Русия

Бивш американски дипломат: Защо САЩ трябва да търсят примирие в Украйна?

/NovinarBG.com/ Четири скорошни събития поставиха войната в Украйна в значително по-опасен курс.

— Руското анексиране на четири допълнителни украински провинции блокира компромисни решения, които бяха осъществими по-рано.

— Дезактивиращите атаки срещу двата тръбопровода „Северен поток“ правят невъзможно в близко бъдеще връщането на Русия като основен доставчик на енергия за Германия, дори ако войната в Украйна бъде прекратена като по чудо.

— Украинската атака срещу моста към Крим даде на Русия претекст да ескалира атаките срещу украински цивилни цели.

— Руските ответни атаки срещу цивилни цели със сигурност ще нанесат повече щети на Украйна, отколкото Украйна може да нанесе на Русия.

Лидерите и на Русия, и на Украйна си поставиха невъзможни цели. Всъщност нито един участник във войната в Украйна не е издигнал цел, която може да възстанови мира в района. Неотдавнашното включване на четири украински провинции от Русия в Руската федерация няма да бъде прието от съседите на Русия или от повечето европейски сили.

Предвид страстите, породени от войната и нейните жестокости, Украйна, дори с подкрепата на НАТО, не може да създаде стабилна, функционираща държава във всички граници, които наследи през 1991 г.

Ако Украйна се опита да си върне тези територии със сила и бъде насърчена и овластена от САЩ и НАТО, за да направи това, Русия (и не само президентът Путин) много вероятно ще унищожи Украйна в отмъщение. Реалността надделява над илюзията, когато двете са в конфликт.

А ако войната трябва да спре с унищожаването на Украйна – и Киев и Лвов бъдат изравнени както Грозни някога – това ще предположи, че ескалацията не включва използването на ядрени оръжия. Ако руският лидер се чувства убеден, че целта на САЩ и „Запада“ е да го унищожат, какво ще му попречи да унищожи други, както е тръгнало?

Какво се обърка

Не трябваше да се случва. Когато Студената война приключи (чрез преговори, а не чрез победа) и СССР се раздели на 15 отделни държави (поради натиск отвътре, а не отвън), Европа внезапно беше цяла и свободна, което беше целта на политиката на САЩ и НАТО по време на Студена война. За да се гарантира бъдещата стабилност и просперитет на Европа, основната задача трябваше да бъде изграждането на система за сигурност, обхващаща всички европейски страни.

Но поредица от американски президенти, от Клинтън до Тръмп, избраха вместо това да разширят НАТО, да развалят договорите за контрол на оръжията, сложили край на Студената война, и да включат бившите съветски републики във военен съюз, който изключва Русия. Бенджамин Абелоу обобщи зловещите събития в своята проницателна книга „Как Западът доведе войната до Украйна“.

Войната можеше да бъде предотвратена – вероятно щеше да бъде предотвратена – ако Украйна беше готова да се съобрази със споразумението от Минск, да признае Донбас като автономна единица в рамките на Украйна, да избягва военните съветници на НАТО и да обещае да не влиза в НАТО.

Въпреки това, това, което беше възможно дори през януари 2022 г., може да не е възможно сега. Руското анексиране на допълнителна територия повишава залозите. Но колкото по-дълго продължава войната, толкова по-трудно ще бъде да се избегне пълното унищожение на Украйна.

Сигурността на Америка

Ние, американците, можем само да се възхищаваме на смелата съпротива, която украинците оказват на руската инвазия, и трябва да се гордеем, че успяхме да подкрепим тяхната защита. Трябва да се направи всичко възможно Украйна да оцелее като независима държава. Но това не означава, че Украйна трябва да си върне цялата територия, която наследи през 1991 г.

Всъщност, като се имат предвид всички страсти, събудени от войната и това, което я предшества (насилствената смяна на правителството през 2014 г., която много руснаци смятаха за държавен преврат организирано от Съединените щати), населението в някои райони вероятно ще се съпротивлява на връщането под контрола на Киев.

Някои ще твърдят, че Съединените щати имат морално задължение да подкрепят каквото поискат украинските лидери, тъй като „те знаят най-добре“. Не, те не знаят най-добре какво е в интересите на сигурността на американския народ и това трябва да бъде основната грижа на всяко американско правителство.

Те също така, под стреса на войната, може да не са най-добрите съдии за собствените си крайни интереси в областта на сигурността.

Бях посланик в Съветския съюз през 1990 г., когато литовците обявиха своята независимост от Съветския съюз. Съединените щати никога не са признавали анексирането на Литва, Латвия и Естония от Съветския съюз, така че литовците поискаха незабавно признаване от страна на САЩ на тяхната независимост. Имах пълна симпатия към стремежите на Литва, но трябваше да обясня, че би било грешка да го правя, докато Литва не стане действително свободна. Защо? Защото през 1990 г. признаването на САЩ почти сигурно щеше да ускори съветските репресии, на които САЩ не можеха да противодействат, без да рискуват ядрена война.

