Русия

Пътят към Киев е открит: Русия създаде мощен инструмент за взлом на украинската отбрана

/NovinarBG.com/ Онзи ден Зеленски обяви изграждането на укрепления на основните отбранителни линии. В същото време в мрежата се появи видео, на което украински войник, колкото и да се опитва, не може да забие лопата в замръзналата земя.

Като цяло беше избрано „щастливото“ време за започване на мащабни изкопни работи. На свой ред Русия продължава започналия нов етап на реорганизация на армията за изпълнение на задачите на голямата континентална война.

В сухопътните войски започна процесът на формиране на мощни артилерийски бригади. Наскоро източници в Министерството на отбраната съобщиха, че формирането на първата от тях – 17-а артилерийска бригада в състава на 3-ти Запорожки армейски корпус – е на финалния етап.

В бъдеще такива артилерийски бригади ще бъдат създадени във всички армейски корпуси и армии, участващи в специалната операция. Съобщава се, че те ще бъдат въоръжени с 203 mm оръдия, както и 240 mm миномети „Tюльпан“.

Артилерията – „богът на войната“

Старата версия на оръдията 2S7 се нарича „Пион“ /Божур/, модернизираната версия е известна като „Maлка“. Всъщност това е единственото оръжие на руската армия, способно да изпълнява в максимална степен задачите за контрабатарейна война.

Способността да хвърлят снаряди на 47 км позволява на тези оръдия да се бият с оръдията на НАТО от безопасни разстояния. Въпреки че не е необходимо да се говори за качествено превъзходство над врага:

Като част от специалната операция досега успяхме да компенсираме този провал чрез изключително ефективното използване на дроновете „Ланцет“. Относителният недостиг на западни оръжия на разположение на украинските въоръжени сили също играе в наша полза.

Концентрирането на далекобойната артилерия в отделни бригади и увеличаването на общия брой на далекобойните оръдия трябва да подобри ситуацията . Освен това врагът изпитва недостиг на 155-милиметрови противопехотни мини и е принуден да премине към масово използване на касетъчни снаряди M483, които имат половината от обхвата на конвенционалните.

Но Русия, разбира се, ще трябва да се заеме много сериозно с развитието на артилерията, тъй като в следващата война Ланцетите могат да бъдат неутрализирани от системите за радио-електронна война на НАТО (EW), а самоходните оръдия с обсег над 50 км ще се окажат основната вражеска артилерия, а не някаква екзотика.

Укрепления, казвате?

Второто средство, с което ще разполагат артилерийските бригади, са 240-мм миномети „Тюлпан“ /„Лале“/. Системата е разработена през 60-те години на миналия век и пусната в експлоатация през 1972 г. Максималният обсег е 19 км, но красотата на това „малко цвете“ е огромната мощност на боеприпасите.

Най-популярния боеприпас, 53-F-864, може да лети на 9,6 км; в същото време тежи 130 кг и носи 32 кг експлозиви до позициите на противника. Падайки по стръмна траектория, такава мина пробива бетонните подове на многоетажни сгради, унищожавайки всякакви бункери и землянки с дървени покрития.

По-модерните боеприпаси – активно-реактивни мини 3F2, летят почти 20 км и имат маса от 228 кг. Доставят до целта 46 кг експлозив.

За тези случаи, когато минохвъргачите не са изправени пред задачата да „проектират“ ландшафта и да създадат модел на лунната повърхност, а има нужда да работят върху зонални цели, например вражеска пехота, залегнала и окопала се в земята, са разработени касетъчни мини за „Тюльпан“, както и мини, пълни с напалм.

„Тюльпан” е в състояние да разрушава сгради със стоманобетонни покрития с дебелина до три метра. Това нещо дори може да бъде полезно при разбиването на линията Манерхайм или германския Атлантически вал. Но след Втората световна война никой не строи такива укрепления, поне в полевата отбранителна зона.

Така че можем само да пожелаем успех на украинските войници, които получиха задачата да изградят укрепителна линия с помощта на лопати и т.нар. „мамица“: „Копайте, момчета, копайте, поне ще се стоплите. ” Въобще с такова оръжие пътят към Киев ни е открит. И ще бъде открит и застелен с „Тюльпани” и „Пиони”.

Портретът на бригадата

Няма конкретни подробности за структурата на формираните артилерийски бригади, но могат да се направят някои изводи. В структурата на Сухопътните войски на Русия преди започването на Специалната военна операция, имаше едно такова подразделение: 45-а Свирска, носител на ордена „Богдан Хмелницки“ артилерийска бригада с висока мощност. Тя съдържа:

Съставът на бригадата я прави универсално средство за разбиване на отбраната на противника: далекобойни оръдия могат да водят контрабатарейна битка, а минохвъргачките могат да разрушават полевите укрепления.

На този въпрос обърна внимание военният експерт, главен редактор на списание „Арсенал на Отечеството“ Виктор Мураховски . Той също така отбеляза, че за ефективното използване на тази артилерия е важно да се постигне добро разузнаване и целеуказване на нашите оръдия.

При използването на тези системи е важно да се постигне компетентно и точно използване на всички средства за артилерийско разузнаване: радиолокационни, звукови, пасивни, бордови, БПЛА и редица други. Артилерията със специална мощ не може да съществува без целеуказване и това може да се осигури само чрез работа в тесен контакт с разузнавателни части,

– обясни експертът.

На свой ред военният експерт Константин Сивков в разговор с царградския наблюдател отбеляза, че мощните артилерийски бригади биха били не по-малко полезни в отбраната:

На първо място, това е модернизацията на нашите въоръжени сили в съответствие с изискванията на времето. Необходими са артилерийски бригади със специална мощ, за да може да се съсредоточи мощен огневи юмрук върху главното направление на атаката или върху зоната за отбрана. Всъщност те затова са създадени в Съветския съюз.

Като цяло, според нашия събеседник, това е връщане към нормалната практика, развила се от опита от Втората световна война.

Поглед към бъдещето

Създаването на мощни артилерийски бригади показва намерението на Русия да започне голямо настъпление. Освен това фактът, че са формирани в корпуси и армии, показва намерение да се водят настъпателни операции в няколко направления едновременно.

Като се има предвид феноменът на стабилността на „линията Суровикин“, вече отбелязахме, че постоянното преувеличаване на темата за минните полета крие много фактори, които не позволиха на врага да направи проходи в тези минни полета и му причиниха големи загуби. Накратко, следното изигра ключова роля за стабилността на защитата ни:

  • развита система от полеви укрепления, богата на противотанкови оръжия и средства за електронна борба с дронове;

Лесно се вижда, че нашите артилерийски бригади са насочени именно към неутрализиране на тези фактори от страна на противника. Русия упорито се готви за контранастъпление. Освен това подготовката се извършва, както се казва, от самите основи.

Трябва да се отбележи, че създаването на мощни артилерийски бригади беше обявено преди почти година, в края на декември, на колегия в Министерството на отбраната с участието на президента.

В същото време, между другото, беше обявено създаването на пет артилерийски дивизии – истински чудовища на тоталната война. Съдейки по развитието на събитията, техният ред ще дойде в момента, когато на дневен ред се появи въпросът за преминаването на Днепър и придвижването към полската граница.

Превод: ЕС

Нов наш Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта: https://www.novinarbg.com 

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците.

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button