НЕВЕРОЯТНИ

Изкуственият интелект завладява небето: рibot управлява самолети без нужда от човешка намеса

Хуманоидният робот Pibot проявява по-добри умения в управлението на самолети в сравнение с хората. Той разполага с изключително силна памет, която му позволява да съхранява цялата навигационна информация на Jeppesen, нещо, което е извън силата на човешки пилоти.

В последно време, развитието на изкуствения интелект (AI) и роботиката достигна точка, за която мнозина експерти прогнозират, че технологиите скоро ще поемат водеща роля в множество професии, не само на Земята, но и в небето.

Инженери от Корейския институт за напреднали технологии (KAIST) работят по разработката на хуманоиден робот, способен да управлява самолети без да е необходимо да се правят промени по пилотската кабина.

„Pibot е робот с човешка форма, който може да управлява самолет по същия начин като човек, използвайки всички контроли в пилотската кабина, проектирани за човешки пилот“, разкрива Дейвид Шим, асистент по електроинженерство в KAIST, в интервю за Euronews.

С помощта на своите механични ръце, роботът Pibot умело натиска бутоните и лостовете на пилотската кабина, дори когато самолетът се тресе.

Външни камери предоставят възможност на Pibot да следи текущото състояние на самолета, докато вградените камери му помагат да контролира
основните превключватели на контролния панел.

Pibot може да запамети сложни инструкции на различни езици и затова успешно да се адаптира към различни модели самолети. Той притежава огромен капацитет за памет, който му позволява да съхранява аеронавигационни карти на Jeppesen от целия свят. Очевидно е, че в този случай роботът има предимство пред човек, който не може да усвои толкова голям обем от информация.

Дейвид Шим обяснява: „Хората могат да управляват различни типове самолети, но те са свикнали с определени навици. Затова, когато преминават към друг модел, се налага да преквалифицират.

Прогресът в технологиите на големите езикови модели, играе ключова роля за успеха на този проект. Според Шим, предишният опит с робота през 2016 г. бил експериментален, без възможност да усвои информация от литература или ръководства.

Pibot има способността да лети безгрешно и да реагира по-бързо от човешки пилоти, особено в критични ситуации. Роботът може да съхранява ръководства за експлоатация на самолети и инструкции за реагиране на проблемни ситуации. Допълнително, Pibot може в реално време да изчислява безопасни маршрути в зависимост от състоянието на самолета във въздуха.

От екипа на изследователите и инженерите също така се работи по разработка и тестване на собствен модел за обработка на езиковата информация, така че Pibot да може да дава команди без да е необходима интернет връзка.

В бъдеще се предполага, че роботът ще може да обработва информацията за пилотиране в естествения си компютърен език, съхранявайки този модел на малък компютър, който да се носи на борда на самолета.

Pibot може да бъде свързан директно със самолети за бърза комуникация. В настоящия момент роботът е насочен към използване в извънредни ситуации, когато човешката намеса може да не е възможна или подходяща.

Този хуманоиден робот може да се комуникира с пилотите и другите членове на екипажа чрез гласов синтез, като по този начин може да поеме ролята както на пилот, така и на асистент.

Възможностите на Pibot с височина около 160 см и тегло около 65 кг надвишават рамките на авиационната индустрия. Този робот може лесно да управлява автомобили, танкове и дори да поеме командването на военни кораби.

Разработката на робота все още продължава, с очакван завършек до 2026 година. Проектът е поръчан от Агенцията за развитие на отбраната (ADD) в Южна Корея, което подчертава потенциала на Pibot да бъде използван във военни цели в бъдеще.

Още новини

Back to top button