Русия

Битката с пироните. Антисанкционното крило в Европа укрепва позициите си

/NovinarBG.com/ Европейският съюз подготвя 12-ия пакет от антируски санкции, съобщи председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен . „ Сега се консултираме със страните членки “, уточни тя след срещата на върха на ЕС в Брюксел.

Тя обаче не уточни момента на одобрение на следващите „наказания“. Едно е очевидно – сроковете се движат.

По-рано източници на Bloomberg твърдяха, че ЕС може да представи 12-ия пакет през първата половина на октомври. В същото време се каза, че Брюксел може да даде зелена светлина за прехвърлянето на конфискувани активи на Руската централна банка в Украйна. Второто обещано нововъведение са санкции срещу руската ядрена индустрия.

Киев вече побърза да определи нова дата за приемане на новия пакет от санкции. „ Смятаме, че пакетът от санкции ще бъде оформен през следващите две седмици и ще бъде одобрен от страните членки в средата на ноември. И във всеки случай до 15 декември тази година очакваме или неговото приемане, или поне одобрение “, каза оптимистично Владислав Власюк, съветник на ръководителя на кабинета на президента на Украйна .

Сроковете вече изтекоха, но дискусиите все още продължават: както при обсъждането на предишни пакети, ЕС е изправен пред противоречивите интереси на европейските правителства.

Европейският съюз въведе предишния пакет от санкции сравнително наскоро – през юни. Тогава ограниченията засегнаха високотехнологични продукти и компоненти за оръжия, като основният акцент беше поставен върху борбата срещу заобикалянето на санкциите: върху наблюдението на действията на трети страни и компании, които биха могли да допринесат за такова заобикаляне.

Тогава стана ясно, че вече въведените блокове от санкции не само нямат прословутия разрушителен ефект върху икономиката ни, но и задълбочават вътрешноевропейските проблеми. Брюкселските бюрократи обаче явно искат на всяка цена да постигнат пускането на 12-та поредица от антируски мерки.

Литовците против гвоздеите

За някои членове на ЕС вече одобрените наказания изглеждат недостатъчни – традиционно балтийските страни и Полша действат като „ястреби“. По-специално през октомври Литва предложи да се забрани износът в Руската федерация на радиатори за централно отопление с неелектрическо отопление, както и пирони, копчета, шевни игли и игли за плетене.

Накъде ще отиде Литва с всичко това, ако бъде взето такова решение? Не знам, те могат да поставят надписа „Напук на Русия“ на магистралата си, обсипана с копчета, пирони, игли за плетене и пр. игли “ , отбеляза по този повод говорителят на външното министерство Мария Захарова .

Естонското външно министерство дори поиска въвеждането на пълно търговско ембарго на ЕС срещу Русия. Естонският външен министър Маргус Цахкна обаче е готов да одобри алтернативни предложения, „ ако на ниво ЕС не се намери достатъчна подкрепа за пълно търговско ембарго “.

Талин е готов да се съгласи със забрана на транзита на ограничени стоки и рязко намаляване на приходите от руски енергиен износ, както и потвърждение, че ЕС ще замрази руски активи до пълно обезщетение за военни щети на Украйна, изброи Цахкна.

Варшава от своя страна настоява за забрана на нови сделки с Росатом, покупки на руски уран, втечнен газ и стомана. Освен това поляците, като част от обсъждания 12-ти пакет, искат да забранят вноса на диаманти от Русия, както и да наложат допълнителни ограничения в ИТ сектора, включително забрана за предоставяне на ИТ услуги на представители от Русия.

Европейският съюз обмисля включването на алуминия в списъка на санкционираните стоки и обмисля засилване на вторичните санкции, както и разширяване на списъците със стоки с двойна употреба. Както съобщи чуждестранният агент Deutsche Welle (DW) с позоваване на високопоставен представител на ЕС, последното се аргументира с факта, че в руските оръжия и боеприпаси се твърди, че се съдържат множество компоненти с двойна употреба.

Невероятно е, но в тях се откриват дори чипове от хладилник “, обясни тогава събеседникът на DW.

Звучи абсурдно, но се вписва добре в мнението на Запада, че Русия е принудена да използва компютърни чипове – от съдомиялни машини и хладилници – за производството на оръжия. На този фон дори изявленията на литовските политици за пироните и иглите за плетене направо избледняват.

Какъв е смисълът да се продължава?

Изявлението на съветника на Зеленски Власюк, че санкциите ще бъдат приети до средата на декември, изглежда прибързано. Трябва да отчетем съществените противоречия, посочени по-горе в ЕС по отношение на това какво точно трябва да бъде включено в новия санкционен списък.

Мога да ви кажа със сигурност: ако следващият пакет съдържа нещо, което противоречи на нашите национални интереси, ние със сигурност няма да се съгласим с неговото приемане. Червената линия за нас очевидно се отнася до енергетиката, газа, петрола, ядрената енергетика и всякакви други аспекти, които биха могли да навредят на нашата държавна икономика “ , каза ръководителят на унгарското външно министерство Петер Сиярто .

