Русия

Напразно се стараха – Русия увеличава добива на газ

/NovinarBG.com/ Поради увеличаването на износа за Китай, както и възстановяването на производствените мощности по проекта “Сахалин-1”, добивът на “Газпром” през септември се е увеличил с 2,5%- до 48 милиарда кубически метра. Това обаче все още е по-малко от нивото преди санкциите. Какви са перспективите пред индустрията?

Болезнена раздяла

Експлозиите на „Северен поток“ засегнаха силно износа на газ. Капацитетът на първото разклонение е 55 милиарда кубически метра годишно, което е повече от една трета от всички доставки за страни извън ОНД. Второто би удвоило цифрата. Последователното намаляване на транзитните възможности и след това разрушаването на инфраструктурата доведе до принудително намаляване на производството. Трудно е да се анализират финансовите загуби: цените варират значително през годината. „Ако вземем средното ниво преди кризата от 200 долара за хиляда кубически метра, тогава един ден престой струва около 30 милиона долара пропуснати приходи“, казва Алексей Гривач, заместник-ръководител на Фонда за национална енергийна сигурност.

Преориентирането на изток беше усложнено преди всичко от спада на бизнес активността в Китай след пандемията. Също така беше необходимо да се обмислят маршрути и да се договорят цени. Вицепремиерът Александър Новак отбеляза, че доставките са установени от десетилетия и промяната в посоката ще отнеме няколко години.

Дългосрочното сътрудничество с Европа доведе до широкото развитие на газотранспортната инфраструктура. В това отношение азиатското направление все още изостава. Проектният капацитет на газопровода „Силата на Сибир“ е значително по-малък от европейския – 38 милиарда кубически метра годишно. Доставките обаче все още не са достигнали дори това ниво. За 2022 г. износът възлиза на рекордните 15,5 милиарда кубически метра. Достигането на пълен капацитет се очаква до 2025-2027 г.

В момента се водят преговори за изграждането на ново разклонение на „Силата на Сибир – 2“ с капацитет от 50 милиарда кубически метра годишно, но не трябва да се очаква, че той ще започне да работи скоро. „Одобрението на първата тръба отне десет години. Изпълнението на този проект все още е под въпрос“, отбелязва Сергей Пикин, директор на Фонда за енергийно развитие.

Период на възстановяване

През първата половина на 2023 г. „Газпром“ намали добива с 25%- до 179 милиарда кубически метра от 238 милиарда през същия период на 2022 година. Според доклада на компанията това се дължи на геополитически фактори. Въпреки това още през август цифрите са се увеличили с 2,7%, а през септември – с 2,5%. Въз основа на резултатите от три тримесечия на тази година разликата е само 5,7 процента – произведени са 474 милиарда кубически метра.

Анализаторите отдават динамиката на постепенното възстановяване на китайската икономика. „По искане на китайските ни партньори доставките се извършват малко над договора, откъдето и нарастването на производството“, обяснява Гривач.

Независимият индустриален експерт Леонид Хазанов припомня ръста на промишленото производство в Китай през последните няколко месеца. Според неговата прогноза общият годишен износ чрез „Силата на Сибир“ ще достигне 21-22 милиарда кубически метра, а още седем-осем ще бъдат транспортирани във втечнен вид. През следващата година той допуска увеличаване на доставките на синьо гориво за Китай до 35 милиарда кубически метра.

На вътрешния руски пазар също има положителна тенденция. Потреблението на газ през 2021 г. възлиза на 470 млрд. куб. м, през 2022 г. – 484, а до края на 2023 г. може да се очаква на ниво 490-500 млрд. куб. м. Въпреки че ситуацията с доставките на газ не е еднаква навсякъде. Най-добре е в европейската част на страната, докато в Далечния изток нивото на газификация е ниско, а в някои региони – например Чукотка, Магадан и Мурманск – няма централизирани системи за газоснабдяване.

Но дори и при сегашния ръст на вътрешното потребление и износа е рано да се говори за възстановяване след саботажа на “Северен поток”, убеден е Гривач. „Това, което виждаме сега, е очакваната стабилизация след напускане на високата база от миналата година, когато “Северен поток” все още работеше“, пояснява той.

Добра сделка

Цената на газа през “Силата на Сибир” се определя от дългосрочен договор с петролна връзка и е търговска тайна. „По косвени данни това е около 300 долара за хиляда кубически метра“, казва експертът. Без отстъпка. Тарифите са обвързани с петрола и не подлежат на спекулативни скокове, както при индексацията на хъбовете на европейския пазар, където по време на пандемията цените паднаха до ниво под себестойността на почти всички доставчици и миналата година в пика си достигнаха 3000 долара за хиляда кубични метра. „В резултат на това, докато европейците се движат в ценовата люлка, Китай има възможност да се развива систематично“, заключва Гривач.

Приблизително до 2025 г. доставките по газопровода ще достигнат 38 милиарда кубически метра годишно, а през 2027 г. трябва да се свърже далекоизточното трасе, което ще увеличи износа с още 10-15 милиарда кубически метра. До 2035 г. търсенето на Пекин ще се удвои. “Силата на Сибир-2” се планира да отговори на бъдещите нужди. Има обаче рискове.

По-специално, Сергей Пикин напомня, че строителството изисква огромни разходи и обвързва продавача с конкретна посока. „Опитът от последните две години показа, че тръбата дава на купувачите лост над доставчика. Освен това, когато създаваха европейска инфраструктура, разработчиците бяха уверени, че тя ще бъде необходима през следващия половин век и енергийната структура на Китай може да се промени значително. Като минимум страната увеличава вътрешното производство и освен Газпром има и други доставчици“, предупреждава той.

Освободените обеми обаче все пак трябва да бъдат продадени. Вътрешното потребление все още не може да компенсира европейското. Добър вариант е изграждането на заводи за ВПГ. “Новатек” избра тази стратегия. „Газпром“ има достатъчно средства и достъп до технологии, за да създаде собствени станции със среден и голям капацитет, казват експерти. Втечненото гориво може да се подава във всяко направление.

Превод: В. Сергеев

Нов наш Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта: https://www.novinarbg.com 

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците.

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button