СВЯТ

Шанхайски психиатър полага усилия за по-добрата информираност на населението за психичното здраве

/NovinarBG.com/ За много хора обсесивно-компулсивното разтройство (ОКР), или натрапливата невроза, вероятно изглежда относително безобидно състояние. Когато обаче човек не е в състояние да му се противопостави, въпреки че осъзнава ирационалността н мислите и действията си, тогава се налага да се потърси лекарска помощ.

Всъщност почти всеки е преживявал някоя форма на натрапливост, например стискането на палци, носенето на амулети, връщането, за да се провери дали е изключена ютията и т.н. Когато обаче обсесиите (натрапливите мисли) и компулсиите (натрапливите действия) са чести, заемат голяма част от времето, предизвикват прекалена тревожност, внасят затруднения в ежедневието, работата и взаимоотношенията с околните, то тогава може да се говори за болестно състояние. Когато например заради натрапливото опасение, че може да се зарази с някакъв вирус, човек прекарва много време в миенето на ръцете си.

В Китай от ОКР е засегнато около 1,5% от населението, но въздействието на това състояние бе разкрито при задълбочено проучване през 2019 г. Според резултатите от него натрапливата невроза причинява 33 милиарда юана (4,78 милиарда щатски долара) икономически загуби всяка година.

Уан Джън е заместник-директор на Шанхайския център за психично здраве и е наясно с това. През последните 20 години той е посветил много от своето време и усилия за по-доброто разбиране на това състояние, което медицинската общност определя като „ракът на психичните заболявания“ заради дългосрочната прогноза, ниския процент на пълно възстановяване и неизвестна категорична причина.

През последните няколко години д-р Уан Джън, който е специализирал и в изследванията на тревожни и посттравматични стресови разстройства, се фокусира върху изследването на клиничните проучвания за лечебните техники вместо теориите за патогенезата.

Това изместване на фокуса се дължи отчасти на един пациент, който той лекувал през 2014 г. „Пациентът бе от Вътрешна Монголия и започна разговора с думите, че нашата клиника е последната му надежда, тъй като няма никакво подобрение след леченията в множество други здравни заведения в страната“, обяснява д-р Уан Джън в интервю за Чайна дейли. „Споменаването на „последна надежда“ за мен като психиатър означаваше, че този човек повече няма да потърси лекарска помощ и дори е възможно да сложи край на живота си, ако отново не види никакво подобрение.“

Изследванията на екипа му върху техниките за лечение на ОКР довеждат до разработването на ново решение, което представлява подобрена форма на хирургичните операции за дълбоко мозъчно стимулиране. За разлика от практикуваната в други страни конвенционална процедура, която включва използването на един електрод за стимулиране на определена зона в мозъка, за да се регулират необичайните импулси, д-р Уан Джън вярва, че неговото клинично изпитване за едновременно стимулиране на две зони с един електрод е по-ефективно. „В момента сме в процес на клинични изпитвания. Ако успеем, това ще е вълнуваща крачка напред, която може да пренапише насоките за лечението на ОКР“, казва той. „Изследванията ме правят щастлив не само заради пробивите, но и защото важните открития могат да намалят болката на хората. Това е чарът на научните изследвания.“

Управата на Шанхай на няколко пъти награждава д-р Уан Джън за непрекъснатите му усилия. Той е носител и на национална награда за изключителните усилия на екипа му по време на борбата с пандемията от COVID-19 в гр.Ухан, провинция Хубей, през 2020 г. 

За д-р Уан Джън е голямо удовлетворение, когато вижда, че хората са все по-добре информирани за психичното здраве. Все още нерешен остава обаче проблема с недостига на професионални терапевти.

В Шанхайския център за психично здраве, където работи той, пациентите често трябва да чакат между три и шест месеца, за да получат достъп до редовни консултации с психотерапевт. В частните клиники условията са по-добри, но един сеанс струва хиляди юани, което не всеки може да си позволи. Затова Центърът има планове за разработването на онлайн платформа, която ще позволи на повече хора да получат достъп до лечение. Те ще се възползват от натрупания по време на работата в Ухан полезен опит в предоставянето на телефонни и видео консултации.

Натоварването на шанхайския психиатър вероятно ще се увеличи през следващите месеци, тъй като Шанхайският център за психично здраве през юли получи задачата да работи задно с други две клиники в Пекин и провинция Хунан за развитието на грижите за психичното здраве в страната. Д-р Уан Джън, за когото това е добра новина, обясни, че ще отговарят за разработването на съвременни медицински техники и справянето с най-трудните психични заболявания. „Подобна инициатива ще позволи на Китай за едно десетилетие да се издигне до световно ниво в сферата“, уверен е той.

Шанхайският психиатър участва активно и в усилията за подготовката на повече специалисти в областта на психичното здраве, за да се попълни сериозният недостиг в страната.

В момента Китай разполага с над 50 000 регистрирани психиатри, което е около 1,5 пъти повече от преди 10 години, но това все още не е достатъчно за една такава голяма държава.

„Обществото все още не е добре осведомено и много хора не търсят професионална помощ заради съществуващите предразсъдъци по отношение на психичните проблеми.Притеснен съм и от недостига на здравни ресурси“, казва д-р Уан Джън.

Според епидемични проучвания 16,6% от възрастните в страната са имали психични проблеми поне веднъж в живота, а над 80% от хората с депресия и тревожност не са получили подходящо лечение.

„Надявам се моята работа да помогне за предотвратяването на повече страдания. Би било чудесно, ако успеем да увеличим дела на хората, търсещи професионално лечение, от 20 на 50 %“, казва той.

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Поглед

Още новини

Back to top button