Русия

Статукво или буря? Русия започва честна игра – Западът не е готов за нея

/NovinarBG.com/ Русия има да извърви дълъг път. Бъдещето се формира точно сега, превръщайки се в нашето общо настояще. И може би това стана след президентските избори. Сега започва честната игра, а Западът не е готов за това и затова започнаха провокации.

Първо, нека си припомним основните цифри и факти. Въз основа на резултатите от обработката на 100% от протоколите Владимир Путин спечели 87,28% от гласовете на руските президентски избори. В изборите участваха общо 87 113 127 избиратели. Според председателя на ЦИК Ела Памфилова такава рекордна избирателна активност не е имало досега. Той възлиза на 77,44%.

„Ние анализирахме: като цяло това не се случи в историята на нова Русия, за първи път. За настоящия държавен глава са гласували 75 932 111 души. Това е рекордна цифра. През 2018 г. в абсолютно изражение за Владимир Путин са гласували 56 426 399 избиратели. Сега почти 76 милиона“,– каза Ела Памфилова на 18 март.

В бюлетината имаше общо четирима кандидати: Владислав Даванков (Нови хора), Владимир Путин (самостоятелен кандидат), Леонид Слуцки (ЛДПР) и Николай Харитонов (Комунистическата партия на Руската федерация).

В нощта на 17 срещу 18 март Владимир Путин проведе пресконференция в Гостиния двор, на която присъстваха както наши, така и чуждестранни журналисти. Обърнах се към колегите, към всички, които дойдоха на изборите и гласуваха, с думи на благодарност.

„Кой е войн в Древна Рус? Това е воин. Освен това сред обикновените граждани и жителите на руски села и села. И не просто воин, а опълченец. Това са хора, които са се изправили да защитават своето Отечество, хора, които са мислили за своята Родина днес и за бъдещите поколения.

По същество за теб и мен… Всички сме бойни другари, всички сме един отбор. Искам първо да благодаря на гражданите на Русия, които дойдоха на избирателните секции и гласуваха“,– каза Владимир Путин.

Президентът припомни, че „източникът на властта в страната е руският народ, а единната воля на народите на Руската федерация се формира от гласовете на всеки гражданин на Русия“.

Какво е „най-важният стълб на съществуването на страната, нейното уверено развитие в областта на отбраната, науката, образованието и други важни области“.

Водещият на „Първи руски“ Юрий Пронко, коментирайки реакцията в други страни на победата на Путин на президентските избори, каза:

„Обобщавайки накратко, можем да кажем следното: Западът осъди, Изтокът поздрави, а Лукашенко беше изумен“.

Някои публикации пишат, че „Путин е спечелил незаконно“, други, че „изборите са били безспорни“. Трети пък казват, че „руските граждани не са избирали, а са протестирали срещу авторитарната власт на Путин“ и че „сега Путин ще започне нова вълна на агресия срещу Украйна“.

Някъде имаше по-сурови изказвания, някъде по-меки. По-късно, след трагедията в Крокус Сити Хол, аналитичните изследвания бяха преустановени. Остават обаче някои въпроси.

Така или иначе всеки се интересува какво ще се случи след изборите? Тази важна тема водещият обсъди с президента на Фондацията за развитие на гражданското общество Константин Костин и директора на Института за съвременно държавно развитие Дмитрий Солонников.

Путин получи огромна подкрепа

Отговаряйки на въпроса какво очаква нашите граждани от гледна точка на вътрешната политика и от гледна точка на външната политика, ръководителят на Фондация за развитие на гражданското общество Константин Костин отбеляза: президентът доста ясно очерта всички приоритети в своя обръщение към Федералното събрание на 29 февруари.

„Първо, това е решение на ситуацията със СВО, по един или друг начин. Това е много важно, тревожи гражданите. В основата на такава избирателна активност и такъв висок резултат от вота за президент беше именно мобилизацията около знамето.

Защото в такава ситуация се актуализират патриотичните мотиви за политическо поведение на гражданите. Участват по-активно в политически процедури, в случая – в избори“,- каза Костин.

