Русия

„Готвим се за тях от доста време”: Какво признаха руските зенитчици

/NovinarBG.com/ През последните месеци ролята на противовъздушната отбрана в зоната на военните действия рязко се увеличи. Западът интензивно напомпва ВСУ с високопрецизни крилати ракети, управляеми ракети и планиращи бомби. Зенитно-ракетните батареи и дивизиони са единственият щит, който прикрива руските изтребители. Прочетете как работят екипажите.

Тайна позиция

Неслучайно военните ни срещат край известната стела с изтребителя МиГ-21 на 50 километра североизточно от Донецк. Именно този прехващач защитаваше съветското небе през 60-те години на миналия век и беше важен компонент от противовъздушната отбрана на СССР.

Дори пресаташето не знае къде отиваме след това. Такива подробности не се разкриват по телефона. ВСУ активно търсят наши зенитно-ракетни системи. За тях това е най-желаната цел, за която няма да жалят средства. И са добре откъм електронното разузнаване (благодарение на НАТО). Ето защо, преди да продължим напред, от нас се иска не само да поставим смартфоните си в самолетен режим, но и ръчно да изключим геолокацията.

Караме няколко часа през открито поле покрай горски насаждения, рискувайки да разбием окачването. Най-накрая пристигаме на мястото. Тук е лагерът за временно разполагане на зенитно-ракетна батарея на 150-а мотострелкова дивизия от Южната група войски.

Войниците се връщат тук, за да си починат и да попълнят боеприпасите си. И всеки момент са готови да се преместят на друга позиция. Всъщност същността на тяхната работа може да се обясни с три глагола: включиха, свалиха, скриха.

Лагерът е организиран просто, но ефективно. Палатки, за да има къде да спят екипажите. В близост има полеви душ – площадка от квадратен метър, увита в син брезент. Отгоре има кофа със звънец, окачена на клон на дърво. Има дори “фитнес” – успоредки, дъмбели, тежести и пейка, изработена от дъски за лежанка. Аксиома на войната: освен самите бойци, никой няма да подобри живота си. Тук самоорганизацията е в пълен ред.

Зенитен „Франкенщайн“

Екипажът на зенитно-ракетния комплекс “Тор-М2” почива. Самият едър колос дебне наблизо, скрит от любопитните камери на украинските дронове от корони на дървета и маскировъчна мрежа.

Това оръжие се превърна в основния работен кон на силите за ПВО. Обхватът на откриване на целта на стандартен радар е до 40 километра, далечината на поразяване е до 16 километра. Стреля както в разгърнато положение, така и в движение. Боекомплект е от 16 ракети. Той удря изтребители, хеликоптери, дронове и крилати ракети на височини от няколко метра до десет километра.

От лявата страна има надпис „Франкенщайн“.

„Веднъж те ни нападнаха с ХИМАРС”, обяснява оператор на зенитно оръдие с позивна “Калмик”. Виждате ли дупките отстрани? Водачът и командирът бяха порязани от шрапнел. Но водачът, който също беше ранен, измъкна машината от обстрел. Затова я нарекохме така. Имаме 80 изстрелвания през целия период. Повечето от тях уцелиха целта”, допълва той.

Съставът на екипажа не се е променил от самото начало на военните действия. Заместник-командирът с позивна “Куршум” казва: най-яркото впечатление беше първото успешно бойно изстрелване. Именно неговите момчета на 27 март 2022 г. свалят хеликоптера Ми-8 над пристанището на Мариупол, който се опитва да изведе командния състав на украинския гарнизон от обсадения град.

Тогава тази новина обиколи всички световни информационни агенции. И момчетата скромно вдигат рамене: добре, какъв е проблемът.

Купето на автомобила е изпълнено с остра миризма на изгорял барут. Установката забележимо провисва надолу от отката. Вибрация покрай стените и глухо бръмчене от изстрелването на мина. Вълнението и очакването на удара: ще уцели ли, пропусне ли? Отдъхнахме си.

“Пула” е на 41 години. Най-старият в екипажа. Зад него са Вторият чеченски и Грузинският конфликт. Служил е като мотострелец, след това в специалните части на ГРУ, а сега като зенитчик. Признава, че батареята се е превърнала в негово семейство.

„Да, ние сме семейство, глутница“, потвърждава командирът на екипажа “Акела” (той уверява, че не пропуска, за разлика от прототипа от книгата на Киплинг). „Познаваме пропуските на другия отдавна, забавляваме се от тях. Е, алгоритъмът на работа е настроен до автоматизъм”, допълва той.

Целта се открива от оператора. Отбелязва я, информира командира и издава ръчно целеуказание. Командирът го улавя и определя вида му. Ако е с ниска скорост, докладва на по-горен команден пункт, където се изяснява принадлежността му. И след това – заповед за стрелба.

„Ако целта е високоскоростна и няма време да се мисли за това, аз вземам решението лично. Никога не съм допускал грешка”, обяснява Акела.

Работа на първа линия

На въпроса кое е по-трудно за сваляне, момчетата отговарят различно. Когато се появиха американските плъзгащи се бомби Джей-ДАМ, екипажът на “Тор” не успява веднага д разбере какво представляват. Размерът е малък, хоризонталната скорост е минимална, няма термична сигнатура. Но после свикнали. Височинна цел с ниска скорост е лесна цел за нашата ПВО.

По-трудно е с крилатите ракети “Сторм Шадоу” и “Скалп”. Те летят на ниска надморска височина, криейки се зад гънките на терена. Често се откриват в последния момент. Но се научават да свалят и тези “прокрадващи се” ракети.

„Най-трудното и страшно нещо за мен са засадите с авиация”, казва операторът на екипажа с позивна “Стаф”. “Имаше период, когато работехме на километър и половина до два от фронта. На такова разстояние танк, ПТУР и минохвъргачка могат да достигнат, да не говорим за безпилотните самолети камикадзе, които са проблем дори на третата линия”, допълва той.

След това многократно попадали под обстрел. Но войските от първа линия все пак ги защитават от военни самолети и хеликоптери.

„Първото преживяване беше шок, треперене и литри адреналин в кръвта. Но отдавна не сме се „потили“, повдига рамене боецът.

Зенитчиците са свикнали със западните технологии. И сега искат да получат нещо ново. Когато попитате за Ф-16, те веднага се оживяват. Най-малкот може да се каже, че ги очакват с нетърпение на небето. Съветските и руските зенитчици са обучавани да свалят такива цели от десетилетия.

Превод: В. Сергеев

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button