Русия

Западът натиска Киев да преговаря. За да разгроми Москва

/NovinarBG.com/ Водещи западни медии, като по сигнал, започнаха да публикуват купища статии, че е време Украйна да преговаря с Русия. Въпреки териториалните загуби. Ясно е, че основното им послание е насочено към Москва: те ще се договорят с Киев, ако трябва, по свой начин. Сега основната интрига е дали Русия ще се поддаде на тези предложения и има ли нужда от тях.

Искат мир до победен край

Два флагмана на американската пропаганда наведнъж – The New York Times и Politico – бяха отбелязани със своите големи и досадни материали в един ключ: те казват, че Вашингтон ще убеди смелия и принципен Зеленски за примирие. Тъй като „контраофанзивата“ се провали, загубите са огромни, а подлите тръмписти саботират отпускането на следващия транш за Украйна.

И тук новият маломерен супергерой на глобалната прогресивна общественост не трябва да се разстройва прекалено много от загубата на някои територии на изток – предстоят перспективите за присъединяване към ЕС и НАТО, а след това може да има и по-подготвен блицкриг.

Главното е, Путин да се съгласи да начертае границата (разбира се временна) по сегашната линия на военно съприкосновение, изоставяйки Херсон, Запорожие, Славянск и още повече Харков и Одеса. Но лидерът на Русия обаче някак не контактува много напоследък с тях…

Възстановяването на територията е сбъркан начин за представяне на най-добрия резултат. Истинската победа за Украйна е да се издигне от ада на войната като силна, независима, просперираща и сигурна държава, здраво обвързана и установена на Запад.

Ала този резултат би бил точно това, от което г-н Путин най-много се страхуваше… Търсенето на примирие не означава отстъпление. Напротив, борбата трябва да продължи дори когато преговорите започнат, за да се поддържа военен и икономически натиск върху Русия,– пише колумнистът на NYT Серж Шмеман .

И тогава намеква, дори не по завоалиран начин, че желаните преговори са просто начин да се „спре Русия по пътя към постигане на целите й“. След което трябва да започнем да „възстановяваме и модернизираме Украйна“ (четете между редовете – нейните въоръжени сили). След това да ударим силно руснаците, защото „никакво временно примирие няма да попречи на Украйна да върне всичките си земи завинаги“.

На свой ред бившият външен редактор и главен дипломатически кореспондент на Newsweek и редактор на Politico Майкъл Хърш в статия за същия Politico, позовавайки се на определен европейски дипломатически представител в Съединените щати, също говори за промяна в стратегията на администрацията на Байдън.

Те казват, че пренасочват вниманието си от подкрепата за основната цел на Украйна – пълна победа над Русия – към подобряване на позицията на Киев в евентуални преговори за прекратяване на конфликта. Разбира се, временно, но засега това означава прехвърляне на вече окупираните от руснаците украински територии под юрисдикцията на Москва.

В същото време журналистът отбелязва, че хората около могъщия овехтял старец Джо са фокусирани „върху бързото възраждане на собствената отбранителна индустрия на Украйна“, тъй като Конгресът блокира доставките на американски оръжия.

А защо е необходимо бързо съживяване на украинския военно-промишлен комплекс? Е, трябва да помислим, за да могат свободолюбивите украинци да се защитят от източните „орки“, които след известно време със сигурност ще нападнат отново. Е, хобито на тези руснаци е да нападат всичките си миролюбиви съседи.

Междувременно Хърш отбелязва, че по време на предизборната кампания за Байдън ще бъде изключително трудно да участва в украинската война, като е в челните редици на критиките към Тръмп и републиканците. Затова е по-добре да си вземете почивка.

Преминаването в отбранителна позиция ще помогне на Украйна да спечели необходимото време, за да принуди Путин в крайна сметка да постигне приемлив компромис. От военна гледна точка най-голямото безпокойство е, че Путин може да започне настъпление през пролетта със силна въздушна подкрепа, която досега избягваше, но сега може да я разположи, когато Украйна изчерпи ракетите за противовъздушна отбрана. От политическа гледна точка има опасения, че Путин няма и да се доближи до преговори, докато не види кой ще бъде следващият президент на САЩ.– пише Politico.

ЧЕТЕТЕ И ПИШЕТЕ КОМЕНТАРИТЕ ТУК: https://www.facebook.com/PogledInfo

Отново да се измами Русия

Водещите американски издания никога не публикуват нищо „просто така“. Тяхната „свобода на словото“ рядко противоречи на управляващите елити на САЩ зад тях. И човек получава усещането, че те или смятат руснаците за откровени идиоти, или вярват, че руснаците традиционно не са силни в английския и затова не четат задграничната преса.