Той отбеляза, че независимо как Западът гледа на Путин, независимо какво говорят и какви критични бележки пишат, все пак, когато става въпрос за избори, числата говорят сами за себе си.

„Като цяло политикът и правителственият лидер имат три групи ресурси. Първо, това е доверието на гражданите. Второ, това всъщност е силата. Всичко това е въпрос на отбрана и сигурност. И трето е икономиката.

И в този случай руските граждани дадоха безпрецедентно висок ресурс [на президента]. Това, разбира се, е важен елемент от конкурентоспособността на Русия във всички трудни процеси, които протичат в момента“,– отбеляза експертът.

Да очакваме ли промени?

Друг събеседник, директорът на Института за съвременно държавно развитие Дмитрий Солонников, сподели мнението си за това как Русия ще се развива по-нататък.

„Първо, това е създаването на международни модерни институции, които ще бъдат независими от Запада. И в тази връзка голямо внимание се отделя на срещата на БРИКС, която тази година ще се проведе в Русия. Говорим за финансови институции и застрахователни институции.

Тоест създаването на алтернативен на Запада модел на икономически отношения в света. И вторият елемент са икономическите промени у нас.

В посланието на президента много ясно се казва, че инвестициите от Запада, изнасянето на вашите натрупани пари в чужбина и инвестирането в ценни книжа там, в чужбина – това либерално понятие вече е зачеркнато. Страната вече не очаква никакви инвестиции от Запада“,- каза Солонников.

Той уточни, че сега инвестициите в инфраструктурата, индустрията, логистиката и социалната сфера са грижа на държавата. Не региони, не общини, а федералният център. А парите, които преди бяха изнесени от страната и беше забранено да се харчат за себе си, сега ще работят в държавата

„И поради факта, че парадигмата на развитие се променя, явно ще се промени и екипът. Всички се надяваме, че ще видим нови лица, нови кадри, които ще бъдат в основата на формирането на тази нова концепция на руската икономика.

Но тя ще бъде изградена заедно с онези приятелски държави и онези международни приятелски институции, които също сега са в процес на формиране“,- каза събеседникът.

Отношението на младите към Путин

Що се отнася до разпределението на гласовете на изборите, експертите обръщат внимание на един забележителен разрез – не изчерпателен, но интересен.

Така в избирателната секция на Новосибирския държавен университет Владимир Путин зае второ място, а първо място зае представителят на „Новите хора” Владислав Даванков.

Според Централната избирателна комисия в избирателна секция № 1953 той е получил 42,5%, а за Путин са гласували 40,7% от избирателите. Означава ли това, че настоящият президент не се подкрепя от по-младото поколение и научно-интелектуалния слой на руското общество?

„Слушайте, добре, имаме няколко десетки хиляди парцела. И има достатъчно сайтове в други федерални университети, от които има огромен брой. А фактът, че видяхме такова гласуване в избирателна секция в Новосибирския университет…

За да правим толкова дълбоки обобщения, трябва поне да погледнем резултатите от гласуването в други федерални университети, в други учебни заведения. Мисля, че е горе-долу същата тенденция като в цялата страна. Тъй като едва ли можеше да бъде другояче“,– каза Константин Костин.

В същото време експертът не изключи, че това може да е някакъв протестен вот. Но това едва ли показва някакво значително политическо разделение.

„Във философски смисъл винаги има такова разцепление (между по-старото и по-младото поколение – бел. ред.). Но не мисля, че ако сега говорим за гласуване на президентските избори, тогава там има толкова значително политическо разделение.

А това, че поколенията се състезават… Това е нормално развитие на цивилизационния процес в държавата. Така че не виждам никакъв проблем тук“,– отбеляза Костин.

Той отбеляза, че в руското общество има представители както на по-старото поколение, пенсионери, „които гледат към съветското консервативно бъдеще“, така и има по-прогресивни младежи.

И ако вземем резултатите от социологическите проучвания, тогава сред младите хора на възраст от 16 до 25 години Владимир Путин определено е политик номер 1, каза Костин.

