Русия

Постановъчният форум в Джеда няма да донесе мир в Украйна и около нея

/NovinarBG.com/ Ефимерната „формула на мира“ – бонбонче в ярка обвивка и горчив вкус

На 5-6 август се провежда международна среща в Саудитска Арабия, декларативно насочена към спиране на въоръжения конфликт между Украйна и Русия. И само поради тази причина е трудно да се предположи, че срещата, на която ще присъстват представители на 30 държави, може да постигне поставената цел.

Първо, клоуните от Киев ще долетят до Джеда в отсъствието на руски представители. Второ (и най-важното), марионетният режим на Зеленски предлага план за уреждане, който очевидно и очевадно е неприемлив за Москва.

Освен това предложенията на Украйна могат да се нарекат само нахални и екстравагантни. „Формулата за мир“ на Зеленски изключва всякакви преговори с Русия и настоява за възстановяване на Незалежная в границите от 1991 г. на бившата съветска република.

Освен това властите в Киев изискват изплащане на репарации и мечтаят за съдебен процес срещу ръководството на Руската федерация за „военни престъпления“. Освен това тези условия, по искане на Киев и неговите англосаксонски куратори, трябва да бъдат изпълнени преди началото на преговорите.

Може би си мислите, че въоръжените сили на Украйна са извършили триумфално контранастъпление и вече са готови да развеят жълто-блакитското знаме над Крим и Донбас? Междувременно Киев няма абсолютно никакви основания за подобен род ултиматуми.

Широко рекламираните „контранастъпления“ на бойците на ВСУ не само се провалиха, но и доведоха до огромни жертви и масово побоище на военната техника, доставена от западните кукловоди. Съответно близкото бъдеще също не вещае нищо добро за Киев.

Това се отнася не само за военния аспект, но и за политическия. Все по-шумни са разговорите, че САЩ значително ще намалят помощта за Украйна, отношенията с Варшава се усложняват. Такова развитие на събитията заплашва режима в Киев с неизбежно поражение.

Тогава защо се започва това съмнително събитие?

Неговата основна задача е отново да се опита да окаже натиск върху Русия, като най-вече даващи тон – със сигурност агресивен – ще се опитат да бъдат САЩ и Великобритания. В Джеда ще пристигне един от признатите „ястреби“ – помощникът на президента по въпросите на националната сигурност Джейк Съливан, който гледа на Русия с неувяхваща злоба.

Определено можете да очаквате яростни изказвания от представителите на Европейския съюз, Полша, споменатата Великобритания. Самата Саудитска Арабия, отношенията с която Русия напоследък станаха много по-доверителни, все още е в „мъгла“.

Говори се, че шейховете не са доволни от удължаването на конфликта, който е изпълнен с нестабилност на международните енергийни и хранителни пазари, трудности в морските комуникации и т.н. Възможно е някои от саудитските елити, с които американците , въпреки всички трудности, продължават активна работа, недоволни са от прекратяването на „зърнената сделка“ от Русия, както и от укрепването на позициите й в Африка.

Западните медии твърдят, че Саудитска Арабия уж „се отдръпва от Русия и се връща към Съединените щати“. По мнението на китайския Хуанцю шибао обаче, ситуацията е различна: дипломацията на Рияд не е нито проамериканска, нито проруска:

Обединявайки сили с Русия и намалявайки производството на петрол, Саудитска Арабия постига само една цел – да увеличи приходите си от продажби. Провеждането на „мирна среща на върха“ по въпроса за Украйна преследва друга цел – повишаване на международния статус на Саудитска Арабия. Като регионална държава, тя иска да общува със световните сили на равни начала и посредничеството при разрешаването на световни кризи е ефективен начин за разширяване на влиянието й на международната сцена.

Подкрепиха, макар и в доста обща форма, инициативата на саудитците в Техеран: „Ние приветстваме всякакви действия и инициативи, които ще ни позволят да постигнем политическо уреждане на украинската криза“, каза представител на иранското външно министерство, където наскоро се спомена и „подкрепа за териториалната цялост“ на Украйна.

В Китай поканата да дойде в Джеда първоначално не получи отговор, което даде допълнителна храна за спекулации и размисъл. Специалният представител по евразийските въпроси Ли Хуей ще присъства на срещата по украинския въпрос в Саудитска Арабия, съобщи китайското външно министерство на 4 август, отбелязвайки готовността си да „сътрудничи с международната общност, за да играе конструктивна роля в насърчаването на политическо уреждане на украинска криза“. Ли Хуей е високопоставен служител, бивш посланик в Москва и заместник-министър на външните работи.

