ПОЛЕЗНИ

Какво да направиш, за да не припарват вредителите до редовете с картофи

Отглеждането на картофи далеч не е най-лесната задача. Несъмнено картофите трудно могат да се нарекат и особено взискателна култура. Някъде по средата е. Ето защо опитни градинари редовно постигат зашеметяващи реколти. Но за такива резултати един начинаещ градинар първо ще трябва да научи много. Така например има цяла поредица от действия, предназначени да предпазят вашите насаждения от вредители, паразити и други вредни насекоми, които се опитват да пируват с вашите насаждения!

Познайте врага по очите

Основната опасност за картофите е, разбира се, колорадският бръмбар. Но освен него, в света на насекомите има много, които обичат да пируват с картофи. Картофени червеи, молци и листни въшки, телени червеи, къртици, щурци, всякакви ларви. Списъкът на вредителите може да бъде продължен дълго време…

Advertisement

Първа стъпка

Трябва да се подготвим за конфронтация с вредителите още от есента. Първата стъпка в такава подготовка трябва да бъде почвата. За да направят това, опитни градинари внимателно почистват бъдещите картофени редове от плевели и техните останки. По този начин паразитите няма да имат какво да ядат през зимата. Съответно до пролетта броят на презимувалите ще намалее значително.

Защита на семето

Също така би било добра идея да обработите предварително подготвените за сеитба картофи. Опитните агрономи препоръчват решение за това, в което се използва брезов катран. По една супена лъжица на литър вода. Трябва да накиснете картофите в този разтвор. Това ще ги подготви за къртици, щурци и червеи.

Хитър трик

Особено опитни градинари сеят горчица преди картофи през пролетта и есента. Когато растението достигне височина от 10-15 сантиметра, то се коси и окосеният фрагмент се смесва с почвата на мястото. По този начин градинарите не само прогонват вредителите от картофите, но и подобряват структурата на почвата.

Допълнителни гаранции за сигурност

Когато засаждат картофите в земята, градинарите използват много добавки. Не можем да препоръчаме всички видове модерни химикали. Вместо това препоръчваме да добавите малко количество пепел, креда и вар в редовете. Талаш заедно с обелки от лук също ще бъдат полезни. Е, веднъж на всеки три години определено трябва да добавите доломитово брашно.

Е, за да изплашите упорития колорадски бръмбар от засаждане, трябва да засадите растения наблизо, които вредителят определено няма да хареса! Такива естествени плашила включват по-специално невен и боб. Те трябва да бъдат засадени около мястото или директно между леглата.

Още новини

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button