Русия

Позициите на Русия на Изток се засилиха

/NovinarBG.com/ 2023 г. за Изтока и Азия като цяло беше не просто натоварена, но и пренаситена. Същото може да се каже и за руската политика, или по-точно за новите възможности за Москва в региона. По думите на Макиндер битката между „цивилизацията на сушата“ и „цивилизацията на морето“ получава нов тласък.

Очертаха се няколко важни тенденции за появата на нов, съсредоточен върху Изтока свят – в ущърб на съсредоточения на Запада. На последния беше нанесен силен удар. Оказа се, че центърът на света съвсем не е в Европа и по принцип не е на Запад. Атаките на йеменските хусити от движението Ансар Аллах срещу танкерния и контейнерен флот на европейски компании ни напомниха за това в края на 2023 г. Шепа мотивирани хора в сравнение със западната коалиция принудиха европейските кораби да заобиколят Африка, за да доставят зимното гориво, което жадуват. Трябва да се отбележи, че хуситите предпочетоха да не докосват руския флот.

Напълно възможно е обяснението на този факт да е, че Русия си сътрудничи тясно с Иран, който, както предполагат мнозина, подкрепя хуситите с пари и оръжие. В края на 2023 г. ЕАИС и Иран подписаха споразумение за безмитна търговия. Намаляването на митата ще засегне 90% от всички стокови позиции и повече от 99% от доставките за Иран от страните от ЕАИС. Иранците никога не са подписвали нещо подобно с никого в историята си.

Друго измерение обаче е много по-важно – независимо кой стои зад размирниците в протока Баб ел Мандеб, в техните очи има голяма разлика между страната ни и западните съюзници. Така формирането на нов, незападноцентричен модел вече не е само на думи и добри пожелания. Тенденцията получи съвсем реална политическа и икономическа обосновка. И почвата за това беше подготвена от по-ранни събития на Изток през 2023 г.

Може би основното събитие на пролетта на 2023 г. е установяването на дипломатически връзки между двама конкуренти и исторически съперници, центрове съответно на сунитския и шиитския свят – Саудитска Арабия и Иран. Това нулира залозите на САЩ и Запада като цяло в Близкия изток. В края на краищата, където саудитски и ирански официални лица се ръкуват, срещат и подписват документи, е възможна появата на съюзи и нови търговски пътища, включващи не само Техеран и Рияд. Трябва да се помни за техните съседи, които синхронизират часовниците си с едната или другата източна столица.

Но най-лошото за Запада, свикнал да дели и завладява, дори не е това. Двата регионални полюса успяха да сключат мир с помощта на Китай. Основното е, че се образува нов триъгълник. Съответно топката е в полето на Пекин. Тъй като китайската инициатива в Близкия изток се оказа жизнеспособна, тогава има голям шанс следващия път ислямските страни да се обърнат към Китай, а не към Съединените щати като арбитър. В Близкия изток има центростремителни тенденции.

Твърдението може да се илюстрира с други факти. През юни 2023 г. ОАЕ обяви решението си да се оттегли от Обединените морски сили под егидата на САЩ. Заедно с Петия американски флот те включваха 24 държави. Обявената цел е да се гарантира сигурността в Червено море и Персийския залив. И така, в официалната формулировка, която придружаваше оттеглянето на Абу Даби от коалицията, беше отбелязано, че ОАЕ ще намерят „други начини за гарантиране на регионалната сигурност“.

Освен това в началото на лятото на 2023 г. ОАЕ и Катар възстановиха дипломатическите отношения. Това се случва след края на бойкота на Катар от страна на ОАЕ, Саудитска Арабия, Бахрейн и Египет. Разбира се, Вашингтон винаги е използвал тези противоречия в своя полза. Вече е минало.

Освен това страните от региона започнаха да се въоръжават и да си сътрудничат във военно-техническо отношение. Турция за първи път сключи споразумение със Саудитска Арабия за доставка на дронове „Байрактар“. И това въпреки факта, че турците доста рядко продават самолетите си дори на онези страни, с които отдавна и плодотворно си взаимодействат. Това означава, че осъзнаването на общите цели и задачи между регионалните центрове на власт направи възможно преодоляването на този остатък от миналото.

Разбира се, САЩ не седяха със скръстени ръце през 2023 г., включително и по отношение на Изтока. Вашингтон отговори на тези неблагоприятни тенденции с два хода. Президентът Байдън се срещна със саудитския престолонаследник принц Салман Ал Сауд. Вярно, последният изрази отношението си към американската страна, като дори не стисна ръката на госта. Пътешествията на Байдън до Арабия не дадоха резултат. И още повече, те не могат да се сравняват с резултатите от посещението на президента Владимир Путин в Рияд, когато нашите страни се договориха за сътрудничество в десет области, включително енергетиката, съдебната система и туризма.

ЧЕТЕТЕ И ПИШЕТЕ КОМЕНТАРИТЕ ТУК: https://www.facebook.com/PogledInfo

По-интересен беше вторият замах на американците към свободолюбивия Изток. През юни Байдън се срещна с индийския премиер Нарендра Моди във Вашингтон. Прегръдката на ръководителя на Белия дом беше придружена от обещания да въоръжи Делхи с технологии и по принцип да го въоръжи. За да убеди Моди в сериозността на намеренията си, на срещата беше привлечен Илън Мъск. Според бизнесмена неговата „Тесла“ възнамерява да инвестира в републиката. Такава демонстративна любов към индийците не е егоистична. САЩ виждат тази страна като антикитайски таран в Югоизточна Азия – в допълнение към съюза си с Австралия и Великобритания АУКУС.

Но основното, както вече е ясно, беше обещанието на Байдън към Моди, че Индия ще стане участник в американския проект за създаване на икономическия коридор Индия-Близкия изток-Европа. Изглежда, че всичко върви добре, докато ХАМАС не извади Израел от тази игра. А без израелските пристанища американският коридор с участието на Индия губи всякакъв смисъл. Няма други начини за доставка на стоки до европейския пазар. По-точно би било възможно да се постигне споразумение с Турция. Страната има развита транспортна и логистична инфраструктура, но САЩ отдавна са загубили способността си да преговарят с президента Ердоган.

Друго ключово събитие на Изток през 2023 г. беше краят на карабахската криза от Азербайджан. Русия успя да спечели от този неприятен процес. В края на краищата нашата страна, подобно на Азербайджан и Турция, е заинтересована от освобождаване на транспортните комуникации. Почти невъзможно е да се направи това без прекратяване на войната и сключване на мирен договор между Ереван и Баку. Морална победа за Кремъл беше и участието на арменския премиер Никол Пашинян в заседанието на Висшия съвет на ЕАИС и в неформалната среща на върха на държавните глави на ОНД в края на 2023 г.

В резултат на това в края на 2023 г. официално бяха формирани два съюза с участието на източни играчи – единият е представен от участници в съюзническия проект на Русия „Пътят на коприната – 2“, а другият – от участници в маршрута „ Индия – Близък изток – Европа”. Първият изглежда много по-здрав и добре оформен от втория. Не напразно Саудитска Арабия и ОАЕ преустановиха контактите си с Израел на фона на обострянето в Ивицата Газа.

Така Русия завърши 2023 г. с изгода за себе си в източното направление на външната си политика. Нейната роля и репутация не се поставят под съмнение от никого на Изток.

Превод: В. Сергеев

ЧЕТЕТЕ И ПИШЕТЕ КОМЕНТАРИТЕ ТУК: https://www.facebook.com/PogledInfo

ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>Нов наш Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта: https://www.novinarbg.com 

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците.

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button