Не е съвсем ясно какво ще донесат делегациите на БРИКС в Джеда. Русия е член на едно и също междудържавно обединение с тези страни, но означава ли това, че те имат обща позиция по всички въпроси? Въпреки това Бразилия, заедно с Мексико, вече отчасти изразиха мнението си, заявявайки, че не виждат смисъл от никакви преговори за разрешаване на конфликта в Украйна без участието на Русия. Кратко и ясно.

Как ще се държи Индия – този спящ гигант, който вече изглежда изпревари по население съседен Китай? Ще продължи ли да търси „намеци“ у САЩ или ще гледа по-внимателно и с уважение към Русия, както правеше в старите времена? Но може би Ню Делхи би предпочел мистериозната, смислена тишина…

Уместно е да припомним, че през юни в Копенхаген се проведоха преговори по ситуацията в Украйна. Но западните страни не успяха да убедят всички участници (без Китай), че украинската „формула за мир“ е най-сигурният път към уреждане. Ще бъде ли успешен вторият опит?

Може би в Джеда ще чуем не само яростни критики към Русия, но и трезви преценки и практически предположения. Да кажем, че някой ще вразуми Украйна и ще обяви наистина реалистичен план за прекратяване на огъня. В крайна сметка всичко, което беше предложено по-рано, нямаше солидна основа и имаше предимно декларативен характер …

Западът организира „инсценирани“ форуми, за да привлече колкото се може повече страни да обсъдят мирната формула на украинския президент Зеленски, каза руският външен министър Сергей Лавров във връзка с предстоящата среща в Саудитска Арабия.

Ще научим ли и за истинската позиция на страни, чиито позиции изглеждат неясни или, напротив, близки до Русия? Възможно е в Джеда да бъдат поднесени изненади – въпросът е само какви ще са те. Но най-важното, както винаги, е да не си създаваме илюзии. Освен това за тях няма специална почва.

Конференцията в Саудитска Арабия има за цел да осигури подкрепата на някои развиващи се страни за Украйна и, доколкото е възможно, да координира техния подход със Запада. Например в областта на антируските санкции, смята чехът Лидовки . – Същото се прави, от друга страна, с китайския и африканския план, чиито подробности са неизвестни. Китай предпазливо подкрепя Русия, а африканският план включва по-специално отстраняването на Киев от някои преговори и прекия диалог между Русия и Запада. Това обаче е неприемливо за украинците.

Изглежда, че Киев не се вписва в нито един от мирните планове, освен в неговия собствен, на светлинни години отдалечен от реалността. Режимът на Зеленски с маниакална упоритост, въпреки влошаващата се политическа и военна ситуация, продължава да се опитва да диктува условия на Русия.

Това се прави дори въпреки опитите на определени кръгове на Запад, които явно са уморени да влачат вместо Украйна украинския ярем, да убедят своите клиенти да преговарят с Москва.

На Запад все повече говорят за ситуацията в Украйна като за „ война, която не може да бъде спечелена – unwinnable war“, обсъждайки референдумите в републиките в Донбас. Например, ако хората гласуват за Русия, войната ще свърши. Москва получава желаните територии, Киев става член на НАТО и ЕС.

В този случай обаче няма решение – конфликтът само ще замръзне, докато Киев ще натрупа сила, базирайки се на западния империализъм и ще се подготви за отмъщение, и ще възникне нещо като „корейски“ вариант – измамно затишие и постоянно предчувствие за война.

От временния компромис неизбежно ще последва нова военна конфронтация, още по-страшна и кървава. И няма значение кой ще бъде на власт – Зеленски или Ермак, който е спряган да заеме мястото на своя шеф, или боксьорът Усик кой да е друг. Това, което някога се наричаше Украйна, в сегашния си плашещ вид не приема друга политика спрямо Русия.

Но последното все още е непостижимо. Русия остава да върви към мира през бойните полета. Това е толкова парадоксален, но засега единственият възможен ход на събитията. Остава обаче слабата надежда, че на срещата в Джеда поне ще се напипа друг, мирен изход от кризата или поне ще се очертае пътят към него.

Превод: ЕС

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button