Русия

Байдън и Бърнс в двоен опит да разделят Путин и Си Дзинпин

/NovinarBG.com/ Непохватната двойна игра на Байдън и Бърнс вероятно няма да впечатли никого в Пекин и Москва.

Президентът на САЩ Джо Байдън очевидно се опита да намали напрежението с Китай тази седмица, когато обеща на китайския си колега Си Дзинпин, че Вашингтон „не търси нова Студена война“ с Пекин.

Двамата лидери се срещнаха в кулоарите на срещата на Г-20 в Индонезия. Това беше първата им среща лице в лице, откакто Байдън встъпи в длъжност през януари 2021 г. Докато Байдън беше целият усмихнат за снимка за ръкостискане, Си изглеждаше забележимо резервиран, като човек, който се подготвя като човек, който ще чуе купища глупости .

След повече от три часа частни дискусии американците и западните медии впоследствие се опитаха да твърдят, че и двете страни са се съгласили да осъдят предполагаемата заплаха на Русия да използва ядрено оръжие в Украйна. Това бяха американците, които взеха лиценз. Си не е посочил Русия, според отчета на срещата в Белия дом.

И двамата лидери осъдиха ядрената война и казаха, че тя никога не трябва да се води, упрек, който се отнася както за Съединените щати, така и за всеки друг. Западните медии обаче се опитаха да го представят като общо осъждане на Русия.

Китайската страна имаше доста по-различно отношение към предаденото на срещата. Нищо чудно, че Си изглеждаше резервиран, когато поздрави Байдън по-рано.

Президентът Си е цитиран да казва на Байдън:

„Един държавник трябва да мисли и да знае накъде да поведе страната си. Той също така трябва да мисли и да знае как да се разбира с други страни и света…“

„Вместо да говорят по един начин и да действат по друг, Съединените щати трябва да изпълнят ангажиментите си с конкретни действия“, заяви той.

Това беше доста близко до това китайският президент да нарече американския си колега откровен лъжец, на когото не може да се вярва в това, което казва.

В крайна сметка Байдън продължи политиката на масово въоръжаване на китайската островна провинция Тайван. Това е пряка атака срещу суверенитета на Пекин и териториалната цялост на Китай, както и заплаха за националната му сигурност през 150-километровия Тайвански пролив.

Този американски президент заяви публично в четири случая, че САЩ ще защитят Тайван военно, ако континенталната част на Китай упражни законното си право да използва сила, за да постави острова под пълен административен контрол от Пекин.

Тези декларации на Байдън нарушават правно обвързващия принцип за Един Китай, признат от международното право, както и от вътрешните закони на САЩ. На срещата на върха на Г-20 тази седмица Байдън каза, че няма промяна в американската политика по отношение на Тайван, въпреки предишните му груби изявления за обратното.

Администрацията на Байдън планира да разположи бомбардировачи B-52, способни да носят ядрено оръжие, в Австралия, целящи да провокират Китай, както и да снабдяват Канбера с ядрени подводници като част от нова военна коалиция в Азиатско-тихоокеанския регион, включваща Обединеното кралство, известна като AUKUS.

Вашингтон също така засили икономическата война срещу Китай със забрани върху износа на високотехнологични полупроводници, жизненоважни за китайската индустрия.

Възобновяването на военните учения на САЩ край Корейския полуостров през последните седмици след тригодишна пауза рязко ескалира напрежението между Северна и Южна Корея, което представлява дестабилизиращ риск за националната сигурност на съседен Китай.

Така че приказките на Байдън за „нетърсене на нова Студена война“ с Китай са презрителни на фона на емпиричните събития и поведението на САЩ.

Което ни навежда на въпроса: какво се опитваше да постигне Байдън в меки разговори със Си?

Изглежда президентът на САЩ наистина се е стремял да отдели Китай от Русия.

Байдън говори за липса на Студена война с Китай. Но какво да кажем за Русия? Изглежда, че Съединените щати са напълно готови да влошат отношенията с Москва. Може ли една предполагаема суперсила да бъде правдоподобно в Студена война с един противник, но не и с друг? Тази дихотомия не звучи правдоподобно. Е, какво става?

Показателно е, че Путин не присъства на срещата на Г-20 тази седмица. Руският външен министър Сергей Лавров беше назначен да действа като високопоставено лице на Русия за събитието. Защо Путин не отиде на срещата на върха не стана ясно.

Също така важна беше срещата на най-високо ниво, проведена в Турция по същото време между шефовете на шпионските служби на САЩ и Русия.

Директорът на ЦРУ Уилям Бърнс се срещна в Анкара с шефа на руското външно разузнаване Сергей Наришкин. Срещата беше широко отразена в западните медии, което е необичайно за подобни срещи по задния канал.

Впечатлението е, че администрацията на Байдън е искала тази среща да бъде широко отразена за оптиката и заглавията. Западните заглавия послушно съобщиха, че Бърнс уж „предупредил Русия да не използва ядрени оръжия в Украйна“.

Съветът за национална сигурност на Белия дом подчерта, че Бърнс не е участвал в преговори за прекратяване на конфликта в Украйна.

Широко разпространеният разказ за „предупреждаване на Русия срещу ядрени оръжия“ засилва измислената представа, че Русия е държава разбойник, която заплашва да използва ядрени оръжия, докато Москва е тази, която многократно е предупреждавала, че войната в Украйна се подхранва от Съединените щати и техните Партньорите от НАТО могат неконтролируемо да се превърнат в катастрофална конфронтация.

Русия не е заплашвала да използва ядрени оръжия, дори не е споменала думата и е предупредила за безразсъдните опасности, които САЩ и НАТО подклаждат. Ако не друго, Съединените щати и техните партньори са тези, които имплицитно заплашват с риска от ядрена война.

Президентът Владимир Путин предупреди през септември, че ако екзистенциалната сигурност на Русия е застрашена от НАТО, Москва си запазва „правото да използва всички средства за отбрана“. Това разумно предупреждение беше цинично изопачено, за да изглежда като заплашителна заплаха за използване на ядрени оръжия от Русия.

Изглежда, че пътуването на Бърнс е имало за цел допълнително да демонизира Русия като ядрена заплаха за световната сигурност. Междувременно Байдън се опитваше да угоди на Си като начин да подкопае силното приятелство, което се разви между Пекин и Москва, особено под ръководството на Си и Путин.

Опитът на Байдън да успокои Си, като каже, че не е планирана Студена война, е явна лъжа, която Китай без съмнение може да прозре ясно като чаша урина. Непохватната двойна игра на Байдън и Бърнс вероятно няма да впечатли никого в Пекин и Москва.

Превод: СМ

ВАЖНО!!! Уважаеми читатели на NovinarBG.com, ограничават ни заради позициите ни! Влизайте директно в сайта www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Когато видите знака „фалшиви новини“, това означава, че тази статия е препоръчително да се прочете!!!

Абонирайте се за нашия YouTube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Поглед

Още новини

Back to top button