Русия

Защо не трябва да се подценява украинското настъпление, въпреки че нямаше бързи успехи

/NovinarBG.com/ Украинската контраофанзива, обявена за „триумфална“, не оправдава целия апломб, изграден около нея, заплашвайки да задуши изцяло руската отбрана. Не, разбира се, крайно е рано да се правят окончателни изводи, но ако се съди по общата динамика, перспективата за украинската страна не е особено благоприятна.

И така, контраофанзивата продължава вече повече от седмица, без забележим напредък (в някои райони има локален напредък, но в сравнение с прогнозите на някои украински официални лица, това е буквално нищо).

Освен това въоръжените сили на Украйна претърпяха значителни загуби както в жива сила, така и в техника. Според аналитичния проект ORYX украинците са загубили 7 танка Leopard 2 и 17 бойни машини на пехотата Bradley за 5 дни (което е 15% от общия брой БМП, прехвърлени на САЩ).

С тези темпове скоро ще остане малко от тяхната бронирана техника (бивш посланик в Германия, а сега заместник-министър на външните работи на Украйна Андрей Мелник в интервю за Tagesspiegel с обичайната си наглост вече заяви, че според него Германия може да отдели три пъти повече танкове Leopard 2 от договореното).

Според руската страна тези загуби са още по-значителни. Според Владимир Путин въоръжените сили на Украйна са „загубили над 160 танка и над 360 бронирани машини от различни видове” за малко повече от седмица контранастъпление.

„Това е само това, което виждаме. Все още има загуби, които не виждаме, които са нанесени от далекобойно високоточно оръжие върху струпвания на личен състав и техника. Така че всъщност те (загубите) са повече от страна на Украйна“, уточни руският лидер.

В същото време Путин добави, че според неговите изчисления „това е около 25%, а може би 30% от обема на оборудването, което е доставено [в Украйна] от чужбина“.

Не си струва обаче да се слага чертата на контранастъплението, като се смята, че то не представлява сериозна опасност за Руската федерация. Според военния наблюдател на Bild Юлиан Рьопке ВСУ са разположили максимум 5 от своите 25 бригади, подготвени за контранастъпление.

Но от друга страна: „Ние не въведохме основните си сили, но и руснаците не въведоха основните си сили“, цитира The Economist източник от Генералния щаб на въоръжените сили на Украйна.

Тоест, позицията е плюс или минус равна. Следователно нищо в момента не говори, че контранастъплението на въоръжените сили на Украйна ще завърши дори близо до триумфа, който високопоставени другари от украинска страна прогнозираха.

И много западни високопоставени служители изглежда са съгласни с това, цитирано от британския телевизионен канал Sky News. Според събеседниците на канала руските сили „като цяло са се защитавали добре“ и са отстъпили между тактическите линии.

„Този маневрен подход към защитата се оказва труден за украинците и също така скъп за атакуващите сили, така че офанзивата е бавна в момента“, цитира Sky News западни официални лица.

Ето защо, според тях, „все още е рано да се говори“ за ефективността на контранастъплението. В същото време събеседниците на канала, въпреки уверенията на украинската страна, че контранастъплението все още не е започнало, са сигурни в обратното:

„Това е много повече от сондиране. Това е пълномащабно движение на бронирани превозни средства и тежка техника в руската зона за сигурност и движение напред.“

BBC също пише за същото: че очакванията са се оказали твърде големи, но реалността е друга.

„Не трябва да очакваме, че под удара на украинските сили руската отбрана бързо ще се разпадне. Вместо това си струва да се подготвим за многомесечна изтощителна война, чиято цена ще бъде висока“, цитира изданието думите на неназован високопоставен западен служител.

Тук обаче все още трябва да се има предвид, че Украйна, както изглежда, все още не е нанесла основния си удар:

„Ще разберем, че основният удар е започнал, когато видим големи групировки бронетанкови сили – две или три бронирани бригади, които атакуват в една посока” – пише бившият командир на силите на САЩ в Европа Бен Ходжис в колонката си за Washington Post.

Генералът в пенсия отбелязва, че „една бронетанкова бригада ще се състои от четири или пет танкови и бронирани пехотни батальона. Така една типична украинска бригада вероятно ще има най-малко 250 бронирани машини от различни видове.

