Русия

Западът призна превъзходството на Русия в мирната ядрена енергия

/NovinarBG.com/ Русия помогна за създаването на изцяло нова индустрия в Бангладеш: ядрената енергия. Световните ядрени експерти всъщност признаха не само нашите успехи, но и превъзходството на Русия в ядрената област над нейните американски и френски конкуренти. Те просто не могат толкова бързо да построят АЕЦ и дори напълно да обслужват всички нейни процеси.

Ядрено гориво от Русия беше доставено в бангладешката атомна електроцентрала „Рупур“, която се строи по руски проект. Руският президент Владимир Путин даде разрешение за пренос на гориво.

За доставка на руско ядрено гориво в АЕЦ „Рупур“ при спазване на всички мерки за безопасност беше проведена специална операция с участието на армията на Бангладеш. Пътищата, по които се транспортира гориво, бяха блокирани, а целият район беше отцепен от полиция. Освен това се осъществяваше постоянно видеонаблюдение от земя и въздух. Превозът е извършен в секретност, „отвън това са обикновени камиони“, каза вицепрезидентът на „Атомстройекспорт“.

Руският президент Владимир Путин говори за ползите и екологичните ефекти, които Бангладеш ще получи от пускането на АЕЦ. Първо, след достигане на пълния проектен капацитет, обектът ще може да осигурява около 10% от потреблението на енергия в Бангладеш. Второ, атомната електроцентрала ще намали зависимостта на страната от производството на въглища и газ и ще оптимизира националния енергиен баланс. Трето, новата атомна електроцентрала вече няма да отделя въглероден диоксид в атмосферата, което ще има благоприятен ефект върху околната среда и здравето на нацията.

Директорът на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) Рафаел Гроси поздрави Бангладеш за церемонията по доставката на гориво за първото ядрено съоръжение в страната. „Бангладеш е успешен пример за това как една страна може да се придвижи към развитие на ядрената енергия чрез изпълнение на своята програма с помощта на МААЕ“, каза Гроси.

Атомната електроцентрала „Рупур“ е невероятно успешен проект, каза ръководителят на Световната ядрена асоциация Сама Билбао. „Росатом“ успя да създаде ново ядрено производствено съоръжение в нова страна за по-малко от 10 години“, каза тя. Всъщност от реалния старт на строителството са изминали още по-малко – шест години. Това е просто фантастично бърз темп, който е недостижим за американските и френските конкуренти на руския „Росатом.“

„Мисля, че трябва да признаем, че Русия е голяма сила по въпроса за ядрената енергия. И мисля, че това не се променя“, добави Билбао. Според нея много страни, например в Африка и Източна Азия, много внимателно следят възможностите за сътрудничество с Русия, въпреки че има, разбира се, други региони, където те мислят по различен начин.

Русия, участвайки в изграждането на атомна електроцентрала в Бангладеш, помага на тази страна да създаде мирна ядрена индустрия, каза Владимир Путин чрез видеовръзка.

„Доставката на гориво символизира прехода към мащабна работа по въвеждане в експлоатация“, каза генералният директор на „Росатом“ Алексей Лихачов. Следващият етап е физическото пускане на атомната централа, когато започва да се генерира електричество. Първият тест на „ядрено електричество“ ще се проведе през 2024 г., а през 2025 г. централата ще започне да работи постоянно, каза ръководителят на „Росатом“.

Русия помага да се подготви основната работна сила за атомните електроцентрали — 1500 от 2000 основни специалисти. Всички те учат в руски университети и преминават стажове в Нововоронежката атомна електроцентрала, където има два блока – абсолютни копия на тези в станцията „Рупур“. Освен това през първите пет години руски специалисти ще работят заедно с бенгалските, за да осигурят безопасната работа на новата станция.

Русия не само построи атомна електроцентрала, но и ще помага на Бангладеш през целия жизнен цикъл на атомната електроцентрала. По-специално, Русия ще доставя гориво за реакторите, ще извършва поддръжка на атомни електроцентрали, а също така ще поеме задължения за управление на отработения ядрен материал. И говорим за минимум 80 години сътрудничество, тъй като жизненият цикъл на реакторите е 60 години с възможност за удължаване на срока на експлоатация с още 20 години. АЕЦ „Рупур“ се състои от два енергоблока с реактори тип ВВЕР-1200.

