Русия

Путин очерта правилата на новия световен ред

/NovinarBG.com/ По време на юбилейната среща на Валдайския дискусионен клуб Владимир Путин заяви, че цивилизационният подход към международните отношения ще позволи изграждането на справедлив световен ред. Президентът предложи шест основни принципа за бъдещия световен ред. Какви?

В четвъртък в Сочи руският президент Владимир Путин участва в пленарно заседание на Валдайския международен дискусионен клуб. Беше юбилеен – двадесети пореден. В тази връзка държавният глава отбеляза, че форумът „препотвърждава високия статус на търсена и интелектуална платформа“.

„Валдайските дискусии винаги са отражение на най-важните процеси на световната политика на XXI век в цялата им пълнота и сложност“, каза президентът, добавяйки, че през годините „сериозни, ако не огромни, колосални промени са настъпили в Русия и в света“.

Путин каза, че е прочел с интерес доклада на клуба за желанието да се представи образ на бъдещето. „Това е напълно естествено и разбираемо, особено за една интелектуална среда. В ерата на драматични промени, когато целият познат начин на живот се срива, е много важно да осъзнаем накъде отиваме и какво искаме да постигнем. И разбира се, бъдещето се създава днес не само пред очите ни, но и с нашите ръце“, каза Путин.

Светът, към който Русия се стреми

Във встъпителните си думи руският лидер изброи шест точки, които описват света, към който Русия се стреми.

Първо, трябва да има отворен и взаимосвързан свят, „в който никой никога няма да се опита да издигне изкуствени бариери пред общуването, творчеството и просперитета на народите“. „Трябва да има среда без бариери“, заяви категорично президентът.

Второ, Русия отстоява културното и цивилизационно разнообразие като основа на универсалното развитие. В тази връзка трябва да бъде забранено „налагането на която и да е държава или народ как трябва да живеят, как трябва да се чувстват“.

Трето, трябва да има максимална представителност – „никой няма право и никой не може да управлява света за други или от името на други.“ „Светът на бъдещето е свят на колективни решения“, каза президентът.

Четвъртата точка, която държавният глава назова, е всеобщата сигурност и трайният мир, изграден върху зачитането на интересите на всички: от големи държави до малки страни. А също и отхвърлянето на блоковия подход в международните отношения, наследството от колониалната епоха и Студената война.

Петата точка е справедливост за всички, защото „на всеки трябва да бъде осигурен достъп до благата на съвременното развитие, а опитите за ограничаването му за която и да е страна или народ трябва да се считат за акт на агресия“.

„Шесто. Ние сме за равенството, за разликата в потенциала на различните страни. Това е абсолютно обективен фактор. Но не по-малко обективен е фактът, че никой вече не е готов да се подчинява, да поставя своите интереси и нужди в зависимост от когото и да било, и най-вече от по-богатите и по-силните“, добави Путин.

По време на речта си президентът припомни, че в Концепцията за външната политика на Русия, приета тази година, страната се характеризира като самобитна държава-цивилизация. „В нашето разбиране цивилизацията е многостранен феномен. Разбира се, тя се тълкува по различни начини. Имаше и открито колониално тълкуване: има някакъв „цивилизован свят“, който служи като модел за другите, всички трябва да следват тези стандарти, модели, а тези, които не са съгласни, ще бъдат вкарани в „цивилизацията“ с палката на „просветен“ господар. Тези времена, както току-що казах, отминаха и нашето разбиране за цивилизация е съвсем различно“, каза президентът.

Според Путин нито една от цивилизациите не е по-добра или по-лоша от другата, „те имат равни права като изразители на стремежите на своите култури и традиции, на своите народи“. „За мен например това са стремежите на нашия народ, на моя народ, от който имах щастието да стана част“, подчерта Путин.

Сред основните качества на държавата-цивилизация Путин отбеляза многообразието и самодостатъчността. Според него всякакво обединение е чуждо на съвременния свят, всяка държава и общество иска самостоятелно да развива своя път на развитие. „Руската цивилизация не може да бъде сведена до един общ знаменател, но не може и да бъде разделена, защото съществува само в своята цялост, в своето духовно и културно богатство. Поддържането на силното единство на такава държава не е лесна задача“, каза президентът.

