Русия

Зеленски и Западът си плащат за лъжливите обещания

/NovinarBG.com/ Една от ключовите политически интриги от последните години – около неспазването на Минските споразумения от Киев – този път най-накрая бе разкрита. Последното признание по този въпрос направи този, от когото на първо място зависеше изпълнението на договореностите, а именно президентът на Украйна. Желанието му да преразгледа споразуменията най-накрая се изпълнява – но по съвсем различен начин, както иска Зеленски.

Продължава епичното тълкуване на многострадалните Мински споразумения от украински и западни политици. Този пътсе отбеляза президентът на Украйна Володимир Зеленски отбеляза в интервю за “Шпигел”. За да не даваме дълги цитати, нека се спрем на основните тези. Оказа се, че:

– Зеленски от самото начало не е имал намерение да изпълнява Минските споразумения.

– Той директно заявил това пред Ангела Меркел и Еманюел Макрон в началото на президентството си.

– Той смята Минските споразумения за опит за „…засищане на апетита на Русия за сметка на Украйна“.

– Зеленски продължил да се преструва, че изпълнява договореностите единствено в името на размяната на военнопленници.

Кандидатът Зеленски

Историята на отношенията на Зеленски с Минските споразумения започва още преди да бъде избран за президент на Украйна: като кандидат за този пост той трябва да каже на избирателите собствената си позиция по този въпрос. От своя страна Москва добре осъзнаваше деликатността на ситуацията за всеки украински политик, участващ в изборите.

Ето какво каза Владимир Путин по този повод („Валдай-2018“): „Украинските власти не спазват Минските споразумения и няма да го направят поради вътрешнополитически нагласи. Имам предвид предстоящите президентски, а след това и парламентарни избори. Трябва да изчакаме да свършат вътрешнополитическите цикли и наистина се надявам да успеем да изградим поне някакви отношения с новото ръководство на страната и да се споразумеем за нещо.” С други думи, Русия направи всичко по силите си, за да улесни киевското ръководство да установи мир в Донбас.

Януари 2019 г. Владимир Зеленски, който по това време стана лидер на президентската надпревара заедно с Петро Порошенко, наистина показа готовността си за преговори. И с Русия, и с Донбас.

Припомняме, че в края на януари 2019 г. посланици на страните от ЕС се срещнаха с него, като с фаворит и потенциален победител на изборите. Ето как украинската преса описва това събитие: „Посланикът на Франция Изабел Дюмон особено го „притисна“ с въпроса за решенията на проблема с Донбас. Отговаряйки на този и други въпроси, той разстрои и дори обезсърчи всички. Той каза, че възнамерява да седне на масата за преговори с Путин“.

Бил ли е тогава честен с посланиците? Всъщност само месец по-рано, в интервю с Дмитрий Гордон, той третира това малко по-различно. На директен въпрос дали ще успее да прекрати войната в Донбас, след като стане президент, Зеленски отговори: „Какви са начините, какви са формите? Минските споразумения не работят. Война ли? Аз лично съм против: не съм такъв човек. Цялата тази тема е свързана с човешкия животи. Затова веднага отхвърлям всеки вариант да ходим там с армията“.

На същото място той посочи готовност за преговори „дори и с плешив дявол“. Той уточни, че е готов да разговаря не само с Путин, но и с политици от ДНР и ЛНР. А самият резултат от преговорите (условията на Руската федерация и реципрочните условия на Украйна) ще бъде предложен на украинския народ – по време на референдум.

Днес Зеленски вече не може да бъде попитан какво е било това. Дали е било реален сигнал за готовност за изпълнение на „Минск“ (и невъзможност да се каже това директно, за да не настрои половината държава срещу себе си), или готовност за преговори, но без изпълнение на „Минск“. Въпреки това, на фона на други политици, украинският избирател гласува за него като привърженик на мира. И самият Зеленски (искаше или не) пое отговорност за изпълнението на Минските споразумения.

Ето как работи приемствеността на властта. Ако не искате да изпълнявате Минските споразумения, сключени при Петро Порошенко, не влизате в президентството.

