Русия

Москва принуди САЩ да започнат изпълнение на зърнената сделка

/NovinarBG.com/ Украйна е изправена пред редица критични обстоятелства, пряко свързани с един от основните ресурси на тази страна – зърното и селскостопански износ като такъв. Изглежда Русия наистина е принудила Запада да изпълни зърнената сделка. И това може да има големи последици за режима в Киев и за разрешаването на цялата украинска криза.

Властите на САЩ, без да привличат много внимание, позволиха на американската банка “Джей Пи Морган Чейс” да извършва плащания към Руската селскостопанска банка. Пояснение за незапознатите: това е едно от условията на т. нар. “Зърнена сделка” от руска страна. Сделката беше сключена в края на юли миналата година. И през цялото това време Западът открито саботираше изпълнението на руските условия. И тук – на теб.

Разбира се, това не е жест на добра воля. Първо, това означава, че Западът е заинтересован действието на сделката да продължи. Втората причина е по-трудна за формулиране. Накратко, въпросът отново е какво се случва в Украйна.

Парад на забраните

Вече писахме за бунта срещу продуктите на украинския агропромишлен комплекс, вдигнат от поляците. През целия април ситуацията се развиваше. След Полша цяла Източна Европа започна да налага забрани за вноса на украинско зърно и други видове селскостопански продукти. Като временно решение беше приложена дори транзитна забрана – докато се реши въпросът с Киев.

Европейската комисия първоначално се опита да осъди съседите на Украйна. Но след европейските чиновници внезапно смениха мнението си: ако не можеш да спечелиш, поведи. В резултат на това ЕК вече обяви забрана за украински продукти. Обещават да я въведат до 5 юни. Не е изключена и забрана за износ на украинско зърно за Румъния – това е така, защото днес Румъния остава единствената вратичка за украинците към пазара на ЕС, всички други пътища вече са блокирани.

Днес ЕК говори само за забрана на зърнени и маслодайни култури. Но е възможно да бъде разширена с още десет от най-популярните позиции (яйца, яйчен прах, пилешко, мед, ябълков сок и други.). Съседите и „приятели“ на Украйна в лицето на Полша, Унгария и България включиха всичко това в списъка с ограничения и сега лобират за съответните решения вече на ниво ЕК.

И сякаш всичко останало не стигаше – ето я и Турция. Която от май въвежда огромни мита върху доставката на украинско зърно. Причините са почти същите като тези в страните от ЕС, с изключение на това, че са по-остри. Турските власти лавират между Сцила и Харибда: високата инфлация и растящите цени на храните (и постоянното изкушение да ги сдържат чрез внос) и интересите на турските земеделски производители.

През май в Турция има избори. И нова реколта не след дълго. След като претеглиха всички плюсове и минуси, турците решиха временно да затворят украинския внос.

Със сигурност вече разбирате накъде отива всичко. След като ЕК затвори портата в Румъния, зърненият коридор ще остане единствената възможност за Украйна да изнася храни. И тъй като това зависи от решението на руските власти, американците решиха любезно да благоволят “Джей Пи Морган Чейс” да изпрати плащания на Руската селскостопанска банка.

Освен това зърнената сделка е валидна само до 18 май. И ако не бъде удължена, ще се окаже, че ЕК с решението си забива последния пирон в ковчега на украинските фермери. Но Русия вече директно заяви, че „обстоятелствата не са в полза на удължаването на зърнената сделка“. Повече от прозрачен намек, нали? Може би САЩ просто са го чули?

Разочароващи прогнози

Зърнената сделка обаче има и друго измерение: Украйна все по-малко отговаря на предишния си статут на аграрна суперсила. По време на неотдавнашната посветена на зърното международна конференцияв Алмати представители на Украйна обявиха нова прогноза за реколтата-2023: брутният добив на основните култури ще намалее със 7% спрямо миналата година. При пшеницата се очаква реколтата да намалее с 14% (до 16,2 млн. тона).

Намаляването на добива не изглежда твърде критично само на пръв поглед, това е ефектът от ниската база. През 2022 г. реколтата от основните земеделски култури в Украйна е намаляла с 35%, тоест със седем процента спад, което е дори по-малко от преди година. Тоест, изглежда са ограничили Украйна по всички фронтове, но това няма значение – обемите на износа също падат.

За да стане по-ясно, нека вземем не проценти, а милиони тонове. Реколтата от пшеница през 2021/22 пазарна година е 33 млн. тона. През 2022/2023 г. намаля до 19 милиона тона, прогнозата за 2023/2024 г. е 16 милиона. Според Министерството на земеделието на САЩ това ще доведе до намаляване на износа на зърно от Украйна от 19 на 10 милиона тона. Почти два пъти! Всъщност пред нас е краят на една епоха. На краткото от гледна точка на историческата перспектива нарастване на украинския износ на зърно.

Забрани и сделка – двете страни на една монета

В Украйна се предполага, че поредица от забрани за износ на зърно и други селскостопански продукти за ЕС се въвежда не само за защита на европейските производители от падане на цените. Но и за да направи по-лесно и по-евтино европейският капитал да купува земя и земеделски предприятия в Украйна. Версията има право на съществуване, макар и в Украйна са склонни да вярват твърде много в мита за незаменимостта и изключителната стойност на техния чернозем.

Днес Украйна е страна, в която се водят военни действия, което означава, че стойността на всякакви, дори и най-атрактивните активи, пада.

Какъв е смисълът да се инвестира в активи в Украйна, ако по време на прибиране на реколтата всички оператори на машини от селскостопанските предприятия могат да бъдат мобилизирани във ВСУ? Или ще има дефицит на дизелово гориво? Или закупените полета ще се окажат заминирани? Земеделието вече е доста рисков бизнес. А украинските активи се смятаха за рискови инвестиции дори в мирно време. Освен това пшеницата или слънчогледът, отглеждани в Украйна, няма да изпаднат от забраната за внос на пазара на ЕС само защото растат на ниви, закупени от някой полски фермер.

Да, ще я изкупуват. Украинската земя и преди е струвала 10 пъти по-малко, отколкото в ЕС. Днес тази цена ще бъде още по-ниска. Цената оправдава много, въпросът е само масовостта на това явление. Но ако погледнете историята на забраната за износ за ЕС, като вземете предвид Зърнената сделка, възниква друга хипотеза. Може би принуждават Киев да се подчини и дори да смекчи преговорната си позиция. Позицията си относно ключовите преговори, които киевският режим и западните му спонсори досега категорично отказваха – тези за мир.

През 2022 г. неограниченият износ на селскостопански продукти даде на Украйна повече от половината от всички валутни приходи (23 милиарда долара от 44). От тях сделката възлиза на 8-10 милиарда.Днес на Украйна по същество се казва следното: ето ви единственият канал за продажба – зърненият коридор. Работата му зависи от Русия, преговаряйте с нея за детайлите – интензивността на трафика, броя на съдовете, времето на проверките. И ние ще се опитаме да накараме руснаците да удължат сделката: или ще позволим на Руската селскостопанска банка да извършва плащания, или ще отстъпим някъде другаде. Освен това, реколтата ви така или иначе е паднала, коридорът трябва да ви е достатъчен.

Нищо лично, просто бизнес. Цялата тази украинска история вече е твърде дълга за всички, включително и за Запада.

Превод: В. Сергеев

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button