СВЯТ

Украйна обещава да залее Европа с газ, който не притежава

/NovinarBG.com/ Нафтогаз обсъжда с американски компании възможността за разработване на украински газови находища. Това каза в интервю за един от британските вестници съветникът на ръководителя на компанията Мирон Василик.

„Имаме редица ресурси и запаси от газ, които всъщност са вторите по големина в Европа. Има потенциал за проучване, както и потенциал за износ. Според нашите оценки можем да говорим за 40 милиарда кубически метра“, цитира ТАСС представител на „Нафтогаз“.

Той също така добави, че разработването на находища в Днепър-Донецкия басейн може да започне през втората половина на това десетилетие. Според него ръководството на компанията преговаря с американски фирми за сключване на съвместни споразумения за тяхното развитие и „скоро някои от проектите ще бъдат представени на пазара“.

Мирон Василик смята, че газовите запаси на Украйна ще помогнат за задоволяване на търсенето в Европа на фона на отказа от руски енергийни източници.

Това е твърдение, което е възможно най-далеч от истината, което няма нищо общо с обективната реалност“, описва изявлението на представителя на Нафтогаз Александър Фролов, заместник генерален директор на Националния енергиен институт.

„СП“: – Но се оказва, че г-н Василик и „Нафтогаз“ в негово лице заблуждават не само британската преса и нейните читатели, но и американски компании.

– Защо не? Казва, че обсъждат. Ами нека обсъждат.

„СП“: – И така, за какви депозити все още говори или мечтае г-н Василик?

– Депозитите, разбира се, ги има. Освен това през 2024 г. се навършват 100 години от началото на добива на газ в Украйна през 1991 г.

В Украйна се извършва както проучване, така и производство. Основното производство е съсредоточено, доколкото си спомням, в района на североизточната част на страната – Харковска област, има запаси от газ в шелфа. Но в Украйна няма големи находища на газ. Голям в смисъл на определение, а не на ценностна преценка.

Има градация на депозитите и те в Украйна са малки. Теоретично е възможно да се обсъжда тяхното развитие, но да се води производство в района на линията Донецк-Днепропетровск (Днепър) …

Преди 10 години се обсъждаше развитието на шистовите находища и дори се работеше в тази посока, в които участваха големи играчи като Shell, но тези работи не донесоха полезни резултати. В същото време не е възможно да се обвинява дори влошената ситуация в източната част на страната за това.

Планирано е разработването на шистови находища и в западната част на Украйна. Кой й попречи да ръководи последните осем години?

Нещо повече, дори се опитаха да създадат позиция на максимално облагодетелствана нация, но там не се намери нищо интересно, в което да си струва да се инвестират пари.

През 2016 г. в Украйна беше приета програмата 2020 г., която предвиждаше увеличаване на добива на газ от държавната компания Укргасдобыча от 14,4 милиарда кубически метра до 20 милиарда до 2020 г. Милиарди и милиарди бяха инвестирани в проучване и добив.

В резултат на това добивът е намален до 13,7 – 13,8 милиарда кубически метра. И какво конкретно им попречи да инвестират тези милиарди в невероятно перспективните находища на Днепърско-Донецкия басейн и сами да увеличат производството? Съдейки по резултатите от 2020 г., производството е намаляло. Тоест резултатът е отрицателен.

Разбира се, някои обеми се произвеждат и от независими играчи, но те произвеждат от една четвърт до една трета (в зависимост от годината) от газа, произведен в Украйна. През повечето години една четвърт. Кой им пречи да работят и в тази посока?

Това са въпроси, чиито отговори са актуални независимо от военната, политическата и всяка друга ситуация. Ако има обещаващи находища, които си струва да се разработят, защо Украйна не го направи по-рано? Вероятно защото няма обещаващи находища.

Това бърборене може би е неудобен опит да се въвлече американският бизнес, казано на разбираем за украинското ръководство език, в блудство, за да се повиши по някакъв начин интересът на американската страна към случващото се. Не виждам друг смисъл в това.

И като се има предвид местоположението на басейна, трябва да си много смела компания, за да се впишеш в това, и малко малоумник. С кого преговарят, за какво, за колко време …

И по-нататък, не говорим за това, че някой се е съгласил с някого за нещо. Става въпрос за водене на преговори и красотата на преговорите е, че те могат да се водят и да се преструват, че се случва нещо важно, докато нищо важно не се случва. Поне в газовия сектор.

Кримският политически експерт Владимир Джарала смята подобни изявления за част от пропагандна кампания, в която украинската страна знае много.

– Учителите бяха добри. Говорим за западни структури, а именно НАТО, с които те все още координират работата си по идеологическата борба. Освен това това не са военни структури на НАТО, а мрежа от различни рекламни и неправителствени програми, които работят под егидата на куратори от НАТО и осигуряват определени акции и събития. Така че учителите са добри, а самата украинска страна знае как да учи добре.

За да покажат, че няма заплаха от поражение в Украйна, че са готови да се бият още до „последния украинец“ и се организират такива интервюта, чийто смисъл е да покажат „ние вече виждаме бъдещето, няма съмнение, че тази територия ще бъде наша, ние се готвим да работим“. Тоест това е посланието, което носят подобни интервюта и тези.

„СП“: – Но с някои американски компании, съдейки по думите му, все още се водят преговори. Дали Киев мами американците?

– Не можете да излъжете американските компании, защото те самите не само участват в тази измама, но и я организират. Енергийният сектор в Украйна винаги е бил корумпиран, освен това се оказа фактор в американската политика: говорим за семейството на президента Байдън, чиито членове са участвали в енергийния бизнес в Украйна, и то толкова открито корумпирани, че това доведе до гняв в самите Съединени щати и е фактор във вътрешната политическа борба и при Тръмп, и при сегашната администрация.

Самите енергийни компании имат различни възможности с помощта на своите мениджъри, които разбират цялата специфика на работа в тези условия, за да извлекат допълнителна печалба.

Има редица програми, възможности и т.н., когато всичко остава на хартия, но парите са реални. Фактът, че украинската енергийна система е свързана с това, е случаят, когато рибар види рибар отдалече и те се намериха.

Превод: СМ

ВАЖНО!!! Уважаеми читатели на NovinarBG.com, ограничават ни заради позициите ни! Влизайте директно в сайта www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Когато видите знака „фалшиви новини“, това означава, че тази статия е препоръчително да се прочете!!!

Абонирайте се за нашия YouTube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Поглед

Още новини

Back to top button