Александър Дугин: Последната руска битка – шест ключови позиции
/NovinarBG.com/ Руският философ Александър Дугин формулира тезата за основното, което трябва да се има предвид при разглеждането на ситуацията, в която се оказа Русия след началото на специалната военна операция (СВО). Наистина започна като специална военна операция, но бързо прерасна в нещо много повече – в пряк сблъсък на цивилизации, в борба за световен ред и може би в пълноценна прелюдия към Армагедон.
СВО като най-важното събитие в световната история
Мнозина започват да разбират, че това, което се случва, обикновено не се обяснява с никакъв анализ на националните интереси, или последствията от икономическите тенденции или енергийните политики, или териториалните различия, или етническите противоречия.
Почти всеки експерт, който се опитва да опише случващото се с обичайните термини и концепции от предвоенния период, изглежда най-малкото неубедителен, а най-често просто глупав.
За да се разбере дори повърхностно състоянието на нещата, е необходимо да се обърнем към много по-дълбоки и по-фундаментални категории, към ежедневните анализи, които почти не се включват.
Необходимостта от глобален контекст
Това, което все още се нарича СВО в Русия, но всъщност е пълноценна война с колективния Запад, може да бъде разбрано само в контекста на такива широкомащабни подходи като:
– геополитика, основана на разглеждане на смъртоносния двубой на цивилизацията на Морето и цивилизацията на Сушата, идентифицирайки крайното влошаване на голямата война на континентите;
– цивилизационен анализ – сблъсъкът на цивилизациите (модерната западна цивилизация, претендираща за хегемония срещу надигащите се алтернативни незападни цивилизации);
– определяне на бъдещата архитектура на световния ред – противоречието между еднополюсния и многополюсния свят;
– кулминацията на световната история – последният етап от формирането на западния модел на глобално господство, който е изправен пред фундаментална криза;
– политико-икономически макроанализ, основан на фиксирането на краха на световния капитализъм;
– и накрая, религиозна есхатология, която описва „последните времена“ и присъщите им конфликти, сблъсъци и бедствия, както и феноменологията на идването на Антихриста.
Всички останали фактори – политически, национални, енергийни, ресурсни, етнически, юридически, дипломатически и т.н. при цялата си значимост те са второстепенни и играят подчинена роля. Най-малкото нищо не обясняват и не изясняват по същество.
Нека поставим СВО в шестте теоретични контекста, които идентифицирахме, всеки от които представлява цели дисциплини. Тези дисциплини преди това са получавали малко внимание в полза на по-„положителни“ и „точни“ области на изследване, така че мнозина може да ги намерят „екзотични“ или „неуместни“.
Но за да се разберат наистина глобалните процеси, е необходима значителна дистанция по отношение на всичко частно, локално и детайлно.
СВО в контекста на геополитиката
Цялата геополитика е изградена върху отчитането на вечната конфронтация между цивилизацията на морето (таласокрация) и цивилизацията на сушата (телурокрация).
Ярки изрази на тези начала в древността бяха противопоставянето между сухопътната Спарта и пристанищната Атина, сухопътния Рим и морския Картаген.
И двете цивилизации се различават не само в стратегически и географски смисъл, но и в основната си ориентация: сухопътната империя се основава на свещена традиция, дълг и йерархична вертикала, оглавявана от свещен император. Това е цивилизацията на духа.
Морските сили са олигархии, търговска система с доминиращо материално-техническо развитие. Всъщност това са пиратски държави.
Техните ценности и традиции са условни и непрекъснато променящи се – като самата стихия на морето. Оттук и техният характерен прогрес, особено в материалната сфера, и, напротив, постоянството на начина на живот и приемствеността на цивилизацията на Сушата, вечния Рим.
Тъй като политиката стана глобална и завладя цялата територия на земното кълбо, тези две цивилизации най-накрая придобиха пространствено въплъщение.
Русия-Евразия стана ядрото на Сухопътната цивилизация, а полюсът на Морската цивилизация беше фиксиран в зоната на англосаксонско влияние: от Британската империя до САЩ и блока НАТО.
Ето как геополитиката вижда историята на последните векове. Руската империя, СССР и съвременна Русия ще наследят щафетата на сухоземната цивилизация. В контекста на геополитиката Русия е вечният Рим, Третият Рим. А съвременният Запад е класически Картаген.