Въпреки това, честно казано, отбелязваме, че в програмата на кандидат-президента Зеленски позицията му изглежда по-малко мирна: „Трябва да спечелим мир за Украйна. Пред гарантите на Будапещенския меморандум и нашите партньори от ЕС ще поставим въпроса за подкрепа на Украйна в желанието ѝ да прекрати войната, да върне временно окупираните територии и да принуди агресора да компенсира щетите. Отстъпването на национални интереси и територии не може да бъде предмет на никакви преговори”.

Президентът Зеленски

Още след първия тур Зеленски и неговият щаб признаха, че няма алтернатива на Минските споразумения. Вярно, с украински привкус: „Не можеш да се отдалечиш от тях. Наистина има много моменти, които днес ни позволяват да кажем, че „Минск“ не е особено ефективен. Това е вярно. Но е невъзможно да се отклоним от този формат, защото всички ключови санкции срещу Руската федерация са обвързани с Минск“, каза през април 2019 г. Дмитрий Разумков (тогава политически консултант в щаба на Зеленски).

Тогава самият Зеленски обеща да рестартира Минския процес (очевидно имайки предвид разширяването на участниците в него, както той говори по-рано). В същото време прозвуча и тезата, която той сега повтори за “Шпигел”: „Задача номер едно е да върнем всички пленници и заключени, нашите моряци“.

Припомняме, че става дума за един от триковете на предизборната кампания на Петро Порошенко, който в края на 2018 г. изпрати кораби на украинския флот към тогавашните украински Мариупол и Бердянск през Керченския пролив. Провокацията беше „успешна“: екипажите бяха задържани от руските граничари, корабите бяха изтеглени до Крим. Връщането на корабите и членовете на екипажа беше първият опит на Украйна и Русия да установят диалог след края на ерата на Петро Порошенко. През септември се проведе обмен, при който екипажите на задържаните кораби бяха предадени на Украйна, а през ноември бяха върнати самите кораби.

Това беше отстъпка на Москва към Киев, което между другото призна самият Зеленски. Международният трибунал на ООН по морско право призова Русия да освободи моряци и кораби. Изпълнението на решенията обаче беше доброволно, няма принудителни механизми. Далай Лама може също така да призовава Русия. Ето защо тогава Зеленски каза, че връщането на моряците може да бъде „първият сигнал от руското ръководство за реална готовност за прекратяване на конфликта с Украйна, първа стъпка към деблокиране на преговорите“.

„.Може би най-гигантската стъпка към мира“, оцени размяната и връщането на моряци президентът на САЩ Доналд Тръмп. Москва с право очакваше ответни стъпки от Зеленски. Нещо повече, след избирането му той прояви активност в тази посока. Още през май 2019 г. той обсъди Минските споразумения с Ангела Меркел, ръководителите на германското и френското външно министерство по телефона. През юни той посети Париж и Берлин, където беше договорено провеждането на среща в Нормандски формат. През юли Зеленски разговаря по телефона с Путин (очевидно тогава той молеше за освобождаването на моряците) и в Донбас беше сключено така нареченото зърнено примирие.

Въпреки това през есента украинската страна започна да се колебае. И така, Тристранната контактна група за Донбас се договори за развеждането на силите в Петровско и Золотое на 7 октомври, но всъщност това се случи месец по-късно. По това време Киев открито заявяваше, че по време на срещата на върха, насрочена за 9 декември, Минските споразумения трябва да бъдат преразгледани.

Що се отнася до срещата на високо равнище, тя се проведе по формулата: „Стъпки към Украйна в замяна на нейните обещания да се придържа към Минските споразумения“. Киев и Москва, с подкрепата на останалите участници, продължиха да работят за освобождаването на пленниците, Червеният кръст получи достъп до всички задържани, договориха се за по-нататъшно разединяване на силите. Договориха се за нова среща на високо равнище.

Киев заряза Минск

Въпреки това, дори през лятото на 2020 г. Украйна не успя да получи отговор кога ще промени конституцията по отношение на ДНР и ЛНР (една от важните точки на Минските споразумения). Накрая през есента на 2020 г. Украйна отказа да разгледа предложения от ДНР и ЛНР план за действие за изпълнение на Минските споразумения. Същият план, който Владимир Путин напомни на Макрон по време на разговор на 20 февруари 2022 г. Готовността да се „разговаря дори с дявола“ беше явно забравена в Киев по това време, настояващ само за преразглеждане на споразуменията.