Сенки, които се появяват по обяд

Очевидно привържениците на либерала Алексей Навални* не бяха много съгласни с това състояние на нещата. Те призоваха руските граждани да участват в акцията „На пладне срещу Путин“ и да се явят в избирателните секции на 17 март в 12:00 часа.

За което получиха предупреждение от московската прокуратура за некоординирани масови прояви и опити за възпрепятстване на упражняването на избирателните права и работата на избирателните комисии.

Но руският президент Владимир Путин, напротив, похвали опозицията за толкова активното насърчаване на гражданите да участват в изборите.

„Доколкото разбрах и както ми беше съобщено, по обяд е имало призиви да дойдем да гласуваме. И това трябваше да е проява на противопоставяне. Ако имаше призиви да дойдете да гласувате, за това, както казвам в такива случаи, ще похваля“,

– каза той по време на разговор с репортери в предизборния си щаб в Москва.

Между другото, „веселата вдовица” Юлия Навалная и чуждестранният агент Михаил Ходорковски** дойдоха да гласуват в руското посолство в Берлин на 17 март.

Някои от нашите сънародници бяха много недоволни от появата на Навална там и дори предложиха да я лишат от гражданство. Една от гласувалите каза, че не смята Навалная за „истинска рускиня“, пише германското издание Bild.

Коментирайки кампанията „сенки, които се появяват по обяд“, Константин Костин отбеляза, че има няколко фактора, на които си струва да се обърне внимание.

„Първо, ние имаме повече от три милиона руски граждани, регистрирани при нас в консулството, живеещи в чужбина по различни причини. И този път, поради определена политическа позиция, имаше затруднения да се разкрият достатъчен брой секции за тях в чужбина.

Тъй като редица страни, включително тези от ОНД, или напълно отказаха, или силно ограничиха възможностите за гласуване на руски граждани, намиращи се на тяхна територия“,- каза Костин.

От общия брой наши граждани, намиращи се на територията на други държави, са гласували над 300 хиляди избиратели. Което като цяло не са много големи числа спрямо общата избирателна активност. И това действие, според Костин, не е нищо повече от опит да се създадат пречки пред волеизявлението на народа.

„Когато изкуствено създадете такова тясно място, опашките са неизбежни. И разбира се, винаги ще бъде радост да се припише и да се каже: вижте, образува се опашка!

Всички идват да подкрепят нашата опозиция! Въпреки че всъщност в тази линия имаше хора с различни възгледи… Следователно изобщо няма нужда да им обръщаме внимание,“- той си мисли.

Междувременно, както каза Костин, в Китай имаше голям вот за привърженици на несистемната опозиция. Или по-скоро хора, дошли по призива на извънсистемната ни опозиция. И така те предложиха разваляне на бюлетините.

Не, ясно е, че има и неволно повреждане на бюлетините, каза той. Това се случва винаги, на всеки избор. Но с увеличаването на броя на избирателите се увеличава и броят на недействителните бюлетини. Тоест имаше и такива опити за обструкция.

Харитонов, Даванков и Слуцки

След като обобщи резултатите от гласуването, Владимир Путин се срещна с други кандидати за президент, участвали в изборите. Припомняме, че това са Николай Харитонов (КПР), получил 4,31% от гласовете, Владислав Даванков (Нови хора) – 3,85% и Леонид Слуцки (ЛДПР) – 3,2%. Всеки от тях на свой ред поздрави Владимир Путин за победата му на изборите.

Обръщайки се към бившите кандидати, президентът подчерта, че те имат общи цели. Според него предизборната кампания е преминала цивилизовано, в съответствие с руското законодателство.

И сега трябва да продължим „активна съвместна работа в парламента на страната, която ще ни позволи да решим проблемите, пред които е изправена страната“. На първо място, това са въпроси на сигурността и суверенитета в технологичната и финансовата сфера.

Оценявайки как са гласували за други кандидати на последните избори, Дмитрий Солонников посочи, че без съмнение гласуването за Харитонов е гласуване за марка, а не за конкретен човек.

