Русия

Мирният план на Китай за Украйна изнервя Запада

/NovinarBG.com/ Пекин призовава за зачитане на законните интереси на Русия

Китайските мирни предложения за конфликта в Украйна бяха посрещнати предпазливо на Запад. Високопоставеният китайски дипломат Ван И заяви не само за необходимостта от зачитане на принципа на териториалната цялост, но и за зачитане на „легитимните интереси на сигурността“ на Русия.

Западните лидери реагираха нервно на китайския мирен план за Украйна, който трябваше да бъде разкрит тази седмица, но предпазливо приветстваха този ход като първи знак, че Пекин признава, че конфликтът не може да се разглежда като чисто европейска афера.

Говорейки на Мюнхенската конференция по сигурността, високопоставеният китайски дипломат Ван И обяви, че Пекин ще стартира своята мирна инициатива на годишнината от началото на конфликта и вече се е консултирал с Германия, Италия и Франция относно своите предложения. По негово мнение, мирният план ще подчертае необходимостта от зачитане на принципите на суверенитета, териториалната цялост и Устава на ООН. Но в същото време китайският представител каза, че законните интереси на Русия в областта на сигурността трябва да бъдат зачитани.

Ван И изрази съжаление за новия „манталитет на Студената война“, като подчерта, че Пекин ще застане на страната на мира и диалога. Китайският дипломат обяви подкрепата на страната си за мирните преговори, които ще бъдат представени като документ за позиция за политическо уреждане на конфликта.

В завоалирана критика към Запада Ван И подчерта, че Китай вярва, че „определени сили“ не искат мирните преговори между Киев и Москва да успеят, защото техните „стратегически цели са по-силни от Украйна“.

Пекин не осъди специалната военна операция на Русия в Украйна и вместо това разкритикува западните санкции срещу Москва и продажбата на оръжие на Киев, отбелязва Euractiv. Въпреки това КНР също така избягва да демонстрира ясна солидарност с Русия, за да не застраши собствените си търговски отношения със Запада.

Очаква се китайският лидер Си Дзинпин да произнесе „реч за мир“ на годишнината от началото на конфликта в Украйна на 24 февруари, като вероятно ще продължи линията на Пекин за призив за мир, като същевременно избягва да осъжда Москва.

За дипломатите, които са били информирани от китайската страна, все още не е ясно доколко Пекин възнамерява да бъде специфичен и дали планът ще доведе до празни приказки за мирни решения, което според The Observer понякога е характерно за китайската дипломация. Опитът на Китай да представи Запада като войнолюбец обаче, може да намери отзвук в глобалния Юг.

Германският външен министър Аналена Бърбок приветства мироопазващия ход на Пекин, като каза: „Като постоянен член на Съвета за сигурност на ООН, Китай има задължението да използва влиянието си, за да гарантира световния мир“.

Бербок заяви, че „световният мир се основава на факта, че всички признаваме териториалната цялост и суверенитета на всяка страна“. В същото време обаче е ясно, че трябва да се използва „всеки шанс“ за постигане на мир. Без пълното изтегляне на всички руски войски от Украйна няма шанс за прекратяване на конфликта, настоява шефът на германското външно министерство.

В същото време, отбелязва The Observer, Китай знае, че в глобалния Юг има благодарна публика, ако Пекин призовава за диалог и мир.

Бразилският външен министър Мауро Виейра настоява, че страната му е осъдила действията на Русия, включително в ООН, но добави: „Трябва да се опитаме да направим възможно решението“. Според него трябва „да вървим стъпка по стъпка, може би първо да създадем условия, които да направят преговорите възможни“.

Премиерът на Намибия Саара Куугонгелва каза: „Искаме да разрешим проблема, не искаме да търсим виновника. Безполезно е Русия да харчи пари за оръжия, а Западът да финансира Украйна, за да купува оръжия.

Някои западни сили обмислят дали да настояват за нова резолюция на Общото събрание на ООН в подкрепа на Украйна – докато миналогодишното гласуване показа, че 141 държави подкрепят Киев, не е ясно колко страни от глобалния Юг може да променят позицията си. Един източник каза, че Украйна разбираемо иска твърд и конкретен език в тези резолюции, но колкото по-конкретна е резолюцията, толкова по-вероятно е много държави да изберат неутралитет.

На Мюнхенската конференция редица европейски лидери, включително френският президент Еманюел Макрон, признаха, че Западът е трябвало да направи повече, за да убеди Юга, че силната му подкрепа за Украйна не се основава на двойни стандарти. „Изумен съм как загубихме доверието на глобалния Юг“, призна Макрон.

Германският канцлер Олаф Шолц, който наскоро пътува до Бразилия и Южна Африка в почти безплоден опит да получи по-ясно осъждане на Русия, каза пред аудиторията в Мюнхен: „За да вдъхнем увереност и да постигнем нещо като европейци или северноамериканци в Джакарта, Ню Делхи, Претория, Сантяго де Чили, Бразилия или Сингапур, не е достатъчно да се позоваваме на общи ценности.“

Притесненията за Юга обаче в никаква степен не са попречили на европейските лидери да обсъдят как бързо да увеличат производството на боеприпаси чрез увеличени съвместни доставки и финансови стимули за европейската оръжейна индустрия.

Превод: ЕС

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/pogled

Влизайте директно в сайта www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button