По това време вече беше очевидно, че Зеленски печели време, надявайки се на отстъпки от Москва. По-специално за промяна на Нормандския формат и включването на САЩ и ЕС в него. Точно за това говореше Путин през лятото на 2021 г.: „Ключовите въпроси от живота на Украйна се решават не в Киев, а във Вашингтон. Отчасти в Берлин и Париж. Е, за какво да говоря със Зеленски?“

Въпреки че самият Зеленски даде всичко от себе си, за да покаже готовността си за разговор, като покани руския президент или в Донбас, или във Ватикана. Той се опита да направи същото и след началото на СВО: „Искам отново да се обърна към президента на Русия. В цяла Украйна се водят боеве. Нека седнем на масата за преговори, за да спрем загубата на човешки живот“ (25 февруари 2022 г.).

Но защо да се ходи някъде и да се срещат, след като Зеленски не направи нищо преди това? Това, което му беше посочено през лятото на 2019 г. Така например така и не вдигна икономическата блокада на региона, въведена от Порошенко.

„Готови сме да направим всичко, което е записано в Минските споразумения“, каза Зеленски през юли 2019 г. Очевидно две години по-късно той е викал Путин във Ватикана, за да му обясни защо не го е направил.

Какви отстъпки чака Киев?

Дотогава обаче други успяха да говорят вместо него. Най-близкият сътрудник на Зеленски, един от неговите щабни офицери (след изборите началник на президентската канцелария) Андрей Богдан, в интервю през есента на 2020 г. се изрази така: „Мога да съдя само по някои публични моменти, които разбирам добре. Сега, ако се публикува съобщение, че е имало телефонен разговор между Путин и Зеленски, но излизат различни прессъобщения за разговора, това се нарича „дипломатически провал“. Значи преговорите са тръгнали зле. Това, което виждам, струва ми се, че ние някак грубо прецакахме Путин. Обещахме едно нещо и не направихме нищо”.

Мистериозното „струва ми се” изобщо не е загадка: „Представителите на Русия не са готови нито за секунда да се отклонят от Минските споразумения. За тях първата принципна точка: промени в Конституцията. Те не са готови да продължат разговора по-нататък. Те имат всичко ясно и логично изградено. Но нашето общество не е готово да го обсъжда.”

Не става дума само за обществото. Според Богдан Зеленски до последния момент е чакал някаква компенсация от Русия (за Крим, за Донбас, за водата в Крим…). Тоест „Ние сме готови …“ от 2019 г. може би е било вярно. Но с уточнение: „… за ХХХ милиарда долара.“

Малко вероятно е през цялото това време Зеленски да е крил намеренията си да търгува с Минските споразумения от другите участници в Нормандския формат. И е малко вероятно Киев да не може да разбере безсмислието на подобни пазарлъци. Все пак Берлин и Париж са участници в Нормандския формат от самото начало на украинската криза. И тяхно пряко задължение беше да отърват Зеленски го от фантазиите, че е възможно да се прераздадат картите по средата на играта.

Тъй като това не се случи, ще трябва да признаем, че не само Зеленски е отговорен за провала на преговорите и силовия вариант за разрешаване на украинската криза. Лидерите на Германия и Франция споделят тази отговорност с него. С други думи, по същество това беше заговор за нарушаване на Минските споразумения между Киев и водещите страни на Запада. Още повече, че преди два месеца Ангела Меркел каза същото, което Зеленски казва сега.

Що се отнася до преразглеждането на Минските споразуменияот Минск, Зеленски наистина го постигна.Преразглеждането започна с признаването от страна на Русия на суверенитета на ДНР и ЛНР (21 февруари 2022 г.), както и включването на новите територии в състава на Русия (30 септември 2022 г.). Ревизията продължава и до днес като част от СВО и президентът на Украйна може да участва в нея, като инициира реални мирни преговори с Москва.

Да, процесът на преразглеждане беше донякъде едностранен. Но Зеленски може да вини единствено себе си за това.

Превод: В. Сергеев

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/pogled

Влизайте директно в сайта www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button