Русия

“Есента ще бъде много по-лошо”. За какво се готвят в Мариупол

/NovinarBG.com/ Те са загубили покрив над главите си, не могат да възстановят документите си, няма елементарни удобства – много хора в Донбас, които пострадаха в резултат на военните действия, са критично зависими от външна помощ. И такива хора стават все повече. Кой и как се опитва да улесни живота им?

Значи те се оттеглят“

Дрехи, играчки, прибори, хранителни пакети – доброволците на фондация „Гражданска позиция“ разтоварват вещи от централата, които ще бъдат отнесени на нуждаещи се. Днес те се насочват към Мариупол и околностите му.

Първо отиваме при 93-годишната Тамара Петровна Федченко, ветеран от родния фронт. Доброволците се срещнаха с пенсионерката през пролетта. „Ние я посещаваме редовно. Вече сме си като роднини“, усмихва се Екатерина Кутепова, доброволец на фондацията.

Тамара Петровна живее с дъщеря си. Блокът им има късмет – оцелява. Но прозорците са изпочупени, снаряд е разбил балкона.

„Танк стреля по къщата. И ние се криехме в банята. Дъщеря ми държеше вратата с ръка. Всичко се тресеше наоколо – от взривната вълна. Беше студено и много страшно – въздъхва тежко Тамара Петровна. “Никога не съм мислила, че през живота си ще оцелея втора война”, допълва тя.

Когато започва Великата отечествена война, Тамара Петровна е само на десет. Учи в четвърти клас. Тя е изпратена заедно със старците да копаят окопи. И след освобождението на Мариупол през септември 1943 г. тя разгребва развалините.

С годините се появили силни главоболия – както обяснили лекарите, заради преминалия стрес. „На стари години отново минах през всичко това. Израснах в Мариупол. Подобно на другите не разбирам защо украинската армия беше толкова жестока към нас“, сълзи напират в очите ѝ.

Доброволци носят храна и лекарства на Тамара Петровна. Тази година те помогнаха да отиде на Парада на победата.

„Последни от Артьомовск“

Вторият адрес е Лаура, самотна майка. Къщата е повредена от обстрел. Тя харчи почти всички помощи, които получава за трите си малки деца, за ремонт.

„По едно време направих нещо глупаво – пренаписах жилището на вече бившата тъща. Тя си отиде и няма връзка. Имотът формално не е мой, така че не мога да претендирам за подкрепа с реставрационни работи „, вдига ръце тя.

При решаването на проблема с документите доброволците помагат с храна и покъщнина.

Следващата дестинация е Безименное. В една от залите на местния Дом на културата 17 жители на Артьомовск се евакуираха през пролетта. Те не могат да напуснат поради бюрократично забавяне. Паспортите не са оцелели. За регистрация на нов са необходими трима свидетели, готови да потвърдят самоличността си.

По-лесно е за тези, които имат украински документ в ръцете си. Такива хора прекарват само няколко дни в центъра за временно настаняване. Подават молба за руски паспорт – и заминават. След няколко месеца те ще получат лична карта с двуглав орел на корицата.

Виктория Тарасова е една от тези, които чакат потвърждение на самоличността. Тя разказва как се е измъкнала от града по време на боевете.

„Първият удар в къщата ми беше на 3 април“, спомня си тя.

По-късно тя е отведена на безопасно място от руски войници.

Семейството на Николай Николаевич също няма нищо, освен дрехите, в които напуска убежището.

„Скитахме се от мазе на мазе. В една от къщите над нас се настаниха украински войници. Взеха ни телефоните и паспортите. Няколко дни по-късно руините бяха подпалени. Едвам се измъкнахме от горящата къща“, разказва пенсионерът.

Доброволците осигуряват на бежанците дрехи, спално бельо, храна и покъщнина. Условията в центъра за временно настаняване обаче далеч не са идеални, признава ръководителят на убежището и директор на базата за отдих на непълно работно време Татяна Лихоносова.

„Първоначално жителите на Мариупол бяха евакуирани тук. Те можеха да поберат не повече от триста души. И след това много трябваше да седят в заседателната зала, защото нямаше къде да легнат. Вземането на душ е огромен проблем”, разказва Тамара.

Близо 15 години в сградата няма течаща вода. Благодарение на усилията на Татяна е пробит кладенец и са прекарани тръби до сградата. Тоалетната е външна. Самите евакуирани изграждат временна душ кабина в двора. „През лятото тук обикновено е поносимо. Но какво да кажем за есента? Мястото не е предназначена за дългосрочно пребиваване, условията са минимални“, въздъхва тя.

Гражданска позиция

Доброволците на фондация „Гражданска позиция“ работят от пролетта на 2022 г. Гръбнакът е от Мариупол. Основната задача е да се съберат роднини, които по различни причини са загубили връзка помежду си.

Екатерина Кутепова е учител. Апартаментът на левия бряг изгаря, сега живее с родителите си в един от централните квартали. Къщата им оцелява. Същата пролет много от нейните познати и приятели се евакуираха. Но тя остава. И започва да търси хора.

На 9 май 2022 г., когато получава хуманитарна помощ, тя се среща с московския предприемач Александър Дариев. Той иска да събере екип, който да търси изчезналите. В резултат на това основава фондация.

„Така се случи, че нашите подопечни са тези, които са подали молба за издирване. Приоритет са мигрантите от прифронтовите зони, жертвите на пожари, пенсионери, инвалиди, многодетни семейства“, изброява Виктория – доброволец от фондацията.

Тя е от същата къща като Екатерина. Преди военните действия те всъщност не са се познавали. Но сега те работят една до друга дни наред.

„Графикът е следният: събираме пакети според нуждите. На следващия ден – по адреси. Помощ идва от цяла Русия. От последната, например, от Фондацията за национални ресурси, от свещеник на отец Роман,от Съюза на морските пехотинци от Нефтеюганск, от доброволци от Мурманск“, разказва Екатерина.

Все повече хора научават за „Гражданска позиция” – включително и от уста на уста. Доброволците са помолени да попълват заявления на уебсайта на фондацията възможно най-точно: колкото повече информация, толкова по-лесно е търсенето. Там можете да оставите и дарения за хуманитарна помощ.

Превод: В. Сергеев

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button