ИКОНОМИКА

Росен Христов призна автогол ли е отпадането на дерогацията

Когато редица правителства преди нас само говореха как „Лукойл“ не плаща данъци в България, ние успяхме да ги накараме да се регистрират тук, да започнат да плащат данъци. По наше време платиха авансово 150 млн. лв. Това каза Росен Христов, бившият служебен министър на енергетиката, в ефира на NOVA NEWS.

Христов е „за“ отпадане на дерогацията, ако има алтернатива.

Бившият енергиен министър коментира разследването на сделката „Булгаргаз – Боташ“ от ЕК. Той каза, че докато Денков обяснява, че този договор е фатален за България, в Европа смятат, че е изгоден и можем да придобием предимство в търговията с газа.

Той напомни, че е бил обвиняван в пристрастие към Русия, но той смята, че фактите са други. Христов поясни, че по негово време бяха сключени договори с „Фраматом“ и „Уестингхаус“.

„Казах, че без да преговаряме с „Газпром“ няма как да имаме ниски цени. Това и стана. В момента, в който го заявих всички останали доставчици разбраха, че имаме алтернатива и геополитиката няма да ни попречи да си вземем газа от Русия. В момента, в който чуха това свалиха цените и започнаха регулярни доставки с неруски газ“, обясни той.

По негови думи на Русия не може да се разчита на сигурност, затова служебното правителство е увеличило капацитета на терминала в Александруполис и е сключило договор с „Боташ“ за достъп до тяхната инфраструктура. Така вече можехме да доставяме неруски газ на нормални цени, които бяха постигнати чрез публични търгове, допълни бившият министър.

Той каза, че „Лукойл“, може да преработва всякакъв петрол. Проблемът е с логистичното доставяне, допълни Христов. Той поясни, че поради тази причина са се насочили към петролопровод, който да осигури достъп до световния пазар. Експертът каза, че от страна на България се бави петролопровода Бургас – Александруполис.

Още новини

Back to top button