Разпадането на СССР беше голяма победа за цивилизацията на морето (НАТО, англосаксонците) и ужасна катастрофа за цивилизацията на сушата (Русия, Третият Рим).
Таласокрацията и телурокрацията са като два свързващи се съда, така че онези територии, които излязоха извън контрола на Москва, започнаха да преминават под контрола на Вашингтон и Брюксел.
На първо място, това засегна Източна Европа и балтийските републики, които се отделиха от СССР. След това дойде ред на постсъветските държави. Цивилизацията на Морето продължи голямата война на континентите с главния враг – цивилизацията на Сушата, която преживяваше удара, но изобщо не се срина.
В същото време поражението на Москва доведе до факта, че в самата Русия през 90-те години се установи колониална система – атлантиците наводниха държавата със свои агенти, поставени на най-високи постове. Така се формира съвременният руски елит – като продължение на олигархията, система на външен контрол от цивилизацията на Морето.
Редица бивши съветски републики започнаха да се подготвят за пълна интеграция в морската цивилизация. Други следват по-предпазлива стратегия и не бързат да прекъсват исторически установените геополитически връзки с Москва.
Така се оформиха два лагера: евразийски (Русия, Беларус, Казахстан, Киргизстан, Таджикистан, Узбекистан, Армения) и атлантически (Украйна, Грузия, Молдова, Азербайджан). Азербайджан обаче се отдалечи от тази крайна позиция и започна да се сближава с Москва.
Това доведе до събитията от 2008 г. в Грузия, а след това, след пронатовския преврат в Украйна през 2014 г., до отделянето на Крим и въстанието в Донбас. Част от териториите на новосформираните части не искаха да се присъединят към цивилизацията на Морето и се разбунтуваха срещу подобна политика, търсейки подкрепа от Москва.
Това доведе до началото на СВО през 2022 г. Москва, като цивилизация на Сушата, стана достатъчно силна, за да влезе в пряка конфронтация с цивилизацията на Морето в Украйна и да обърне тенденцията на укрепване на таласократите и НАТО в ущърб на телурокрацията и Третия Рим.
Така стигнахме до геополитиката на днешния конфликт. Русия, подобно на Рим, се бори с Картаген и неговите колониални сателити.
В същото време новото в геополитиката е, че днес Русия-Евразия не може да действа като единствен представител на цивилизацията на Земята. Оттук и концепцията за „разпределен Хартленд“. В новите условия не само Русия, но и Китай, Индия, ислямският свят, Африка и Латинска Америка стават полюси на сухоземната цивилизация.
Освен това, ако се допусне крахът на цивилизацията на Морето, тогава западните „велики пространства“ – Европа и самата Америка – могат да се превърнат в съответните „Хартленд-и“.
В САЩ Тръмп и републиканците почти открито призовават за това, като разчитат именно на червените, вътрешни щати. В Европа популистите и привържениците на концепцията за „крепост Европа“ интуитивно гравитират към подобен сценарий.
СВО в контекста на сблъсъка на цивилизациите
Чисто геополитическият подход съответства на цивилизационния подход. Но, както видяхме, адекватното разбиране на самата геополитика вече включва цивилизационно измерение.
На нивото на цивилизациите в СВО се сблъскват два основни вектора:
– либерално-демократичен индивидуализъм, атомизъм, господство на материално-техническия подход към човека и обществото, премахване на държавата, джендър политика, всъщност премахване на семейството и самия пол, и в крайна сметка прехода към управлението на изкуствения интелект (всичко това се нарича „прогресивизъм“ или „край на историята“);
– вярност към традиционните ценности, целостта на културата, превъзходството на духа над материята, запазването на семейството, държавата, патриотизма, съхраняването на многообразието на културите и в крайна сметка спасението на самия човек.
Западната цивилизация, след поражението на СССР, придаде на стратегията си особено радикален характер, настоявайки за финализиране – и то незабавно! – своите настройки. Оттук – насилственото налагане на множество полове, дехуманизация (AI, генно инженерство, дълбока екология), унищожаване на държави и „цветни революции“ и т.н.
Нещо повече, западната цивилизация открито се идентифицира с цялото човечество, призовавайки незабавно всички култури и народи да ги последват. Освен това, това не е предложение, а заповед, един вид категоричен императив на глобализацията.
До известна степен влиянието на съвременната западна цивилизация е засегнало всички общества. Включително и нашата, където от 90-те години насам западният либерален подход се наложи като доминиращ.