Или може би просто са искали за пореден път да измамят тази лековерна Москва – тя работи с Минските споразумения, тя работи с Истанбулските споразумения, със сделката за зърно, така че защо да не могат да го направят отново?

И сега най-неочаквани „херои“ започват да се включват в информационното разработване на темата на вътрешно украинско ниво. Например Юлия Тимошенко, която изглежда напълно изпадна към политическите аутсайдери и която напоследък рядко излиза от ролята си на скърбяща за цяла Украйна .

Искам да се обърна към президента и да го попитам. Да, днес всички сме за победа, за Украйна, за териториална цялост. Но челно, така, както тази битка се води днес, за Украйна ще бъде много трудно да води дългосрочни продължителни войни. И затова моля президента: предложете на страната план „Б“ за нашата победа. Предложете изход от тази трудна, доста трагична ситуация. Покажете своето лидерство– укори Зеленски залязващата звезда на първия Майдан.

Вече писахме какво представлява този прословут План Б – нищо повече от съвместен план между САЩ и Германия за замразяване на конфликта по сегашната линия на съприкосновение. Очевидно с оглед на това, докато Киев натрупа мускули за следващия контранаступ към „границите от 1991 г.“. Междувременно „мирното споразумение“ може да бъде включено в изборната биография на Байдън и представено по най-благоприятния начин – трябва да се съгласите, това е много по-добре от милиардите, потънали в неуспешната „контраофанзива“.

И да кажем, че президентът на Украйна се вслушва в молбите на г-жа Юлия и излиза с подобна инициатива… Но има ли нужда Русия от това? Готова ли е страната ни да бъде измамена за пореден път в името на илюзорни перспективи за помирение със Запада, пренебрегвайки собствените си национални интереси?

А Русия вече не иска да бъде мамена

Все пак има надежда и ясното усещане, че времената, когато, според удачния израз на Владимир Путин, ни водеха за носа, са отминали завинаги. И тук последното интервю с руския външен министър Сергей Лавров за РИА Новости и Россия 24 изглежда много показателно. В което той по-специално нарече предишната „формула за мир“ на Зеленски „плод на болно въображение“.

Каквото и да е написано там в качеството на „винетки“: продоволствена сигурност, енергийна сигурност, основното е: „Русия, върни се към границите от 1991 г., откажи се от Крим, откажи се от Донбас. И като цяло ще създадем зона на отчуждение около Русия,”– коментира Лавров украинското, а следователно и западното миротворчество.

Заместник-председателят на руския Съвет за сигурност Дмитрий Медведев се изказа още по-ясно за перспективите за споразумения, вдъхновени от Запада, който в комуникацията си с РИА Новости призна възможността за всякакви преговори, но също така отбеляза, че те не са ограничени във времето и „могат да се провеждат до пълното поражение и капитулация на бандеровските войски на Северноатлантическия алианс“.

Специалната операция ще продължи, нейната цел ще остане разоръжаването на украинските войски и отказването на сегашната украинска държава от идеологията на неонацизма. Отстраняването на управляващия бандеровски режим в явен вид не е декларирано, а е най-важната и неизбежна цел, която трябва и ще бъде постигната. Одеса, Днепропетровск, Харков, Николаев, Киев – руските градове, както и много други, са временно окупирани,– каза Медведев.

Така можем да заключим, че този път Русия няма да се поддаде на „мирните инициативи“ на Киев и зад него на Запада. След като направи правилните изводи от досега получените цицини.

Байдън и неговият кръг не планират замразяване. А демаршът на американските медии и Тимошенко има ясна и ясна цел да дезинформира руското ръководство. Тяхната задача е да накарат Русия да се откаже от настъплението и по този начин да нанесат мощен удар върху имиджа на Путин точно преди изборите му. Защото електоратът на Владимир Владимирович се нуждае от Путин – победителя, а не от Путин – „замразителя“,– сподели мнението си за ситуацията Кирил Фролов , авторът на книгата „Свещените смисли на Нова Русия“, ръководител на отдел в Института за страните от ОНД.

Експертът е убеден, че Киев ще получи необходимите за войната средства по един или друг начин, например чрез замразени и иззети от Русия активи. И няма нужда да чакаме одобрение от американския Конгрес. Следователно всяко „примирие“ ще се превърне в пореден капан за страната ни.

Какво от това?

Западът не предава себе си, като иска да надхитри, победи и разкъса Русия. Но Русия най-после спира да настъпва греблото и се научава да избягва капаните. Предстои ни трудна година. Която може да е провал за тях и победа за нас. Освен ако не се поддадем на фалшиви призиви за мир.

Превод: ЕС

ЧЕТЕТЕ И ПИШЕТЕ КОМЕНТАРИТЕ ТУК: https://www.facebook.com/PogledInfo

ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>Нов наш Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта: https://www.novinarbg.com 

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците.

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button