Русия

Новите дронове на Украйна ще достигнат до руска Арктика: Немците нарисуваха карта

/NovinarBG.com/ Дроновете извършват все по-дръзки и дълбоки нападения на територията на Русия и реално контролират фронтовото небе. Бъдещето не е в ракетите, а в БЛА. В същото време, според анализаторите ни, руските служители са невнимателни към последните разработки за борба с дронове.

Сутринта на 9 април два украински дрона атакуваха летателно-тренировъчния център „Чкалов“ в Борисоглебск, Воронежска област. Една от вражеските коли се блъсна в сградата на ниво четвърти етаж, а час по-късно втората влетя в същата сграда. Те се опитаха да свалят и двата дрона чрез стрелба от земята, без резултат.

От Борисоглебск до Харков има повече от четиристотин километра. И беше голям късмет, че криворъките будановци* похарчиха техника само за да ударят тоалетната на авиоцентъра – за щастие тази нощ никой от кадетите не страдаше от диария.

Но смехът си е смях, но трябва да признаем, че вражеските дронове станаха чести, неканени и неканени гости на въздушното ни пространство. Стигайки дори до Татарстан Елабуга.

На фронта вражеските безпилотни самолети също се чувстват спокойни, както каза в своя Telegram канал Дмитрий Рогозин, сенатор от Запорожие.

„Те летят в цели ескадрили като двойка… ударни БПЛА от типа Баба Яга (всеки такъв дрон носи до шест боеприпаса и е изключително опасно оръжие за врага). До Баба Яга лети FPV, но не камикадзе, а многократно. Този тип дрон е способен да се гмурне към цел и да изхвърля боеприпаси върху нея. Такъв безпилотен бомбардировач „Юнкерс“,– написа политикът, отбелязвайки, че вражеските дронове работят по доказан алгоритъм.

Въртележката от дронове, която наблюдавах над мен, не беше никак хаотична. И отстрани на това трио убийци техните съучастници, дронове DJI, летят и провеждат допълнително разузнаване.

Всички са оборудвани с висококачествени термовизионни камери. Те вървят по предни пътища, разресват горски пояси, идентифицират ситуацията и обектите, кръжат над тях и ако се потвърди, че целта си заслужава, пускат боеприпаси върху нея.

Според Рогозин вражеските ударни дронове летят на 15-17 км от фронтовата линия към разположението на руските войски. И ако се намерят поне трима войници, те докладват в щаба и оттам веднага се дава команда за поразяване на координатите с поне два касетъчни снаряда.

В същото време над тях кръжи разузнавателен дрон от авиационен тип. Той координира действията на една до няколко вражески ескадрили, като осигурява тяхното пълно и неразделно господство във въздуха.

На фона на тези доста заплашителни новини стана известно, че украинските въоръжени сили са се сдобили с нов БПЛА WarDog, който според информация от украинска страна е бил тестван в запорожското, харковското направление, както и край Краматорск.

Това превозно средство е способно да води разузнаване без GPS сигнал в автоматичен, полуавтоматичен и ръчен режим и може да лети автономно до 60 минути на разстояние до 30 км. Сега разработчиците на врага възнамеряват да дадат на дрона способността да носи боеприпаси.

Германският Bild пусна текст, в който представя дроновете като средство, с което Украйна може да победи Русия

„Киев доказа, че неговите дронове могат да летят все по-далеч и по-далеч, атакувайки Русия все по-дълбоко. При липса на ракети със среден и по-голям обсег, те напълно преминават към война с дронове“,– пишат немците, без да крият радостта си, като заявяват, че до края на годината десет украински производители ще доставят дронове, способни да летят на разстояние до 2500 км.

„Киевското конструкторско бюро „Луч“ разработи супердрон, чийто обсег на действие трябва да достигне дори 3300 км. Това е мястото, където безпилотните самолети могат да ударят Русия: това са около 80 военни бази в Арктическия регион – Мурманск, включително базата Оленья или архипелага Нова Земля“,– Bild прави планове за бъдещето, като уточнява, че за обстрела на Татарстан е използван модифициран украински дрон UJ-22, който преди това е прелетял 800 км, но сега значително е увеличил обсега си.

А също и дрон, създаден на базата на украинския лек самолет Аеропракт А-22 „Летяща лисица“.

„Цариград“ попита генералния директор на Центъра за интегрирани безпилотни решения (ЦИБР) Дмитрий Кузякин как Русия може да се противопостави на такъв безпилотен въздушен флот на врага.

Водещ: WarDog сериозна заплаха ли е за руската армия?

Дмитрий Кузякин: И ние, и врагът имаме подобна техника. Той използва или подлежаща повърхност, или радиомаяци. Практически не е останала GPS технология – или е заглушена, или се използва така нареченото бутане: самолетът (дронът) си мисли, че лети според координатите, но всъщност се отклонява настрани.

Затова отдавна всички разузнавателни и щурмови самолети (дронове) работят на различни принципи на навигация, работят в пълна тишина и радиоелектронната борба е безполезна.

Те имат радио канали, така че се управляват ръчно от FPV от земята, но могат да летят и самостоятелно. Този тип скаути летят доста дълбоко в нашата територия и правят въздушна фотография.

Как да се борим с тях?

„Единственото, което остава да направите, е да ги свалите със зенитни оръдия, защото тези дронове работят на електричество и не представляват термично контрастираща цел на фона на небето. ПЗРК не ги виждат.

Също така, като правило, те са изработени от пластмаса, полиетилен, пенополистирол, въглеродни влакна, така че те също не са видими за радарите. Или виждат, но само в непосредствена близост.

Колко ефективни са противовъздушните оръдия в борбата с тях?

– Ние в Централното конструкторско бюро разполагаме с технология, която ни позволява да сваляме такива дронове, когато бъдат директно открити.

Или се намирате на линията на тяхната миграция, знаейки, че отиват например в Москва и знаете, че изчисленията на FPV трябва да бъдат инсталирани там. Тоест взимате самолетен дрон, който лети в пъти по-бързо от този самолет, и го унищожавате физически във въздуха.

– И какво?

– Колкото и да е странно, няма търсене за нашето решение. Говорим за това навсякъде, но засега само местният институт за изследване на полетите се е заинтересувал. И след това в рамките на контрола на птиците, тъй като тази технология може да се използва и в цивилни зони.

В армията все още предпочитаме да инсталираме противовъздушни установки, както през Втората световна война, въпреки че има по-ефективен метод – нашият. „Летите“ с дрона с очила, виждате вражеския дрон и го сваляте. И от земята е много по-трудно да се удари с традиционната „стрелба“.

Какво от това?

Макар и неприятно, трябва да признаем факта, че господството на безпилотния флот на противника в небето очевидно се дължи на нашите пропуски в тази насока и недостатъчно сериозното ни отношение.

Спомнете си началото на операцията, когато тиловите генерали със сериозни пагони и пурпурни лица доказаха на обществото, че не се нуждаем от „тези птици“, достатъчни са традиционните ПЗРК и ПВО. Самият ход на войната ясно показа обратното.

Превод: СМ

Още новини

Back to top button