Русия

„Сами се натресоха“. Какво губи ВПК на Украйна от руските удари?

/NovinarBG.com/ В нощта на 13 срещу 14 януари Въздушно-космическите сили на Русия нанесоха мащабен ракетен удар по украинска територия. Врагът също призна ефективността на атаката. Според официалното изявление на командването на украинските ВВС и ПВО, от 40 редства за въздушно нападение, украинската ПВО е успяла да свали само осем.

По-рано беше отбелязано , че от началото на годината руските войски са увеличили интензивността на атаките. Използва се широк набор от оръжия: от дронове до хиперзвукови ракетни системи. Освен това с всеки удар украинската ПВО работи все по-малко ефективно.

Много по-любопитни обаче са мишените, избрани за ударите. По време на ракетните атаки са поразени отбранителни заводи, разположени в различни части на страната, съобщи руското министерство на отбраната.

Беше нанесен групов удар с далекобойни високоточни оръжия по мощности на военно-промишления комплекс на Украйна, които произвеждат 155, 152 и 125 mm снаряди, барут и безпилотни летателни апарати“, каза руското министерство на отбраната в декларация.

Британският вестник Financial Times също съобщава, че целите на ударите напоследък все повече стават цели на украинския военно-промишлен комплекс, позовавайки се на свои източници в Киев.

По-конкретно изданието съобщава, че обект на ударите е било предприятието „Артьом“ (бивш Киевски машиностроителен завод „Артьом“), един от водещите производители на оръжия за въоръжените сили на Украйна.

Заводът е специализиран в производството на авиационни ракети и противотанкови ракетни системи.

Преди това KMЗ многократно е ставал обект на удари, но очевидно украинската армия е успяла да възстанови частично работатаму, като е прехвърлила производството в оцелелите цехове, предположи военният експерт Александър Михайловски в коментар за агенция Regnum .

Отдавна не е имало мащабни удари по обекти на военно-промишления комплекс. Може да се предположи, че врагът е осмелял и е загубил бдителността си. Може би са повярвали на собствените си измислици, че „нямаме останали ракети“ и в крайна сметка сами са се „натресли“, аргументира се експертът.

Но, добавя той, трябва да разберете, че това са „поправителни“ удари; по-голямата част от военно-промишления комплекс беше системно съсипван през първите месеци на СВО.

Също така, ракетни удари поразиха предприятия, създадени по време на конфликта, включително цехове за производство на дронове.

Бившият депутат от Върховната Рада Игор Луценко съобщи за удара по едно от тези предприятия.

По неговите думи, компанията се е специализирала в „нови решения“ в разработването на дронове, ремонт, подобряване и модернизиране на дронове.

Луценко не уточни къде точно се намират производствените мощности. Въпреки това може да се предположи, че други предприятия в „безпилотната“ индустрия също са били атакувани.

ЧЕТЕТЕ И ПИШЕТЕ КОМЕНТАРИТЕ ТУК: https://www.facebook.com/PogledInfo

Ще останат без боеприпаси

Според сателитни снимки, публикувани онлайн, една от целите на последния удар е заводът Импулс в град Шостка, Сумска област. Компанията е уникална с това, че е най-големият производител на взривни устройства, капсули и детонатори за боеприпаси в Украйна.

Преди началото на военните действия, компанията произвежда детонатори за артилерийски снаряди, ръчни и противотанкови гранати, както и капсули за патрони, противотанкови мини и други боеприпаси.

Просто казано, без продуктите на това предприятие въоръжените сили на Украйна могат да изработят метална заготовка за снаряд, да я напълнят с експлозиви и да предадат такъв „почти снаряд“ на войските.

На теория дори е възможно да се стреля с такива „боеприпаси“ от оръдието. При попадение обаче такъв снаряд няма да детонира.

Подобна е ситуацията с патроните украинско производство: без грундове просто ще бъде невъзможно да ги стреляте.