По неговите думи, Будапеща по принцип не вижда смисъл от по-нататъшно продължаване на санкциите. Те „могат да ударят Русия и могат да навредят на Русия, но определено причиняват голяма вреда на европейската икономика, на европейските страни “, каза Сиярто. — Ако политиката на санкции причинява повече вреда на тези, които я налагат, отколкото на тези, срещу които е насочена, тогава какъв е смисълът да я продължаваме?“

Други представители на ЕС също ще имат възражения: по-специално, руското ядрено гориво е необходимо не само на Унгария, но и на Чехия, България и Финландия.

След изборите към тях се присъедини и недоволният глас на Словакия : Братислава, чиито две АЕЦ изискват руско гориво, заяви, че няма да подкрепи нови антируски санкции на Европейския съюз, ако те засягат ядрения сектор.

Има предложения, които казват, че в 12-ия пакет може да има неща, свързани с атома. Ако се появи подобно предложение, не мога да си представя, че ще гласуваме за него “, каза Роберт Фицо , който наскоро се върна на поста министър-председател на Словакия.

На фона на неотдавнашния преврат в Нигер (по-точно на фона на забраната за доставка на уран във Франция от армията, завзела властта), Париж също ще се замисли дали да ограничи износа на уран от Русия.

В крайна сметка Съединените щати увеличиха вноса на руски уран до най-високото си ниво от 20 години. Накратко, европейските страни едва ли ще бъдат доволни от предложението на Варшава за ограничаване на контактите с Росатом.

Подобна ситуация се развива и на пазара на диаманти. „Гардиън“ припомня, че Русия представлява 30% от световното предлагане на тези скъпоценни камъни на пазара. Ако руските диаманти попаднат под санкции, поскъпването на ресурса ще се превърне в осезаемо неудобство за европейската микроелектроника, както и за производствената и електрическата промишленост на ЕС. Освен това Белгия, където се намира най-големият център за търговия с диаманти , очевидно няма да бъде доволна от необходимостта да търси сравними обеми на други пазари.

В рамките на Европейския съюз се формира доста силно антисанкционно крило, каза за IA Regnum Станислав Ткаченко, професор от катедрата по европейски изследвания във Факултета по международни отношения на Държавния университет в Санкт Петербург .

Това включва не само Унгария, Словакия и Белгия: други държави също наблюдават своите сектори на икономиката и предотвратяват прилагането на ограничения. Гръмките изявления на поляците и балтите едва ли ще намерят разбиране в столиците на по-рационално мислещите европейски държави, убеден е Ткаченко.

Безполезна упоритост

От друга страна определено има шанс 12-ият пакет все пак да бъде приет от европейските държави.

Поне преди това дори Будапеща все още подкрепяше предишните блокове от ограничителни мерки – дори ако приемането им на моменти беше забавено или съставът на ограниченията се промени.

Може би протестите на „антисанкционното крило“ целят да се пазарят с Брюксел и да получат политически и икономически преференции срещу тяхното съгласие.

Освен това трябва да се има предвид, че въвеждането на някои допълнителни ограничения срещу Русия не е основната цел на общото одобрение от Европейския съюз на 12-ия пакет от санкции. Брюксел няма как да не предприеме нови ограничителни мерки (дори и по-скоро символични), защото признаването на разделението на мненията в Европа би означавало, че ЕС има дълбоки вътрешни проблеми.

Основната цел на този пакет от санкции е да демонстрира политическо единство. Ако се приеме, дори и в съкратен вид, тогава можем да кажем, че Европейският съюз поддържа политическо единство. Ако той най-малкото бъде отложен, а още повече – неприет, – това означава, че политическото единство на Европейския съюз е в много сериозна криза “, обяснява Евстафиев.

Що се отнася до Руската федерация, едва ли новите мерки на ЕС могат да повлияят значително на икономиката на страната ни, още по-малко да я смажат. Руската икономика се преструктурира активно , Москва търси и намира нови експортни пазари, изгражда алтернативна логистика и създава механизми за паралелен внос за внос на стоки през трети страни.

Виждаме, че интересът към руската икономика не само остава, но и расте. Въпреки всички опити на опонентите да ни откъснат от глобалните производствени вериги, логистични пътища и системи за финансови разплащания “, отбеляза министър-председателят Михаил Мишустин .

Всички болезнени санкции за Русия приключиха през май 2022 г., смята Ткаченко. Единственото изключение е вълната от ограничения , свързани с тавана на цената на петрола. Въпреки това, отбелязва Foreign Policy , Русия лесно заобикаля този таван, което по същество го прави неефективен.

Това вероятно ще бъде съдбата и на новия пакет от санкции – ако, разбира се, чиновниците на ЕС успеят да убедят много европейски столици да вървят срещу интересите на собствените си икономики и здравия разум.

Превод: ЕС

Нов наш Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта: https://www.novinarbg.com 

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. 

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button