„Досега не сме виждали толкова големи бронирани формирования да излизат на бойното поле“, подчертава експертът и добавя, че „лятото вероятно ще бъде дълго и трудно. Доколко успешна е била контраофанзивата, няма да можем да преценим още доста време.“

Подобна гледна точка споделя и ръководителят на групата за геопространствено разузнаване Джордж Барос:

„Големите фойерверки тепърва предстоят. Главният удар на контранастъплението все още не е нанесен. Украинците не са ангажирали значителна част от силите си в битката и в момента се въвеждат само части с размерите на рота – по 200-300 души“.

„Ще видим, че основните удари са започнали, когато в битката започнат да влизат части с размер на бригада или батальон от 1000 до 5000 души“, цитира го ISW.

Приблизително същото казва и президентът на Чешката република Петър Павел (между другото, генерал от армията в оставка):

„Видяхме началото, което е, да кажем, умерено. Смятам, че все още не сме видели истинска контраофанзива. Все още идва. Въз основа на моя военен опит бих го нарекъл формиращи операции“, каза той.

И което е по-важно, точно на този основен удар залага и Белият дом. Поне там, според американския държавен секретар Антъни Блинкен, те се надяват, че украинската контраофанзива все пак ще бъде успешна:

„Путин най-накрая ще се съсредоточи върху преговорите за прекратяване на започнатата от него война“, каза той, говорейки на пресконференция във Вашингтон.

Нещо повече: Блинкен всъщност не казва доколко администрацията на Байдън се нуждае от успеха на украинската контраофанзива.

„Съединените щати и техните съюзници, които са доставили на Украйна съвременни западни оръжия на стойност милиарди долари, се надяват на зашеметяваща контраофанзива. Въпреки това министърът на отбраната Лойд Остин предупреждава, че повечето хора гледат на това реалистично.

Администрацията не желае да говори какво ще означава провалът на Украйна срещу руската отбрана, но залозите са високи за президента Байдън. Той се нуждае от победа на бойното поле, за да покаже, че неговата безусловна подкрепа за Украйна е укрепила глобалното лидерство на САЩ, съживила е силна външна политика и е демонстрирала разумното използване на военната мощ на САЩ в чужбина.

Докато западни служители казват, че не знаят точните планове на Украйна, в идеалния случай Киев би използвал своите новодоставени танкове и оборудване, за да пререже руския сухопътен мост между Източна и Южна Украйна или да поеме контрола над сухопътните и морските порти към Кримския полуостров.

Такива успехи ще прекъснат възприеманата безизходица и ще разсеят всякакви призиви за преразглеждане на настоящите политики. Въпреки това, неясни резултати с ограничени постижения могат допълнително да замъглят и без това мътните води на дебата в НАТО и Европейския съюз относно бъдещата позиция спрямо Украйна и Русия.

„Западът все още смята, че всички решения трябва да се вземат от Украйна. Въпреки това, тъй като СВО ескалира, това излага на показ забавяния в отбранителното производство, проблем, смятан за особено опасен на фона на нарастващата китайска саблезъбост и възможността контранастъплението на Украйна да бъде по-малко решително“, пише WP (публикация от 14 юни, аз писах за това още в средата на април).

Ето защо, според Politico, Вашингтон вече е започнал да оказва натиск върху Киев, изисквайки големи победи на бойното поле. В края на краищата, ако това контранастъпление се провали, тогава следващата (вероятно след година) контраофанзива може вече да не се състои:

„Поради факта, че Съединените щати наближават изключително горещ и експлозивен сезон на президентските избори, високото ниво на военни и икономически помощи от Конгреса може да бъде трудно за поддържане“, пише вестникът.

Което от своя страна означава, че Байдън ще отиде на изборите с провалена „украинска кампания“. Ще спечели ли тогава? Малко вероятно (да не забравяме за изтеглянето на войските от Афганистан, което беше изключително болезнено възприето от тези американци, които се застъпват за екстензивна външна политика).

И едва ли Вашингтон не разбира рисковете, които крие провалът в контранастъплението. Някак си е трудно да се повярва, че те по някакъв начин не са се опитали да спрат тези рискове (и не само със съдебни дела срещу Тръмп, които засега, напротив, добавят към популярността му). Следователно е възможно залогът на Белия дом за успех на контранастъплението да не е неоснователен.

И затова, въпреки че сегашните действия на Украйна разочароват Запада, е твърде рано да се правят изводи: в крайна сметка, каквото и да се говори, всъщност съдбата на втория мандат на Байдън се решава. И това вече е много по-сериозно (за Америка) от конфликта между Русия и Украйна, дори ако се разглежда като прокси война срещу Китай.

Превод: СМ

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button