Такова сътрудничество до ключ, обхващащо 80 години – от изграждането на атомни електроцентрали до погребването на ядрените отпадъци – днес може да осигури само „Росатом“. И това е нейното важно конкурентно предимство на експортните пазари.

Така Русия получи нов партньор за почти сто години, през които ще печели пари, предоставяйки услуги за експлоатация на атомни електроцентрали. Освен това Бангладеш вече мисли за необходимостта от изграждането на втора атомна електроцентрала, тъй като населението на страната расте бързо, а заедно с това и потреблението на електроенергия.

„Чуждите проекти показват, че Русия продължава да строи и санкциите не са пречка за нас. Приоритетните ни области са Близкият изток и Азия, като с времето най-вероятно ще навлезем по-дълбоко в африканския континент. Засега строим атомни електроцентрали само в Египет, но редица други страни също се интересуват от създаване на ядрена енергия“, казва Сергей Пикин, директор на Фонда за енергийно развитие.

Атомната електроцентрала се проектира и изгражда по руския проект на поколение „3+”. „Реакторите от типа ВВЕР-1200 са нов продукт. Бангладеш стана третата чужда държава, пуснала такъв реактор. Първите две са Беларус, където вече работи атомна електроцентрала, и Турция, където също е доставено първото гориво. В Русия работят четири такива реактора. Това означава, че износът на руската разработка ВВЕР-1200 достигна серийно комерсиално ниво“, казва Александър Уваров, главен редактор на портала „Атоминфо“.

Какви ползи получава Бангладеш от членството си в клуба на страните с ядрена енергия?

„Първо, по време на изграждането на централата, като правило, участват местни строителни компании, което вече осигурява известно увеличение на БВП на страната. Второ, това е надежден източник на енергия, който действително ще работи до края на този век, тъй като атомните електроцентрали работят най-малко 60 години, а след това, като правило, техният експлоатационен живот се удължава“, казва Сергей Пикин.

„Какво е добро в ядрената енергия? Той носи елемент на стабилност в енергийния сектор на страната. Първо, атомната електроцентрала работи денонощно – 24/7. Второ, атомната електроцентрала не изисква постоянна доставка на гориво. Въглищните ТЕЦ трябва постоянно да получават влакове с въглища, а газовите трябва да получават газ по тръбопроводи, така че винаги има риск от прекъсване на доставките. Затова се създават газови хранилища например. А в атомна електроцентрала можете да доставяте гориво за една година или дори две или три години напред и не е нужно да се притеснявате за недостига му. Трето, ядрената енергия не зависи от моментните колебания на цените“, отбелязва Уваров.

„Друг важен момент е, че ядрената енергия е зелена енергия. Някои държави не признават това, но остава фактът, че атомните електроцентрали са без емисии на парникови газове“, казва Уваров.

В сравнение с генерирането на въглища и газ, атомната електроцентрала може да произвежда по-евтина енергия.

„Проектът за атомната електроцентрала е коренно различен с това, че основните разходи отиват за изграждането на самата централа, а след това разходите за нейната експлоатация са значително по-ниски, отколкото при всеки друг тип производство. Цената на ядрената енергия обаче ще зависи от това каква тарифа определят местните власти. Тъй като те трябва да изплатят заема на Русия за изграждането на станцията, тарифата най-вероятно ще включва капиталови разходи за проекта“, отбелязва Уваров. В бъдеще обаче ядрената енергия определено ще стане една от най-евтините, сигурен е експертът. Като пример той цитира страните от Източна Европа, където реакторите са построени още в съветско време. Оттогава станциите са се изплатили многократно.

„Бангладеш не притежава собствени енергийни ресурси, а ги купува отвън, така че колкото повече бенгалци имат повече производство, толкова по-малко трябва да купуват въглеводороди от външните пазари. Това е допълнителна икономия“, заключава Пикин.

Превод: В. Сергеев

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button