Приехме либерализма и постмодернизма като някаква операционна система и не успяхме реално да се освободим от тях, въпреки 23-годишния суверенен курс на Путин.
Но днес прекият геополитически конфликт с НАТО и колективния Запад изостри тази цивилизационна конфронтация. Оттук и призивът на Путин към традиционните ценности, отхвърлянето на либерализма, джендър политиката и т.н.
И въпреки че това все още не е напълно осъзнато от нашето общество и нашия управляващ елит, СВО е пряк челен сблъсък на две цивилизации:
– пост-модерният либерално-глобалистки Запад и;
– традиционното общество, представлявано от Русия и тези, които пазят поне известна дистанция от Запада.
Така войната преминава на ниво културна идентичност и придобива дълбок идеологически характер. Превръща се във война на култури, в ожесточена конфронтация между Традиция и Модерност и Постмодерност.
СВО в контекста на конфронтацията между еднополярност и многополярност
От гледна точка на архитектурата на световната политика СВО е точката, в която се определя дали светът ще бъде еднополюсен или многополюсен.
Победата на Запада над СССР сложи край на ерата на двуполюсната организация на световната политика. Единият от двата противоположни лагера се разпадна и слезе от сцената, а другият остана и се обяви за основен и единствен. В този момент Ф. Фукуяма провъзгласи „края на историята“.
На ниво геополитика, както видяхме, това съответства на решителната победа на цивилизацията на Морето над цивилизацията на Сушата.
По-предпазливите експерти по международни отношения (Ч.Краутхамер) нарекоха настоящата ситуация „еднополюсен момент“, като по този начин подчертаха, че получената система има шанс да стане стабилна, тоест всъщност „еднополюсен свят“, но може и да не издържи и отстъпете място на друга конфигурация.
Точно това се решава днес в Украйна: руска победа ще означава, че „еднополюсният момент“ е необратимо приключил и многополярността е дошла като нещо необратимо. В противен случай привържениците на еднополюсния свят на всяка цена ще имат шанс поне да отложат края си.
И тук отново трябва да се обърнем към геополитическата концепция за „разпределения Хартленд“, която въвежда важна поправка в класическата геополитика: ако цивилизацията на Морето днес е консолидирана и представлява нещо единно, планетарна система на либерален глобализъм под стратегическо ръководство на Вашингтон и командването на НАТО, то обратното, въпреки, че досега Сушата се представлява само от Русия (което се отнася до класическата геополитика), Русия се бори не само за себе си, но и за самия принцип на Хартленда, признавайки легитимността на други цивилизациите да бъдат независими полюси, да имат свои системи от традиционни ценности, свой суверенитет.
Следователно Русия олицетворява многополюсен световен ред, в който на Запада е дадена ролята само на един от регионите, един от полюсите, който няма причина да налага своите критерии и ценности като нещо универсално.
СВО в контекста на световната история
Съвременната западна цивилизация обаче е резултат от историческия вектор, който се е развил в Западна Европа от началото на Новата ера, Модерната ера. Това не е отклонение или излишък.
Това е логичният финал на едно общество, поело по пътя на десакрализацията, дехристиянизацията, отхвърлянето на духовния вертикал, пътя на атеистичния човек и материалния просперитет. Това е, което се нарича „прогрес“, а такъв „прогрес“ включва пълното отхвърляне и разрушаване на ценностите, основите и принципите на традиционното общество.
Последните пет века на западната цивилизация са историята на борбата на Модерността срещу Традицията, на човека срещу Бога, на атомизма срещу почтеността.
В известен смисъл това е историята на борбата между Запада и Изтока, тъй като съвременният Запад започна да олицетворява „прогреса“, а останалият свят, особено Изтокът, напротив, се възприемаше като територия на Традицията, съхраненият свещен път.
Модернизацията в западен стил е присъщо свързана с колонизацията, защото онези, които въведоха свои собствени правила на играта, се увериха, че те работят само в тяхна полза.
Така постепенно целият свят попада под влиянието на западната модерност и от определен момент никой не може да си позволи да се усъмни в оправдаността на такава „прогресивна“ и дълбоко западноцентрична картина на света.
Съвременният западен либерален глобализъм, самата атлантическа цивилизация, нейната геополитическа и геостратегическа платформа под формата на НАТО и в крайна сметка самият еднополюсен световен ред са кулминацията на историческия „прогрес“, както самата западна цивилизация го дешифрира. Именно този вид „напредък“ е поставен под въпрос от действието на СВО.
