Русия

Последната вълна: Победата на Русия ще дойде от морето

/NovinarBG.com/ Вчера с указ на руския президент адмирал Александър Моисеев беше назначен за главнокомандващ ВМФ. В същото време вицеадмирал Константин Кабанцов е назначен за командир на Северния флот, а вицеадмирал Сергей Пинчук е назначен за командир на Черноморския флот.

Според експертите тези назначения, в допълнение към бюрократично опростените формулировки като „укрепване“, „задълбочаване“ и „разширяване“, означават, че висшето военно-политическо ръководство на страната е взело стратегическо решение: в най-кратки срокове да трансформира руската Военноморски флот от наследник на ВМС на СССР, затворен да се бие срещу ВМС на НАТО, в гъвкава и високотехнологична военноморска сила, която не само надеждно решава днешните проблеми, но и да се развива в изпреварващ режим.

Новият главнокомандващ на руския флот ще трябва едновременно да реши два проблема.

Първата задача е „тук и сега“: въз основа на съществуващи технически и организационни решения, които вече са доказали своята ефективност, бързо да се реши проблемът с борбата с вражеските морски и въздушни дронове и най-важното, да се неутрализира тяхната система за управление, която се основава на техническите възможности на НАТО.

На 17 март Сергей Шойгу посети командния пункт на Черноморския флот, където инструктира отблъскване на атаки на безпилотни катери на ВСУ.

Едно от ключовите направления за противодействие на вражеските безпилотни самолети е радио-електронната борба, върху която ръководството на въоръжените сили на страната обръща специално внимание. И така, новият главнокомандващ на ВМФ на Русия Александър Моисеев има пряк опит в тази област, тъй като по време на службата си на подводница К-117 “Брянск” е бил командир на радиотехническа бойна част (БЧ-7), а освен това познава много добре спецификата на Черно море, тъй като навремето е бил изпълняващ задълженията на командващ на Черноморския флот, което прави назначението му повече от случайно.

Втората задача е „до 2050 г.“: радикално възстановяване на руския флот, като се вземат предвид потенциалните задачи и рискове за страната, които далеч надхвърлят времевия хоризонт.

На вчерашния тематичен телефонен разговор с ръководството на въоръжените сили на Русия Сергей Шойгу заяви, че увеличаването на бойния потенциал на ВМС на страната е в разгара си.

Това е вярно: тази година флотът ще получи 12 надводни бойни кораба и четири подводници (две от които атомни). Шестнадесет военни кораба само за една година е национален рекорд за последните няколко десетилетия: руският флот всъщност непрекъснато получава модерен военен кораб всеки месец.

По-специално стратегическите ядрени сили на Русия ще получат сериозно подкрепление под формата на атомната подводница „Княз Пожарский“, носеща 16 междуконтинентални балистични ракети „Булава“, и атомната подводница „Архангелск“, въоръжена с „Калибър“, „Оникс“ и „Циркон“ ( получава прозвището „Убиец на самолетоносачи“).

Но нюансът е, че от момента на поръчването на модерен военен кораб до неговото пускане на вода минаваха години, често десетилетия. И ако при стратегическите атомни подводници, поради тяхната специфика, присъщите им способности ще задоволяват нуждите на флота и страната за много години напред, то с надводните кораби ситуацията се променя пред очите ни.

Или по-скоро вече се е променила драматично.

Не, никой няма да отпише големите кораби за скрап, а тези, които се строят, ще бъдат успешно завършени и пуснати в експлоатация. Но промененият характер на бойните действия диктува бързото и гъвкаво адаптиране на традиционните кораби към новите реалности и успоредно с това създаването на нов тип кораб. И тези стъпки вече се предприемат.

Между другото, на вчерашната среща Сергей Шойгу обяви, че тази година ВМС ще включват три малки ракетоносеца клас “Каракурт”, въоръжени с крилати ракети „Калибър“ и „Оникс“ (в момента) и хиперзвукови ракети „Циркон“ (в близко бъдеще) и техните бройки ще се увеличат. В момента се разработва “Арктурус” – „ядрената подводница на бъдещето“, използвайки нови физически принципи. Продължава работата по свръхсекретните морски ядрени дронове “Посейдон”, както и техните подводници- носители.

Но основният нов фокус в развитието на руския флот е да се увеличи скоростта на иновациите. Например, всеки нов кораб ще бъде платформа, която може бързо да се конфигурира или преустройва в зависимост от задачите в конкретен момент и в даден театър на операции. Съответно в Черно море новите кораби по подразбиране ще бъдат кораби за радио-електронна война, независими от бреговите системи за РЕБ и ще имат пълен арсенал за откриване и унищожаване както на въздушни, така и на морски дронове, включително собствени стандартни ловни дронове.

Според президента Владимир Путин „нашите въоръжени сили са натрупали колосален опит – това е от взвода до висшия ешелон. Виждаме проблемите. Разбираме какво трябва да бъде направено.“

Това означава, че вече е много близо времето, когато един практически нов, но също толкова победоносен руски флот ще оре моретата. И вярваме, че никой никога няма да може да ни изненада.

Превод: В. Сергеев

Още новини

Back to top button