Русия

Време е Русия да възстанови Граничните войски

/NovinarBG.com/ Атаките на украинските части срещу руските гранични територии – по-специално Белгородска област – предизвикаха предложения за възстановяване на Граничните войски. Близки до формата, каквато имаше в СССР. Сега, да припомним, нашите граници се охраняват от Граничната служба на Федералната служба за сигурност на Руската федерация, структурно звено във ФСБ на Русия. Но преди да обсъдим тази идея, си струва да си припомним какво и как са правили граничните войски в съветско време.

Дело за чекисти

Граничните войски на КГБ на СССР произхождат от Отделния корпус на граничната охрана на Руската империя. На 30 март 1918 г. при Народния комисариат на финансите на Съветската република на базата на ликвидираната Дирекция на Отделния граничен корпус (ОГК) е образувано Главно управление на граничната охрана (ГУГО), чиято основна задача е да организира защитата на границата с Финландия и Естония. То е ръководено от бившия началник на отдела за отбранителен промишлен комплекс генерал Мокасей-Шибински.

А на 28 май 1918 г. Съветът на народните комисари на РСФСР приема указ „За създаването на граничната охрана“, който е разработен от ГУГО въз основа на Правилника за отделния корпус на граничната охрана от 1910 г. Инструкции за служба на служителите на ОКГО от 1912 г. По това време почти целият персонал на Министерството на отбранително-промишления комплекс се прехвърля на служба на съветското правителство. По този начин дори в тези тежки времена на смяна на властта беше възможно да се осигури непрекъснатост на защитата на руската граница.

Впоследствие различни съветски ведомства са отговорни за охраната на границата, докато на 24 ноември 1920 г. тази задача е възложена на ЧК. Но още на 1 февруари 1919 г. граничната стража е преобразувана в гранични войски. Тогава беше създадена основата на структурата, която охранява държавните граници през цялата съветска история. Граничните окръзи стават гранични отделения, окръзите – гранични стрелкови полкове, подокръзите – батальони. Тази структура е доразвита. Специално трябва да се отбележи, че тогава граничарите са били охранители. Тоест хора, подбрани по специален начин.

В това тежко време беше изключително необходимо да се защити държавната граница не само от проникването на контрабанда и отделни шпиони и вредители, но и от цели въоръжени формирования на диверсанти. Така например на границата с Финландия, както и с Полша, имаше отряди, състоящи се от белогвардейци и всякакви банди. На централноазиатската граница – Башмаки. Всички тези формирования бяха посрещнати от гранични войски на границите на РСФСР, но частите на Червената армия бяха ангажирани с истинското им поражение. В бъдеще граничните войски са подчинени на ОГК, а от 1934 г. – на НКВД.

Гранични войски. Структура

В навечерието на Великата отечествена война държавната граница се охранява от 18 гранични района. Граничните отряди са с еднаква организация и въоръжение. Граничният отряд включва четири до пет гранични комендатури, всяка от които обединява четири линейни застави, резерв и гранична комендатура. Маневрената група (150-250 души) се състои от командване и три до пет аванпоста (по 50 души). Старшинската школа на отряда се състоеше от 70-100 души. Тези сили поемат първия удар на фашистките войски. През есента на 1941 г. от граничарите и вътрешните войски са формирани 15 дивизии, които вземат пряко участие в боевете.

В същото време, осъзнавайки повишената опасност от проникване в страната на шпиони и диверсанти през южните и източните граници, бяха взети мерки за засилване на защитата на тези държавни граници. И това дава оите резултати: през четирите години на войната бяха задържани 23 806 нарушители и се състояха 409 военни сблъсъци. Естествено тези задачи можеха да изпълняват само граничните войски.

За подвизите на граничарите в началния период на войната са написани томове книги, заснети са много филми. Ролята на граничните войски в отбраната на страната е много важна.

Развитието на войските след войната

След края на войната СССР получава нови граници с дължина 50 331,2 км. Защитата им се осъществяваше от 21 граничарски4-ти Архангелски граничен отряд и отделна въздушна бригада на граничните войски. На 1 януари 1953 г. числеността на граничните войски е около 190 хиляди души. През 1957 г. е пренасоченокъм КГБ на СССР.

