Русия

Посещението на руския премиер в Китай: „Бойната координация” продължава

/NovinarBG.com/ Формално пристигането на руския премиер, придружен от вицепремиери, министри и ръководители на водещи компании, беше насрочено за 28-ата редовна среща на правителствените ръководители на Русия и Китай.

М. Мишустин се срещна с китайския си колега, премиера на Държавния съвет на Китайската народна република Ли Цян. Състоя се среща с президента на Китайската народна република Си Дзинпин.

По време на посещението на 19-20 декември планът за икономическо сътрудничество между Русия и Китай до 2030 г. и договорът за доставка на руски газ по газопровода „Силата на Сибир-2“ не бяха подписани, както се очакваше. Въпреки това руско-китайското икономическо сътрудничество не е изпаднало в „летаргичен сън“.

Подписано е Съвместно комюнике и предварително подготвени документи: протоколи за подготовка на редовни срещи на правителствени ръководители, хуманитарно, инвестиционно и енергийно сътрудничество; Меморандум в областта на интелектуализацията на дейността на митническите органи на държавите; Протокол за ветеринарно-санитарни изисквания към фуражите за непроизводителни животни, изнасяни от Русия в Китай; Допълнение относно измененията на Протокола относно фитосанитарните изисквания за царевица, ориз, соя, рапица, изнасяни от Руската федерация за КНР; Протокол за проверка, карантина и ветеринарно-санитарни изисквания за свинско месо, изнасяно от Русия за Китай, Меморандум за разбирателство между Федералната антимонополна служба на Руската федерация и Главното държавно управление за контрол и регулиране на пазара на Китайската народна република за 2024 г. –2025.

Отлагането на подписването на Плана за сътрудничество до 2030 г. и договора за доставка на газ по газопровода „Силата на Сибир-2“ няма нищо общо с предполагаемите трудности в отношенията между Москва и Пекин.

Ангажиментът към стратегическо партньорство редовно се потвърждава в речите както на руските, така и на китайските лидери.

Президентът Си Дзинпин наскоро дори използва нов език, за да характеризира настоящия етап. По време на среща с председателя на Държавната дума В. Володин той използва израза „чжанле сецзо“, което може да се преведе като „бойна координация“ или „движение в един боен ред“.

Смятам, че причините за забавянето на подписването на важни документи трябва да се търсят от китайската страна. Малко вероятно е премиерът Мишустин да не е успял да изпълни инструкциите на президента Путин, а мощният бюрократичен апарат на правителството не е имал време да подготви необходимия документ.

Според куратора на руско-китайското сътрудничество, вицепремиера Д. Чернишенко: „Руското правителство организира систематична работа за координиране на взаимодействието с КНР“.

„За целта има 5 правителствени комисии, 13 подкомисии и над 50 работни групи. Във всяка посока беше извършен анализ на максимално достижимия потенциал“, добави той.

В Китай ситуацията не е проста. Възстановяването на националната икономика след болезнения период на борба с COVID-19 напредва успешно, но не толкова бързо, колкото се очакваше.

Водят се интензивни дискусии по отношение на мерките за стимулиране в Пекин, създават се нови структури за партиен контрол във финансовия сектор, сменят се ръководители на Централната банка, министерства и ведомства.

Третият пленум на ЦК на ККП, който традиционно беше посветен на стратегическите икономически въпроси, беше отложен за неопределено време. Очевидно в подобни условия да се гледа в бъдещето, дори и не толкова далечно, би било несериозно.

До известна степен тази несигурност се отразява в съдбата на газопровода „Силата на Сибир-2“. Тук обаче, според мен, има и традиционното желание на китайските служители и предприемачи да постигнат най-изгодни условия, да договорят допълнителни отстъпки и облаги дори в края на преговорите.

Пекин разбира значението на допълнителните „газови приходи“ за руската хазна. Но не всички там разбират, че в близко бъдеще Студената война срещу Китай може да последва руския сценарий и под един или друг претекст Пекин ще добави енергийни санкции към търговските и технологичните санкции.

Лъвският дял от петрола и втечнения природен газ отива в Китай от страните от Персийския залив по протежение на Индийския океан през Малакския пролив, който се контролира от американски самолетоносачи.

Съществуващите и планирани нефтопроводи и газопроводи, железопътни линии и магистрали през територията на Русия и други приятелски страни могат да се превърнат не само в Пътя на коприната за Поднебесната империя, но и в Пътя на живота.

Визитата на М. Мишустин приключи. Студената война на Запада срещу Русия и Китай продължава. „Бойната координация“ между Москва и Пекин няма алтернатива.

Превод: СМ

Нов наш Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта: https://www.novinarbg.com 

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците.

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button