Ако сме изправени пред върха на историческото движение на Запада към целта, начертана преди 500 години и оказала се почти постигната днес, то нашата победа в СВО ще означава – ни повече, ни по-малко – рязка промяна в целия ход на световната история.
Западът вървеше към целта си и на последния етап Русия осуети тази историческа мисия, превърна универсализма на западната концепция за „прогрес“ в локален частен регионален феномен, отне на Запада правото да олицетворява човечеството и неговите съдба.
Това е залогът и това, което се решава днес в окопите на СВО.
СВО в контекста на глобалната криза на капитализма
Съвременната западна цивилизация е капиталистическа. Тя се основава на всемогъществото на капитала, господството на финансите и банковите лихви.
Капитализмът се превърна в съдба на съвременното западно общество от момента, в който скъса с Традицията, която отхвърля манията по материалните аспекти на битието и понякога силно ограничава някои икономически практики (например лихвеният процент) като нещо дълбоко безбожно, несправедливо и неморално .
Само като отхвърли религиозните забрани, Западът успя да навлезе напълно в капитализма. Капитализмът не е неделим нито исторически, нито доктринално от атеизма, материализма и индивидуализма, които обикновено не са разрешени в една пълноценна духовна и религиозна традиция.
Това беше необузданото развитие на капитализма, което доведе западната цивилизация до атомизация, разпръскване, до превръщането на всички ценности в стока и в крайна сметка до приравняването на самия човек с вещ.
Философите, критично настроени към модерния Запад, единодушно разпознаха нихилизма в такъв капиталистически изблик на цивилизация.
Първо беше „смъртта на Бога“, а след това, съвсем логично, „смъртта на човека“, който загуби всякакво фиксирано съдържание без Бог. Оттук и постхуманизмът, AI и експериментите за сливане на хората с машини. Това е кулминацията на „прогреса“ в неговата либерално-капиталистическа интерпретация.
Съвременният Запад е триумфът на капитализма, достигнал своя исторически апогей. И отново позоваването на геополитиката изяснява цялата картина: цивилизацията на морето, Картаген, олигархичната система и тнт, се основаваха на всемогъществото на парите.
Ако Рим не беше спечелил Пуническите войни, капитализмът щеше да дойде няколко хилядолетия по-рано. Само доблестта, честта, йерархията, службата, духът и светостта на Рим биха могли тогава да спрат опита на картагенската олигархия да установи свой собствен световен ред.
Наследниците на Картаген (англосаксонците) се оказаха по-успешни и през последните пет века най-накрая успяха да постигнат това, което техните духовни предци не успяха: да наложат капитализма на човечеството.
Разбира се, Русия днес дори и далеч не си представя, че СВО е бунт срещу световния капитал и неговото всемогъщество.
И това е точно това.
СВО в контекста на последните времена
Обикновено гледаме на историята като на прогрес. Подобен възглед за същността на историческото време обаче се затвърди съвсем наскоро – от Просвещението.
Можем да кажем, че за първи път цялостна теорията за прогреса е формулирана в средата на 18 век от френския либерал Ан Робер Жак Тюрго (1727-1781). Оттогава се превърна в догма, въпреки че първоначално беше само част от либералната идеология, споделяна далеч не от всички.
От гледна точка на теорията на прогреса съвременната западна цивилизация представлява нейната най-висока точка. Това е общество, в което индивидът е практически освободен от всички форми на колективна идентичност, тоест максимално свободен.
Свободен от религия, етнос, държава, раса, състояния, дори от пол, а утре – от принадлежност към човешкия род. Това е последната граница, която прогресът е предназначен да поеме.
Освен това, според либералните футуролози, ще има момент на сингулярност, когато хората ще прехвърлят инициативата за развитие на изкуствения интелект. Някога (според същата теория за прогреса) маймуните предадоха щафетата на човешкия вид.
Днес човечеството, изкачвайки се на следващия етап от еволюцията, е готово да прехвърли инициативата на невронните мрежи. Точно до това директно води съвременният глобалистки Запад.
Но ако пренебрегнем либералната идеология на прогреса и се обърнем към религиозния светоглед, тогава получаваме съвсем различна картина.
Християнството, подобно на другите религии, гледа на историята на света като на регресия, като на отстъпление от рая. И дори след идването на Христос и тържеството на универсалната Църква трябва да настъпи време на отстъпление (вероотстъпничество), тежки изпитания и идването на Антихриста, сина на погибелта.
