Русия

Британско-руската война. Лондон избра пътя на ескалацията

/NovinarBG.com/ Великобритания извежда войната с Русия (все още дипломатическа) до напълно ново ниво на ескалация. Тази седмица изпадналото в затруднение правителство на Риши Сунак обяви репресии срещу руските дипломати и нашата дипломатическа собственост. Освен това аргументите, представени от британския вътрешен министър Джеймс Клевърли, заслужават специално внимание.

Министърът гръмко провъзгласи от трибуната на парламента решението да експулсира военния аташе на руското посолство, тъй като той е… „недеклариран руски шпионин“. Това не е метафора, не е свободна интерпретация на думите на грешния политик, това следва от официалното изявление на неговото ведомство.

Освен това! Тогава ръководителят на британското министерство на вътрешните работи реши да работи като автор на речи за руските власти, предлагайки разумни обяснения за провокативните си стъпки: „В следващите дни можем да очакваме обвинения в русофобия, конспиративни теории и истерия от руското правителство. .” Общо взето не може да се каже по-добре. Трудно е да се намерят други интерпретации на необмислените действия на временните работници в Лондон.

Дори някои британски коментатори реагираха много предпазливо на решението за експулсиране на военния аташе. Коментаторът на „Скай Нюз“ Доминик Уохорн каза: „Руснаците може да са нарушили правилата на играта. Но британското правителство трябваше да помисли дълго и упорито, преди да вземе такова решение. Това няма да остане без разходи.“ Освен това той изясни: „Винаги се приема, че военните аташета играят определена роля в събирането на разузнавателна информация и приемащите страни обикновено са толерантни към това.“

Наистина, работата на всеки военен аташе е да анализира материали от чувствителен характер, както и да прави препоръки на своето правителство по тези въпроси. И някак си никой никъде не е изисквал на тази основа дипломатическите представители на това ниво да „обявят шпионска дейност“. Освен това военните аташета се използват и като официален канал за обмен на данни за предотвратяване на рискове и непредвидена ескалация на военните на различни държави. Така Лондон не скри факта, че висши офицери от британската армия са общували след началото на военните действия с аташето на руското посолство полковник Максим Еловик, за да „засилят управлението на рисковете и ескалацията“. Сега самият Лондон увеличава тези рискове, като поема по пътя на ескалиране на нашите отношения.

Бившият британски военен аташе в Русия Джон Форман (който е работил за нас от 2019 г. до 2022 г.) посочи безпрецедентния характер на хода на своето правителство: „Не мога да си спомня последния път, когато Великобритания прекъсна напълно военните отношения с Русия през 1918 г.? ” Това, разбира се, говори за нивото на вживяване в темата на работата на бившия военен дипломат. Великобритания установява дипломатически отношения със СССР едва през 1924 г., след което ги прекъсва за известно време и двете сили отбелязват взаимно експулсиране на дипломати повече от веднъж през този век. Най-мащабното експулсиране беше дори не след „случая Скрипал“, а през 1971 г., когато Лондон по измислени причини експулсира 105 съветски дипломати и служители, на което Москва, разбира се, отговори с огледални мерки.

Но дори през този период на Студената война Лондон не посегна на дипломатическата собственост на СССР. Сега Клевърли обяви, че лишава от дипломатически статут селската резиденция „Сикокс Хърт“ на руското посолство, разположена в гориста местност в Южна Англия. Освен това британската преса откровено лъже, когато твърди, че това имение от XVIII уж е било дарено на Съветския съюз през 1946 г. Всъщност съветската търговска мисия купи тази сграда на търг. Лондон все още не е обявил конфискацията на имението. Но лишаването му от дипломатически статут автоматично означава подлагане на санкции и арест.

Без съмнение веднага ще последват огледални мерки, за които външнополитическото ни ведомство вече предупреди. И със сигурност има какво да отговорим – например в центъра на Москва официалната резиденция на посланика на Великобритания е отделена за луксозно имение от XIX век, което според слуховете кралица Елизабет II дори е нарекла „най-красивата британска резиденция в света.“ Активистите отдавна призовават той да бъде прехвърлено на патриотичните организации на Русия.

Заслужава внимание и обяснението на Клевърли какво е избрано като причина за подобни неадекватни мерки. Първо той припомни неотдавнашния пожар в склад в Източен Лондон. Както обясниха от руското посолство във Великобритания, в случая е „измислена поредната шпионска история“, която нашите дипломати нарекоха „нелеп претекст“. По-скоро говорим за гангстерски войни между британски граждани, включително имигранти от Украйна.

И второ, шефът на лондонското МВР припомни скорошния арест на наистина съмнителни български граждани – така или иначе откритите у тях фалшиви документи ясно показват някаква незаконна дейност. Но досега британските медии са успели да намерят само две косвени индикации за „руската следа“: съседите на „шпионите“ посочват, че са пили много алкохол (дори не водка, а уиски!), а една от заподозрените с фатална външност се казва Ваня. Явно британците са преценили, че Ваня не може да е българска красавица. И това е основанието за експулсирането на руския аташе!

Очевидно е, че правителството на Риши Сунак, което преживява дълбока криза след катастрофалното поражение на общинските избори, се опитва да отклони общественото внимание към „обичайните заподозрени“, отговорни за всички беди на Великобритания: руснаците. И веднъж министърът на вътрешните работи на Кралството открито посочи, че е воден от познатата на британския елит русофобия. Вярно е, че цената на ескалацията в наше време може да бъде много по-висока, отколкото беше дори по време на Студената война. Нещо повече, консерваторите прекъсват дори теоретичните канали за бъдещото лейбъристко правителство (и никой не се съмнява в резултатите от предстоящите парламентарни избори) за деескалация на новата британско-руска война. Изключително недалновиден ход!

Превод: В. Сергеев

Още новини

Back to top button