамично (около четири процента от БВП). В този случай бюджетният дефицит се покрива от увеличаване на паричното предлагане, което по-късно се балансира от освобождаването на стоки. Сега растежът на местната икономика се осигурява от отбранителната индустрия, но в бъдеще е важно предприемачите да бъдат извадени от зимен сън. „От февруари-март повечето компании заеха изчаквателна позиция: някои чакат всичко да се върне към нормалното, докато други чакат субсидии“, казва Беляев.

От гледна точка на социалните програми субсидиите за бизнеса са полезни – държавата не може да допусне закриване на предприятия, загуба на работни места и нарастване на бедността. Субсидиите обаче вредят на развитието на икономиката, защото „консервират“ производството: няма смисъл нещо да се подобрява и да става по-конкурентоспособно, след като пари се дават и без това. „Често бизнесмените се оправдават със санкции и ковид“, обръща внимание експертът. Междувременно субсидиите се отпускат или от бюджета, или от Фонда за национално богатство, който се попълва за сметка на данъци и приходи от износ.

Мудността на компаниите възпрепятства развитието на алтернативни източници на финансиране, като например преки инвестиции от физически лица чрез закупуване на акции и облигации. Кузнецова отбелязва, че вътрешният фондов пазар е слабо развит. Само два процента от руснаците са активни инвеститори, докато в САЩ те са 60-80%. А в условията на изтичане на чужди средства е необходимо развитието на частно вътрешно финансиране.

В ръцете на хората

Надяваха се да решат този проблем чрез въвеждане на Облигации на федералния заем. Те имат висока доходност – около осем процента, което позволява да се инвестира дори при ниски печалби. Предполагаше се, че населението ще свикне да работи с ценни книжа и държавните облигации ще станат междинна стъпка към навлизането на фондовия пазар.

Засега обаче финансовата политика не позволява изпълнението на този план. Предстоящото повишаване на основния лихвен процент от Централната банка до осем процента ще доведе до повишаване на лихвите по депозитите и ще направи неизгодно купуването на облигации. „Поддържането на облигациите на сегашните осем процента вече е много скъпо и за да останат привлекателни, ще е необходимо да се увеличи доходността до 8,5-9 процента“, обяснява Беляев. Малко компании могат да се конкурират с такъв показател.

Така че е малко вероятно нови инструменти да се появят в близко бъдеще. Експертите смятат, че тенденцията за намаляване на държавния дълг ще продължи. До края на годината той може да падне до 300 млрд. долара, предполага кандидатът на икономическите науки Лазар Бадалов. Това ще доведе до влошаване на платежния баланс и ще окаже допълнителен натиск върху курса на рублата. В бъдеще ще се наложи преориентиране към заеми във валути на приятелски страни.

Превод: В. Сергеев

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button