Това е предопределено да се случи, но вярващите са призвани дори и в такива изключително трудни условия да отстояват своята истина, да останат верни на Църквата и Бог и да се противопоставят на Антихриста. Това, което е „прогрес“ за либерала, не е просто „регрес“ за християнина, а дяволска пародия.
Последната фаза на прогреса – тоталната дигитализация, миграция към метавселената, премахването на пола и преодоляването на човека с прехвърляне на инициативата към изкуствения интелект – в очите на вярващ от всяка традиционна деноминация имат пряко потвърждение, че Антихристът ще дойде на света. И това е неговата цивилизация.
Така получаваме друго измерение на СВО, за което все повече се говори пряко и от президента на Русия, и от министъра на външните работи, и от секретаря на Съвета за сигурност, и от ръководителя на Службата за външно разузнаване, и други високопоставени лица на Русия, които, изглежда, са доста далеч от всякакъв мистицизъм или пророчество.
Но те са точно това: те утвърждават чистата истина, която отговаря на гледната точка на традиционното общество за съвременния западен свят.
И този път не говорим за метафора, с която противоборстващите страни в конфликта често са се награждавали взаимно в миналото. Сега е нещо повече.
Никога западната цивилизация, дори в съвременните времена, не е била толкова близо до директно и откровено въплъщение на царството на Антихриста. Западът изостави религията и нейните истини преди много време, преминавайки към агресивен секуларизъм и атеистичен материалистичен светоглед, сега приеман за абсолютна истина.
Но никога досега той не е посягал на самата природа на човека, не го е лишавал от секс, семейство, а скоро – и от самата човешка природа.
Преди 500 години Западна Европа тръгва по пътя на изграждането на общество без Бог и срещу Бога, но този процес достига своята кулминация едва сега. Именно това е религиозно-есхатологичната същност на тезата за „края на историята”.
Всъщност това е декларация, изразена на езика на либералната философия за идването на Антихриста. Поне така изглежда в очите на хората от религиозни деноминации, принадлежащи към традиционно общество.
СВО е началото на есхатологичната битка между свещената Традиция и съвременния свят, достигнала своя най-зловещ, токсичен, радикален израз именно под формата на либерална идеология и глобалистка политика. Ето защо все повече говорим за Армагедон, последната решителна битка между армиите на Бог и Сатана.
Ролята на Украйна
На всички нива на нашия анализ се оказва, че ролята на самата Украйна в тази фундаментална конфронтация, както и да я тълкуваме, от една страна е ключова (това е полето на Армагедон). От друга страна, киевският режим дори не е самостоятелна единица.
Това е просто пространство, територия, където са се събрали две глобални космически абсолютни сили. Това, което може да изглежда като локален конфликт, основан на териториални претенции, в действителност е нещо съвсем различно.
Нито една от страните не се интересува от самата Украйна. Залозите са много по-големи. Така се случи, че Русия е предназначена в световната история за специална мисия: да застане на пътя на една цивилизация на чистото зло в критичен момент от световната история.
И след като започна СВО, ръководството на Русия пое тази мисия. Границата между двете онтологични армии, между двата основни вектора на историята на човечеството минава именно през територията на Украйна.
Украинските власти застанаха на страната на дявола: оттук всички тези ужаси, терор, насилие, омраза, жестоки репресии срещу Църквата, израждането и садизма на Киев.
Но злото е по-дълбоко от ексцесиите на украинския нацизъм: центърът му е извън Украйна и силите на Антихриста просто използват украинците, за да постигнат целите си.
Народът на Украйна се оказа разделен не само по политически граници, но и по дух. Някои взеха страната на цивилизацията на Сушата, Светата Рус, на страната на Христос. Други са обратното.
Така обществото се разцепи по най-фундаменталната – есхатологична, цивилизационна и в същото време геополитическа разграничителна линия. Така самата земя, която беше люлката на Древна Рус, нашия народ, стана зона на голяма битка, дори по-значима и по-голяма от митичния Куракшетра, който се обсъжда в индуистката традиция.
Но силите, събрали се на това поле на съдбата, са толкова фундаментални, че многократно надхвърлят всякакви междуетнически противоречия. Това не е просто разцепление на украинците на русофоби и русофили, това е разцепление на човечеството по много по-фундаментални признаци.
Превод: СМ
Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE
и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes
Влизайте директно в сайта www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??
Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели