Русия

Опитът от Великата отечествена война изведе сапьорното инженерство на ново ниво

/NovinarBG.com/ На 28 ноември 1941 г. е издадена заповед от Щаба на Върховното командване „За подценяването на инженерната служба и неправилното използване на инженерните войски и средства“. Този документ, както и редица други, оказва влияние върху съвременната руска армия, дори по време на настоящата специална операция. Защо Сталин критикува сапьорите и как са коригирани?

Сапьорите в армията са специални хора, отговорни за военноинженерни задачи, които улесняват действията на техните войски и ги усложняват за врага. Те участват в установяването на пътища, създаването на собствени и неутрализиране на вражеските отбранителни структури и се занимават с миниране и разминиране. Но в предвоенната Червена армия имаше проблеми с обучението на сапьори.

Грешки от преди войната

В навечерието на войната съветските инженерни войски, дори в мирно време, нямат офицери и подофицери и основни видове оръжия. По време на ученията сапьорните подразделения участваха само в подготвителния период за оборудване на командни пунктове и пътища. Те рядко участват в самите маневри. През останалото време инженерните части са заети с изграждането на укрепени райони в близост до границата. Нивото на обучение и бойната ефективност на сапьорите е ниско. Инженерната подготовка на командния състав на Червената армия се счита за недостатъчна.

Всичко това е пряко свързано с пораженията на Червената армия в началния период на Великата отечествена война. Съветските части не успяват да създадат силна защита срещу настъпващия враг. Така командването на Северозападния фронт отбелязва, че „лошо организираната отбрана води до там, че врагът с малки сили и без значителни загуби си връща всичко, което войските са завзели предния ден.“

Редица съветски командири, без да разбират важността на сапьорните части, ги използват като обикновена пехота. В резултат на това задачите за миниране на района и разрушаване на мостове не биват решени и отбранителни линии не биват създадени.

Сапьорите получиха независимост

На 28 ноември 1941 г. Щабът на Върховното командване издава заповед № 0450 „За подценяването на инженерната служба и неправилното използване на инженерните войски и средства“, подписана от Сталин и маршал Шапошников, началник Генщаба на Червената армия.

В заповедта се отбелязва незадоволителната организация на инженерната служба. В много полкове и дивизии персоналът не знае как да „изкопае правилно окоп или да извърши работата по изграждането на бариери“. Поради това по време на отбраната войските не създават инженерно оборудвани позиции. В резултат на това врагът преодолява такива линии „буквално за няколко часа и без много загуби“. Както пишат Сталин и Шапошников, дори „такива прости средства като блокажи и бариери, които се използват в руската армия в продължение на няколко века, вече са в миналото“.

Както се отбелязва в заповедта, с началото на войната армията получава много различни минно-експлозивни оръжия, чието правилно използване може да повлияе на успеха на отбранителните битки. Но за мини и други препятствия се сещат в последния момент.

Следователно отбраната се провежда лошо. Поставянето на минни полета не само е извършвано с груби грешки, но и са недобре маркирани и охранявани. Схемите за миниране не са доставяни до командването на частите. Така минните полета дори представляват по-голяма заплаха за собствените войски, отколкото за врага, тъй като съветските танкове и пехота понякога налитат върху тях.

Сталин и Шапошников също посочват липсата на взаимодействие между командирите на техниката и комбинираните оръжия. Началниците на инженерните отдели на фронтовете и армиите работят безинициативно. Те не участват в разработването на оперативни планове, тъй като щабът на фронта не ги включва в такава работа и не им е поставя конкретни задачи. В резултат на това няма взаимодействие между сапьорите и другите клонове на армията, а това от своя страна води до неразбиране на важността на инженерните войски от командирите. Поради това последните, като не намираха друго приложение за тях, често ги използваха за други цели.

Щабът на Върховното командване решава да повиши статута на сапьорите и да промени системата за взаимодействие с тях. С тази заповед началниците на инженерните войски на фронтовете и армиите стават техни заместник-командири, като получават правото да имат лични малки щабове. Военните съвети на всички нива са длъжни да ги включат в разработването на оперативни планове за използване на сапьори по предназначение. Щабът забранява използването на сапьори като пехота или за попълване на други клонове на армията. Сега фронтовите и армейските сапьорни части трябва да се държат „в юмрук“, като бързо ги фокусират върху най-важните области на бойните операции.