В същото време Путин подчерта, че цивилизацията не е универсална конструкция, една за всички – това не се случва, следователно „уважението към себе си следва от уважение, разбира се, към другите, но имаме предвид и уважение от другите“. „Ако всички се придържат точно към това правило, това ще осигури хармонично съжителство и творческо взаимодействие на всички участници в международните отношения“, убеден е Путин.

Карабахският проблем

Темата на събитието на дискусионния клуб беше „Справедлива многополюсност: как да гарантираме сигурност и развитие за всички“. По традиция срещата беше модерирана от Фьодор Лукянов, директор по научната работа на Валдайската фондация за развитие и подкрепа, главен редактор на списание „Русия в глобалните въпроси“.

По време на отговорите на въпроси Путин коментира ситуацията в Нагорни Карабах, на чиято територия Азербайджан установи конституционния си ред, а непризнатата Нагорно-Карабахска република (НКР) обяви прекратяване на съществуването си. Президентът припомни, че Русия многократно е предлагала на своите арменски приятели да постигнат компромис.

„Как? Връщане на пет региона на Азербайджан и по този начин запазване на териториалната връзка между Армения и Азербайджан. Но всеки път нашите приятели в Нагорни Карабах ни казваха: „Не, това ще създаде определени заплахи за нас“, каза Путин.

Руският лидер нарече странно, че Армения не признава Карабах, който навремето обяви своята независимост. „Но това беше решението. Но по-късно на преговорите в Прага те признаха Карабах за принадлежност на Азербайджан“, добави Путин. Така Армения „качествено промени позицията си“ и „беше въпрос на време кога и как Азербайджан ще установи там конституционен ред“.

„Какво може да се каже? Как иначе да реагираме на това? Армения го призна, но какво да правим? Кажете: не, не признаваме? Това са глупости, нали? Това е някаква глупост. Използвахме всичко, което имахме в правния смисъл, за да осигурим хуманитарен компонент. Както знаете, нашите хора загинаха там, между другото, защитавайки арменците от Карабах, нашите миротворци. Оказахме им хуманитарна помощ, оказахме медицинска помощ и осигурихме излизането им“, припомни Путин.

Канадски негодник и украински нацист

Президентът отговори на въпрос за шумния скандал в канадския парламент, където беше почетен украинският нацист, член на СС дивизия „Галичина“ Ярослав Хунка. Всички твърдения, че парламентът не е знаел историята на Хунка, звучат неубедително, смята държавният глава. Путин прочете цитат от бившия председател на канадския парламент по време на поздравяването на нациста. „Ако председателят на канадския парламент не знае, че Хитлер и неговите поддръжници са воювали срещу Русия, той е идиот“, каза Путин.

Но ако Антъни Рота умишлено оправдава действията на СС, като нарича нациста герой на Украйна и Канада, тогава „той е негодник“. „Това са хората, с които трябва да се справяме, това са нашите опоненти днес от някои западни страни“, оплака се президентът.

„Но какво друго е важно според мен. Той всъщност постави на едно ниво сътрудниците на Хитлер, войските на СС и днешните украински бойни части, воюващи, както той каза, срещу Русия – той ги постави на едно ниво. Това само потвърждава нашата теза, че една от нашите цели в Украйна е денацификацията. Това означава, че все още е там и се признава – тази нацификация на Украйна. И мисля, че нашата обща цел е да постигнем денацификация“, подчерта Путин.

Ядрено възпиране

Политологът Сергей Караганов попита президента дали е време Русия да промени Концепцията за ядрено възпиране в посока „намаляване на ядрения праг“, за да „отрезви нашите партньори“. „За какво? Всичко може да се промени, просто не виждам нужда от това. Няма ситуация, в която, да речем, днес нещо да застраши руската държавност и съществуването на руската държава. Е, никой човек със здрав ум и чиста памет не би си помислил да използва ядрено оръжие срещу Русия“, каза Путин.

