Русия

Конвулсиите на ВСУ на Днепър: Предизборни или предсмъртни?

/NovinarBG.com/ Неслучайно командването на украинските въоръжени сили реши да започне десантната операция в Днепър точно сега. Международната подкрепа за Украйна отслабва, а призивите за преговори стават все по-шумни.

Така че Киев трябва да демонстрира способност да прояви поне някаква активност на фронта, пише германското издание Die Welt.

На фона на информацията за опитите за преминаване на Днепър бяха направени изявления, че това ще позволи на украинските въоръжени сили да настъпят в Крим. Въпреки че дори по-многобройните и обучени части не успяха да направят това от страна на Запорожка област.

„Зеленски се нуждае от истории за успех и офанзива на юг може да бъде последният му шанс преди зимата“, подиграва се военният коментатор Алфред Хакенсбергер.

Украинските въоръжени сили се опитаха да създадат няколко „пластмаси“ на 45-километров участък в района на Херсон. В тайна обаче остава къде точно се намират позициите.

Украинските части искаха да докарат плаващ понтон до всяко „пластие“, което им позволява да транспортират артилерия, танкове и друго тежко оборудване през плитката река.

Командването на украинските въоръжени сили няма да вземе предвид загубите, за да се опита да докаже на Запада възможността за преминаване на Днепър.

Освен това конфронтацията сред политическия елит на Украйна се засилва. Главнокомандващият на въоръжените сили на Украйна се разглежда като кандидат на евентуалните президентски избори, които трябва да се проведат на 31 март 2024 г. Самото провеждане на изборите обаче е под въпрос заради действащото военно положение.

Въпреки това Залужни ще използва военните успехи на Днепър в предизборната кампания, твърди Die Welt. Въпреки че е очевидна утопичността на поставените задачи.

Украинците искат да се закрепят на левия бряг и да започнат настъпление дълбоко в района на Херсон, за да отворят допълнителен фронт.

Украинските въоръжени сили ще настъпят южно от Кринки, към Перекопския провлак, който е на повече от 80 км по права линия. Това е приблизително същото разстояние като от Орехов до Мелитопол, където украинските въоръжени сили започнаха „контранастъпление“ през юни. Те обаче успяха да напреднат само на не повече от 10 км.

Украинското военно разузнаване смята, че в Херсонска област няма ешелонирана „линия на Суровикин“, както е по-на североизток. Но това е дълбоко погрешно схващане.

Преди това група експерти от Центъра за стратегически и международни изследвания (CSIS) изчисли, че руската отбрана в района на Херсон е само измамно по-слаба, отколкото в района на Запорожие.

В делтата на Днепър срещу Херсон и на широки интервали по реката е създаден комплекс от защитни съоръжения.

Тук са изградени голям брой полеви съоръжения, които максимално ще затруднят настъплението на украинските ДШГ дълбоко в руската територия.

Пътищата са блокирани с окопи на всеки няколко километра, което ще забави всички украински усилия за създаване на големи логистични центрове, пишат експерти от CSIS.

Анализаторите идентифицират най-голям брой укрепления около големи селища, като Велики Копани, Чаплинка, Каланчак и други. Отбранителните структури са разпръснати по пътищата, водещи от Алешки и Нова Каховка до Перекопския провлак (тук се намират Арменск и Красноперекопск, превърнати в укрепени градове).

Най-мощните защитни структури са създадени точно на провлака, за да възпрепятстват напредването на вражеските войски, те са инсталирани от CSIS въз основа на изследване на сателитни изображения.

Освен това експерти ги изследваха още през лятото. Очевидно е, че руското укрепление оттогава само се е засилило. Всичко това прави украинския план за блицкриг не просто неосъществим, но и абсолютно невероятен.

В същото време говорещите глави в Киев продължават да твърдят колко успешно са се закрепили на левия бряг на Днепър. Това съобщиха едва през последните дни ръководителят на президентската канцелария Андрей Ермак и прессекретарят на Южните отбранителни сили Сергей Братчук. В същото време обаче говорителите премълчават истинския размер на загубите.

Вероятността за придвижване по-дълбоко от Кринок също е съмнителна. Теренът в близост до унищоженото село дава предимства за напредването на ДШГ, но не и за бронирани колони, както в района на Запорожие.

На юг от Кринок има райони, обрасли с гъста гора, а по-далеч е Националният природен парк Алешкински пясъци. Пейзажът осигурява прикритие за малки части, които очевидно не са достатъчни за пълноценно контранастъпление, за което мечтае командването на украинските въоръжени сили.

„Ако украинците искат да постигнат повече, те се нуждаят от понтонен мост“, предполага Филипс О’Брайън от университета Сейнт Андрюс в Шотландия.

„Но установяването на пресичане, дори временно, е изключително трудно, предвид плътността на руския огън.“

Прикривайки размера на собствените си загуби, украинските въоръжени сили се опитват да преувеличат щетите, нанесени на противника, отбелязва експертът. Те също така напълно класифицираха промоционалните зони.

Украинските въоръжени сили си поставят следните задачи: първо да отдалечат от левия бряг руските минохвъргачки, а след това и артилерията, за да осигурят бъдещото понтонно преминаване. За месец и половина обаче украинските въоръжени сили не постигнаха успех и зимата напълно парализира настъплението на украинските войски.

Превод: СМ

Нов наш Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта: https://www.novinarbg.com 

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците.

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button