И за по-голяма независимост на сапьорите в Червената армия е въведена длъжността началник на инженерните войски, който стана генерал Леонтий Котляр. На него е поверено както ръководството на инженерните войски, така и инженерното осигуряване на всички операции на фронта. В допълнение, новосформираните сапьорни армии, военни инженерни и отбранителни работи, отдели на организации с нестопанска цел, както и инженерни академии и училища му стават подчинени.

Щабът нарежда на Котляр да създаде в рамките на 20 дни 90 сапьорни батальона като резерв за Главното командване на Червената армия. Тези части трябва да бъдат снабдени с необходимото оборудване, освободени от всякаква странична работа, съсредоточавайки вниманието си само върху бойната подготовка.

Също така беше решено да се създаде инженерно разузнаване, което трябва да прониква през вражеските линии и минни обекти. За целта в сапьорните батальони трябва да се обучават групи разузнавачи и диведсанти.

Опитът от Великата отечествена война е жив и днес

Заповед № 0450 се превръща във важен документ, който дава на сапьорите по-голямо значение в очите на армията. Но в бъдеще щабът продължава да наблюдава дейността на инженерните войски, както се вижда от по-късните му заповеди.

Една от тях е заповедта „За използването и преодоляването на минни полета“ от юли 1943 г. В нея военното ръководство отбелязва, че войските все още имат големи недостатъци както в поставянето на минни полета, така и в обезвреждането на вражеските мини. Оказва се, че дивизионно-армейското командване, когато организира отбраната, почти не се занимава с въпроса за минните полета, оставяйки го на инженерното си началство. Сапьорите, без да получават конкретни инструкции за миниране, поставят мини, без да координират действията си с други войски. Поради това минни полета биват създадени само пред фронтовата линия, но не и в дълбочината на отбраната. В резултат на това врагът, след като пробива предната линия на съветската отбрана, както отбеляза щабът, „получава възможност да се движи напред свободно и без забавяне“.

Разкрити са случаи, когато минирането се извършваше по модел, което позволява на германците лесно да идентифицират съветските минни полета. А в непосредствения съветски тил ги очакват неминирани мостове, пътни възли и липса на противотанкови зони. Всичко това е в полза на вражеските танкисти, които имат свобода на действие по време на пробива. По време на настъплението на съветските войски действията на сапьорите не са прикрити и не са координирани с други части, което създава трудности при пробиването на отбраната на противника.

Издадени са редица заповеди за подобряване на действията на сапьорите не само в защита, но и в настъпление. Сред тях е създаването на преградни групи при пробив на противниковата отбрана, прикрити с огнестрелно оръжие, както и сапьорни групи с мини, придружаващи танкове и пехота, за бързо миниране на позиции при преминаване към отбрана.

Също толкова важен документ в историята на сапьорните части е Заповед на № 0791 от 10 октомври 1942 г. Тази заповед регламентира действията на сапьорите по време на миниране, идентифицира лицата, отговорни за това, и обяснява правилата за поддържане на специална документация, включително диаграми на минни полета.

Коригирането на грешките в действията на инженерните войски, започнало на 28 ноември 1941 г., дава плодове. По време на войната сапьорите постепенно се отървават от тези недостатъци. В резултат нивото на техния професионализъм нараства, както се вижда от Берлинската операция. Преди нападението на германската столица сапьорите на 1-ви белоруски фронт премахват общо около 30 хиляди мини: 20 хиляди немски мини, както и 10 хиляди свои, поставени за защита на войските по време на натрупването им на плацдармите.

Заповедите от онези времена продължават да влияят на действащата руска армия. Пример за това е неуспехът на контранастъплението, проведено от ВСУ тази година поради трудностите при пробива на руската отбрана, която включва обширни минни полета, минирани по нетрадиционни начини. Този факт показва, че Инженерните войски на въоръжените сили на Руската федерация не са забравили опита от Великата отечествена война.

Превод: В. Сергеев

Нов наш Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта: https://www.novinarbg.com 

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците.

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button