Русия

“Триумфът на Путин”. Украйна обвини НАТО в предателство

/NovinarBG.com/ Между Киев и Запада избухна дипломатически спор. Началникът на генералния щаб на НАТО Стиан Йенсен каза, че Украйна може да се присъедини към Алианса в замяна на отстъпване на някои спорни територии на Русия. Скоро това беше дезавуирано, обяснено беше, че журналистите не са разбрали както трябва. Но имайки предвид колко пъти различни политици намекнаха за „корейския сценарий“, изявлението беше прието сериозно в света. За какво готвят киевския режим?

Поземлен въпрос

Йенсен вече се извини. Въпреки това украинските власти са възмутени. Говорителят на външното министерство Олег Николенко нарече подобни разговори абсолютно неприемливи. Той подчерта, че Киев не търгува с територии, а изявлението на ръководителя на офиса „играе в полза на Русия“.

Михаил Подоляк, съветник на ръководителя на президентската канцелария, смята изявлението на Йенсен за „триумф на Путин“. Според него подобна сделка ще доведе само до това, че битката ще се пренесе на следващите поколения. Ръководителят на парламентарната фракция на “Слуга на народа” Давид Арахамия е убеден, че отказът от териториите ще стимулира „руската агресия“.

Дмитрий Медведев, заместник-ръководител на Съвета за сигурност на Русия, уточни, че всички територии там са „силно спорни“. По-специално, преди да влезе в НАТО, Украйна ще трябва да се откаже от Киев и да премести столицата си в Лвов.

Говорителят на руското външно министерство Мария Захарова оцени речта на Йенсен като знак, че САЩ са уморени от украинския казус. „Те трябва да направят нещо, за да демонстрират опит да се измъкнат от безизходицата, в която Белият дом вкара целия свят под ръководството на цялата тази либерална шайка. Ето откъде започва такава партенка“, заключи тя.

Мир срещу територии

В началото на годината швейцарското издание “Нойе Цюрихер Цайтунг” публикува статия, в която се посочва, че САЩ уж са предложили на Русия и Украйна да прекратят военните действия при признаване на текущите им резултати. Директорът на ЦРУ Уилям Бърнс, който посети Москва и Киев, действаше като пратеник. Но противоположните страни отказаха да го направят. И в двете столици обаче тази информация беше отречена.

Сега, когато стана ясно, че украинската контраофанзива е неуспешна, западните медии се върнаха към тази тема. Например списание “Економист” посочи, че Украйна може да влезе в НАТО само ако бъдат уредени териториалните спорове с Русия. В същото време изданието подчертава, че по този начин Киев ще преодолее пропастта между способността за постигане на цели в битка и това, за което Западът е готов да даде пари.

Интернет ресурсът “ЕУобсървър” отбелязва, че повечето от наличните в момента „мирни планове“ се основават на размяната на територии срещу мир. И много наблюдатели се дразнят от нетърпимостта на Киев, тъй като никой не е заинтересован от продължителна въоръжена конфронтация. Бившият генерален секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен в навечерието на срещата във Вилнюс предложи да приемат Украйна на части и се позова на историческия прецедент с ФРГ и ГДР.

А в украинските медии все по-често се говори за „корейския сценарий“. Тоест контролираните от Русия територии трябва да се превърнат в „севернокорейски ад“, а Западът да превърне останалата част от Украйна в „цъфтяща градина“.

Някои военни също казват, че трябва да се свърши бързо – малко хора ще се разстроят, ако Украйна не достигне границите от 1991 г. Независимостта е по-важна.

Пробен балон

Политологът Александър Дудчак смята речта на Дженсън за опит да изпита водите. Веднага след като НАТО събра цялата необходима информация, думите му бяха дезавуирани. „Тези, които правят пари от военните действия, крещят, че това е предаване на интереси. Но има и такива, които искат да спрат войната. Москва е готова да разгледа предложението, но трябва да помисли за последствията. Прекратяването на СВО сега може да доведе до възобновяването ѝ в бъдеще, когато Киев отново ще се почувства силен. По-добре е да продължим, докато Украйна няма за какво да се захване“, смята той.

Политологът Сергей Марков смята, че НАТО все още не е взело решени. „Военното поражение на Русия остава основният сценарий, но се обмислят и варианти за частично включване на Украйна в Алианса. Това не се харесва на Москва. Основната цел е демилитаризация и денацификация. Тоест до нас не трябва да има бъде такъв противник като например Пакистан до Индия и Палестина до Израел”, казва експертът.

Според него търсенето на компромиси е възможно, но всеки в крайна сметка означава отстъпка от страна на Русия. В този смисъл той е съгласен с Дудчак: партньорите на Киев ще възприемат прекратяването на военните действия не като край на конфликта, а като отдих преди втория кръг.

Превод: В. Сергеев

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button