Литовците, заедно с техните балтийски съседи, запазиха мирните си искания за независимост. САЩ частно продължиха да оказват натиск върху съветското правителство да се въздържа от използване на сила и Държавният съвет на СССР призна независимостта на Литва и двете й съседни страни през септември 1991 г., освобождавайки ги законно, преди останалата част от Съветския съюз да се разпадне.

Въпросът с Украйна и Русия, разбира се, не е признаването на независимостта, а дали САЩ трябва да подкрепят целта на Украйна да възстанови контрола си над цялата територия, която получи при разпадането на Съветския съюз. Ако преследването на тази цел ускорява прогресивното унищожаване на Украйна, това очевидно не е в интерес на Украйна.

Ефект върху света

Боевете в Украйна продължават и се засилват, докато светът все още се бори с пандемията от Covid-19 и остава уязвим към мутации и нови патогени, както и докато глобалното затопляне произвежда все по-разрушителни ефекти.

Междувременно миграциите, причинени от глад, наводнения, войни и лошо управление, надхвърлят капацитета дори на най-богатите страни да поемат страдащите. И към всичко това трябва да се добави заплахата от Армагедон, ядрен холокост – нещо, което никой рационален лидер не би рискувал. Но рационалността не може да се приеме нито във вътрешната, нито в международната политика днес.

Позицията на Европа ще бъде подложена на сериозно изпитание през предстоящата зима в резултат на драстично ограничената търговия с Русия, особено що се отнася до енергетиката.

Все по-често е вероятно европейската общественост да обвинява Съединените щати за политики, които подхранват инфлацията и водят до икономическа рецесия, особено когато техните валути отслабват спрямо долара. Санкциите на САЩ срещу Русия ще се възприемат от мнозина като егоистични опити за доминиране в Западна Европа.

Сега на Русия се налага нова желязна завеса – този път от западната политика – въпреки че Съединените щати обявяват повече мерки за противопоставяне и „сдържане“ на напористия Китай. Това неизбежно ще доведе до повече сътрудничество между Русия и Китай.

Освен това нарастващото използване на икономически санкции за постигане на политически цели ще се сблъска с по-голям обем международна търговия, извършвана в национални валути, различни от щатския долар.

Тъй като Европа е отслабена и повече държави страдат от санкциите на САЩ, коалициите за съпротива срещу господството на САЩ ще процъфтяват. Геополитическата конкуренция ще има предимство пред действията за справяне с общи проблеми, дори когато международните конфликти ги засилват.

Това, което всички страни в конфликта в Украйна изглежда са забравили, е, че бъдещето на човечеството няма да се определя от това къде са начертани международните граници — те никога не са били статични в историята и несъмнено ще продължат да се променят от време на време. Бъдещето на човечеството ще се определя от това дали нациите ще се научат да разрешават различията си по мирен начин.

Има ли начин да спрем войната?

Може и да няма предвид страстите, които конфликтът разпали. И Украйна, и Русия са загубили достатъчно кръв, така че населението им вероятно ще се противопостави на всяко усилие да се даде на другата страна каквато и да е част от това, което иска.

Техните президенти се мразят и гледат на всяка отстъпка като на лично поражение. Но колкото повече продължава войната, толкова повече украински животи ще бъдат загубени, собственост ще бъде унищожена и вероятността от по-широк конфликт ще се увеличи.

Единственият практичен начин да се спрат действителните боеве би бил да се споразумеят за прекратяване на огъня. Това е трудно за украинците, тъй като те освобождават някои от окупираните територии, но реалността е, че ако войната продължи, Русия е в състояние да навреди на Украйна повече, отколкото Украйна може да навреди на Русия, без да рискува по-широка война.

Като основен доставчик на оръжие за Украйна, САЩ трябва да насърчават украинците да се съгласят на прекратяване на огъня. Като спонсор на най-наказателните санкции срещу Русия, САЩ трябва да използват лостовете си, за да накарат Русия да се съгласи на истински преговори по време на прекратяване на огъня.

Преговорите трябва да се водят насаме, за да бъдат успешни, което ще изисква съживяване на дипломацията между САЩ и Русия.

През последните няколко години еднопосочните експулсирания сведоха и двете страни до скелетен дипломатически персонал. Все пак, ако има желание за разговори и преговори, начини могат да се намерят. Засега изглежда, че липсва волята.

Понастоящем никоя от съответните страни в конфликта в Украйна изглежда не желае да спре битките и да започне истински преговори за постигане на мир в Украйна. Докато това не се промени, битките спрат и не започнат сериозни преговори, светът се насочва към изход, при който всички сме губещи.

Превод: СМ

ВАЖНО!!! Уважаеми читатели на NovinarBG.com, ограничават ни заради позициите ни! Влизайте директно в сайта www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Когато видите знака „фалшиви новини“, това означава, че тази статия е препоръчително да се прочете!!!

Абонирайте се за нашия YouTube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Поглед

Още новини

Back to top button