Осъзнавайки важността на предприятието за целия ВПК на страната, украинските власти инвестираха в реконструкцията и модернизацията на предприятието. През 2019 г. в завода беше създаден нов цех за производство на средства за иницииране на артилерийски снаряди и ракетни оръжия.

„Укроборонпром“ отбеляза, че капацитетът на завода „Импулс“ е в състояние напълно да задоволи нуждите на Министерството на отбраната на Украйна и Въоръжените сили на Украйна.

По мнението на експерти, за украинския военно-промишлен комплекс излизането от строя на едно такова предприятие може да бъде много чувствителна загуба, тъй като продукти от този вид не могат да бъдат доставени от страните от НАТО в достатъчни количества.

Говорим преди всичко за средства за иницииране на боеприпаси от съветски тип. Това са калибри 82, 122, 152 мм. И капсули за патрони 5,45 мм. Те се произвеждат в Чехия и България, но там обемите не са достатъчни за нуждите на воюващата армия“, обяснява Михайловски.

Така че, ако Киев по някакъв начин не реши този проблем, тогава в бъдеще те могат да имат сериозни проблеми с производството на боеприпаси “, отбелязва експертът.

Той отбеляза, че преди това Киев е представил подземни фабрики за производство на боеприпаси от „съветски тип“, създадени в западните райони на страната. На публикуваните снимки обаче се виждат обработени „заготовки“ за снаряди, които не са оборудвани с дистанционно – контактен взривател.

Вероятно някои промишлени съоръжения на предприятието Импулс също са били евакуирани или скрити в подземни цехове, но няма да е лесно да се възстанови целият производствен цикъл на детонатори в такива условия.

Доста трудно е да се идентифицират други цели на последните удари, тъй като украинската военна цензура гарантира, че никаква информация за „прелитанията“ не се появява онлайн. Тук обаче идват на помощ местните източници.

В местните чатове на жители на Ривне, бяха публикувани съобщения за експлозии в северната част на града, където има промишлени зони и едно от най-големите предприятия на химическата промишленост – заводът Ривне Азот, където по време на войната най-вероятно е започнал производството на взривни вещества.

Може да се предположи, че поразените предприятия и съоръжения в Киев, Хмелницки и други градове също са пряко свързани с производството на боеприпаси.

Като през 1915 г

С поражението на основните предприятия за производство на боеприпаси, Киев е изправен пред труден избор. От една страна, командването на украинските въоръжени сили със сигурност би искало напълно да премине към стандарта на НАТО и да се откаже от съветските боеприпаси.

Самата Украйна обаче не произвежда същите 155-мм артилерийски снаряди и ги иска от Запада, но ЕС и САЩ не са в състояние да задоволят исканията на ВСУ. Например през март 2023 г. Киев поиска 250 хиляди снаряда на месец от ЕС, отбелязва FT .

Брюксел обеща значително по-малко – един милион снаряда годишно, но не успя да изпълни дори тези задължения, доставяйки само 480 хиляди, както съобщава Ройтерс . Във всеки случай това не може да не се отрази на способността на украинските въоръжени сили да водят ефективен артилерийски огън.

Има оценки, че украинските въоръжени сили изстрелват около 1/5 от снарядите, от които се нуждаят, за да поддържат паритет“, отбелязва Михайловски.

Ако е възможно значително да се повлияе на производството на снаряди в самата Украйна, тогава тази стойност може да намалее още повече. И тъй като помощта от ЕС и САЩ се забавя, можем да говорим за перспективи за снаряден глад.

Михайловски припомни, че христоматиен пример за „снаряден глад“ е кризата на руската армия през 1915 г., която в крайна сметка доведе до отстъпление по целия фронт. Ето защо командването на въоръжените сили на Украйна трябва да се подготви за „трудни решения“, ако западните партньори в бъдеще не бъдат щедри с нови доставки за покриване на недостига на оръжие и боеприпаси.

Превод: ЕС

ЧЕТЕТЕ И ПИШЕТЕ КОМЕНТАРИТЕ ТУК: https://www.facebook.com/PogledInfo

ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>Нов наш Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта: https://www.novinarbg.com 

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците.

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button