Граничният контрол беше извършен с технически средства и от силите на доброволни сътрудници: те, след като забелязаха външен човек в граничната зона, моментално „докоснаха“ структурата, която отговаряше за границата. Разбира се, информаторът получаваше парична награда.

В съветско време упорито се култивира митът за непроходимостта на границата. Това обаче беше само отчасти вярно. Наистина не беше лесно да се премине през съветската граница. Така например през 1957 г. имаше само 19 ненаказани пробиви през границата.

Но съветското ръководство през 1953-1954, 1956 и 1960 г. съкращава граничните войски почти наполовина. Естествено, съкратени са и стотици гранични пунктове, три школи и други звена. Заставите имаха за задача да охраняват три пъти по-дълги участъци от границата. Това беше отразено и в резултатите. Така например през 1967 г. вече има 45 ненаказани пробива през границата.

Разбира се, влияние оказа и ситуацията по границата, най-вече с Китай, където през 60-те години имаше сериозни гранични сблъсъци. След това в граничните войски е създаден нов граничен район – Забайкалски. По същата причина през 1969 г. граничните войски получават от Министерството на отбраната на СССР танкови части, минохвъргачни батареи и авиационна техника.

С избухването на военните действия в Афганистан центърът на тежестта за защита на границата се измести към Централна Азия. За да се изключи проникването на муджахидински отряди от Афганистан на територията на СССР, консолидирани бойни отряди, моторизирани маневрени и десантни маневрени групи, предни постове на бойни машини на пехотата и бронетранспортьори, минохвъргачни батареи, противотанкови, инженерни и сапьорни единици са въведени на място. Те успешно се справиха със задачата да защитят съветската граница, като създадоха буферни зони. Този опит би бил много полезен днес в Донбас. А и в някои други гранични региони на Русия.

При Горбачов военните съвети на войските на граничните окръзи бяха премахнати. И в крайна сметка беше премахнат и КГБ на СССР, който включваше гранични войски. След изтеглянето на граничарите от юрисдикцията на КГБ, качеството на подбора на персонал рязко спадна. Ветераните-граничари, които са застигнати от това тъжно време, казват, че по това време дори се страхуват да дадат оръжие на новобранците. Поради този срив мнозина тогава сметнаха за добре да напуснат линейната система за охрана на държавната граница. През 2005 г. терминът Гранични войски беше премахнат от документите.

Съвременни предизвикателства

Днес в Русия системата за гранична сигурност се състои главно от контролно-пропускателни пунктове. А участъци от самата граница се контролират с технически средства, дронове и системата “Рубикон.” Това е система от датчици, разположени на контролната лента, които в реално време определят посоката на движение на граничния нарушител, неговата скорост и маршрута на движение. Дежурният служител, до когото е получена информацията, трябва да се свърже с резервната част, която е длъжна да придвижи и задържи нарушителя.

Но както показаха последните събития на руско-украинската граница в района на Белгород и Брянск, за съжаление нарушителите могат да проникнат през границата и да нанесат щети на граничните райони. Ето защо е крайно време да се върнем към системата за охрана на границата, която беше разработена през съветската епоха, разбира се, с използването на съвременни технически средства. Броят на граничарите на КГБ на СССР през 1991 г. е приблизително 220 хиляди души. Някой ще каже, че това е много. Откъде можете да вземете толкова много хора? Задачата може да бъде решена чрез увеличаване на срока на служба на наборниците до две (или по-добре три) години и чрез набиране на наборници в граничните войски.

Около Русия се образува пръстен от враждебни държави. Финландия, която беше неутрална страна по времето на СССР, вече е член на НАТО. Балтийските страни подготвят своите диверсионни сили за операции на наша територия. Защитата на границата в районите на Арктика и Далечния север сега става все по-важна. Затова създаването на гранични войски е първостепенна задача.

Превод: В. Сергеев

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button