„Друго нещо е, например, вече чувам призиви, например да започнем да изпитваме ядрени оръжия, да се върнем към тестовете. Ето какво бих казал. Съединените щати подписаха съответния международен акт, документ, договор за забрана на тестовете на ядрени оръжия, а Русия го подписа. Русия подписа и ратифицира, а САЩ подписаха, но не ратифицираха“, каза президентът.

Той припомни, че „вече практически приключихме работата по съвременните видове стратегически оръжия, за които говорих и които обявих преди няколко години“. „Извършен е последният успешен тест на „Буревестник“, крилата ракета с глобален обсег и ядрена задвижваща система. Ние всъщност приключихме работата по „Сармат“, свръхтежка ракета. Въпросът е, че просто трябва чисто административно-бюрократично да изпълним някои процедури, да преминем към масовото им производство и поставянето им на бойно дежурство. Ще направим това в близко бъдеще“, обяви Путин.

„По правило експертите казват, че това е ново оръжие и трябва да сме сигурни, че специалната бойна глава ще работи безотказно, и трябва да проведем тестове. Не съм готов да кажа сега дали наистина имаме нужда или не трябва да провеждаме тестове. Но да се държим огледално в отношенията със САЩ, повтарям още веднъж, когато САЩ подписаха, но не ратифицираха, а ние подписахме и ратифицирахме – принципно може да се държим огледално със същото Съединени щати. Но това е въпрос към депутатите от Държавната Дума. На теория тази ратификация може да бъде отменена. Ако го направим, това ще бъде напълно достатъчно“, завърши президентът.

Съдбата на „Северните потоци“

На въпрос кой е виновен за терористичните атаки по „Северен поток“, Путин каза, че първо трябва да се отговори на въпроса кой има интерес от това. „Разбира се, американският доставчик на енергийни ресурси за европейския пазар е заинтересован. Американците отдавна искаха това и го постигнаха, но няма значение с чии ръце“, каза Путин.

Според него виновните трябва да бъдат изправени пред съда. „Разбира се, ако някога се разкрие кой е направил това, трябва да бъде държан отговорен. Това е акт на международен тероризъм“, подчерта руският държавен глава.

Чрез оцелялото разклонение на „Северен поток 2“ Русия може да достави 27,5 милиарда кубически метра газ за Европа. „Това е само решение на правителството на Федерална република Германия, нищо повече не е необходимо. Днес е решението – утре завъртаме крана и това е всичко – газът ще тече. Но те не правят това. Защото, както казваме, регионалният комитет на Вашингтон не го позволява в ущърб на собствените си интереси“, каза президентът.

Харчим за оръжия, не сме забравили за петрола

По време на дискусията се говори много за руската икономика. Путин каза, че икономическият растеж в страната в края на годината ще бъде 2,8-3%. „За нашата икономика, икономическата структура, която има Русия, това е добър резултат. Ние напълно преодоляхме спада от миналата година и набираме темпото“, каза Путин.

До края на годината бюджетният дефицит се планира да бъде едва 1%. За 2024 г. и 2025 г. също се прогнозират бюджетни дефицити от порядъка на 1%. „Увеличихме разходите за отбрана, но не само за отбрана, но и за отбрана и сигурност. Удвоиха се приблизително – бяха около 3%, а сега са около 6% от БВП“, каза президентът.

„Да кажем, че харчим много пари за оръжия и забравяме за петрола, не е вярно. „Бих искал да подчертая, че всички предварително обявени планове за развитие, постигане на стратегически цели и всички социални задължения, поети от държавата към населението, се изпълняват напълно“, добави Путин.

Русия успешно отблъсна всички европейски санкции и започна фазата на развитие на нова основа. Страната има рекордно ниска безработица, едва 3%. Основният ръст се дължи на преработващата промишленост – 43%. Приходите от нефт и газ паднаха, но все пак бележат ръст – 3%. Според президента ръстът на реалните доходи на населението е над 12%. Освен това Централната банка заедно с правителството предприемат мерки за компенсиране на негативните последици от повишаване на инфлацията до 5,7%.

Превод: В. Сергеев

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button