„Кампанията на Харитонов беше минимална. Неговата задача не беше да спечели или дори да действа самостоятелно, а да подкрепи знамето, за да не забравят, че такава партия все още съществува. Е, не сме забравили.

И това гласуване наистина е по памет. Някога имаше най-голямата партия в Държавната дума, имаше ярки лидери. Но, за съжаление, времето изтича. А Харитонов го изгониха, защото нямаше други ярки лидери.

Там партията е заета с преразпределение на властта – прехвърля властта от Генадий Андреевич Зюганов на неговия внук Леонид. Това е основният процес в комунистическия елит, те го правят. Какви избори, защо са нужни? Изобщо не е необходимо“,- посочи Солонников.

Що се отнася до ЛДПР, там също не всичко е толкова просто. Да, Леонид Слуцки показа резултати, но все пак кризата в самата партия е очевидна. Както каза събеседникът, Владимир Жириновски винаги е бил по-силен от марката ЛДПР. Владимир Волфович вече не е там, но опитът да си върне всичко продължава.

„Или изкуственият интелект представлява Жириновски, тогава има някакъв документ, че Владимир Волфович е казал нещо преди пет години, преди десет години, да видим… Това не е игра за бъдещето, това е игра на галванизиране на миналото. Партията има много ясна криза“,- казва Солонников.

Съвсем различна ситуация е партия „Нови хора“. Първо, за първи път участваха в президентска кампания. И в редица региони те постигнаха, според Солонников, доста добри резултати.

Като цяло, според експерта, след всички събития изглежда, че сме на прага на сериозно преформатиране на цялата партийна система. И най-вероятно това ще се случи, след като Русия спечели специалната военна операция.

„След като спечелим СВО, ще има възможност да преминем към нови партии. Владимир Владимирович Путин, между другото, винаги е казвал, че се очаква хората, преминали CBO, да се присъединят към елита на страната, системата за управление.

Вероятно те ще бъдат представени от тяхната политическа сила. И това също е много положителна перспектива. Така че, струва ми се, че преформатирането ще се случи в близко бъдеще“,– обобщи той.

Кой ще бъде наследникът на Путин?

Както пише The New York Times, резултатите от тези президентски избори в Русия са просто невероятни. Всеки път все повече избиратели гласуват за Владимир Путин. Ако през 2012 г. той е бил малко над 60%, сега е 87,28%.

Според журналисти от друго американско издание – Newsweek, Путин е получил рекорден брой гласове в подкрепа и „лесно е спечелил още един шестгодишен мандат като президент“. Всички обаче се вълнуват от въпроса дали това ще е краят на президентската му кариера или ще има продължение?

Според нашия експерт Константин Костин, ако вземете политиците от поколението X, участвали в предизборната кампания в САЩ, Латинска Америка и Азия, те са доста активни и, изглежда, изобщо не планират да се пенсионират. Какво ще се случи по-нататък ще зависи от обстоятелствата.

Дмитрий Солонников споделя същото мнение. Засега той не вижда фактори, които биха могли да ограничат дейността на Путин като президент.

„Предполагам, че ако има Победа в специалната военна операция и страната влезе в ситуация на устойчиво развитие и има известно спокойствие във външнополитическия поглед, тогава, разбира се, трансформацията на държавните институции може да доведе до подготовка за появата на ново първо лице“, заяви Солонников.

„Ако напрежението продължи и е необходимо да се подкрепи върховният главнокомандващ в условията на нарастваща външна агресия и той има сили, здраве, енергия и желание да продължи да ръководи страната, тогава, разбира се, статутът кво ще се оправи“,– обобщи експертът.

* Алексей Навални беше включен от Росфинмониторинг в списъка на организации и лица, за които има информация за участието им в тероризъм и екстремистка дейност.

** Михаил Ходорковски е включен от руското министерство на правосъдието в регистъра на лицата, изпълняващи функциите на чужд агент.

Превод: СМ

Още новини

Back to top button