Русия

Маските са хвърлени: Какво донесе на Русия изтичащата година?

/NovinarBG.com/ Специална военна операция в Украйна, последвалата истерия на колективния Запад, безброй пакети от санкции, хищническо замразяване на активи и опити за „анулиране“ на руснаците – 2022 г. се превърна в повратна точка. Русия се промени и никога повече няма да бъде същата. Страната устоя на безпрецедентния натиск и доказа на целия свят, че оттук нататък интересите на нейния народ ще трябва да се вземат предвид. За основните резултати от годината – в материала.

Историческо обединение

В резултат на поредица от есенни референдуми на вече бившата украинска територия четири нови региона влязоха в състава на Руската федерация – Донецка и Луганска народни републики, Херсонска и Запорожката област.

Президентът Владимир Путин подписа съответните документи на 30 септември, като направи реч за историческата връзка между тези земи и Русия. Както припомни държавният глава, Москва само е следвала волята на тези, които са се изказали в полза на обединението. Във всеки от четирите нови субекта повече от 90% от жителите са гласували „за“ (единствено в Херсонска област – 87).

Сега в Русия има не 85 субекта, а 89. Републиката Донбас се присъедини към Федерацията в границите от 2014 г., когато едностранно обяви своята независимост. Границите на Херсонска и Запорожка област ще бъдат уточнени по-късно, отбеляза през септември прессекретарят на Кремъл Дмитрий Песков.

Русия получи значително увеличение – не само териториално, но и демографско. Населението на Донецката народна република според официалната статистика към началото на 2022 г. е 4,05 милиона души. Около 2,1 милиона граждани живеят в Луганска народна република, около 1,64 в Запорожка област и почти един милион в Херсонска област. В същото време от февруари 2022 г. Русия е приела и настанила над четири милиона бежанци от Украйна.

В допълнение към изпълнението на волята на жителите на регионите, анексирането имаше и военно значение: конфликтът с Украйна всъщност се премести в руските земи с всички произтичащи от това последици. И засега само добрата воля на Москва възпира по-нататъшната ескалация.

Русия призна ДНР и ЛНР още през февруари. Многократно обсъжданото присъединяване на републиките обаче стана възможно едва през есента.

Тогава местните обществени камари се обърнаха към властите с искане за референдуми, за да се защитят от режима в Киев. Техният пример е последван от Херсонска област, а по-късно и от Запорожието. Колективният Запад очаквано не призна резултатите от народната воля. Това, разбира се, не повлия на позицията на Русия.

В Херсонска и Запорожка области през май бяха открити пунктове за издаване на руски документи. И за да се опрости процедурата, в средата на декември в Държавната дума беше внесен проект на закон за прекратяване на украинското гражданство от датата на подаване на заявление до руското Министерство на вътрешните работи.

Нов свят – различни правила

Миналата година, изправена пред западните санкции, Москва рязко засили контактите си с традиционните съюзници. Преди всичко по линия на Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС).

През септември партньорите и членовете на ШОС проведоха мащабна среща на високо равнище в Самарканд, където очертаха контурите на новия световен ред. Освен общите принципи на равнопоставеност и зачитане на взаимните интереси бяха посочени и конкретни цели. Например отклонение от диктата на долара.

Според Самаркандската декларация, приета в края на срещата, страните ще увеличат усилията си за увеличаване на дела на националните валути във взаимните разплащания. Отбелязаха и курса към дипломатическо разрешаване на всякакви конфликти, без санкционен натиск.

Друг повратен момент беше срещата на високо равнище на БРИКС. Още преди нея Аржентина и Иран кандидатстваха за присъединяване към „петорката“ (Бразилия, Русия, Индия, Китай, Южна Африка). А ръководителят на руското външно министерство Сергей Лавров дори говори за опашката от желаещи да се присъединят към блока. Дори Турция, членка на НАТО, е сред кандидатите. На Запад срещата на БРИКС беше приета сериозно. В края на краищата през годините на своето съществуване тази асоциация показа, че за разлика от организациите, ръководени от САЩ, сътрудничеството може да се изгради на равни начала.

Русия за пореден път демонстрира нарастващото си влияние в Африка. През лятото френският президент Макрон беше принуден да организира набързо обиколката си из континента, за да измести по някакъв начин фокуса на вниманието от посещението на Лавров в региона.

В края на годината САЩ също се опитаха да грабнат инициативата, като организираха африканска среща на високо равнище. Това обаче не доведе до пробив. Страните от континента не бързат да подкрепят американците и европейците. Спомените от колониалното минало са твърде пресни. Съществува и разбирането, че за Запада по-слабо развитите страни са само суровинни придатъци. Докато Русия и например Китай са готови да инвестират в пълното развитие на местната инфраструктура.

Инициираните от Запада гласувания в Общото събрание на ООН ясно показаха, че прословутата „изолация“ на Русия не се състоя. Европейци и американци лобираха за няколко резолюции, например във връзка със СВО, както и за референдумите в ДНР, ЛНР, Херсон и Запорожие. Десетки държави не се присъединиха към тях.

Москва традиционно е подкрепяна от Китай, Индия, съюзнически Беларус и повече от 30 други страни, които предпочитат най-малкото да се въздържат от противоречиви антируски изявления на ОС.

Сред постоянните партньори е Иран, отношенията с който достигнаха качествено ново ниво. Само между март и ноември взаимната търговия се е увеличила с 35,4 процента до 3,3 милиарда долара. Иранският посланик в Русия Казем Джалали каза през декември, че страните ще подпишат споразумение за всеобхватно сътрудничество в близко бъдеще.

Анкара, въпреки солидарността с партньорите от НАТО, също продължава да си сътрудничи активно с Москва. И дори в „цитаделата“ на европейската демокрация – ЕС – страни като Унгария се застъпват за диалог, а не за конфронтация с Русия.

Президентът Владимир Путин многократно е говорил за курса към многополюсен свят. И конфигурацията на силите на международните платформи потвърждава, че те вече не искат да виждат един-единствен хегемон на света.

Сдържане на удара

Въпреки негативните прогнози, руската икономика устоя на множеството санкции. Централната банка не само стабилизира, но и укрепи рублата до рекордно високо ниво, маневрирайки с основния лихвен процент и въвеждайки редица ограничения на валутния пазар.

В резултат на това националната валута практически не реагира по никакъв начин на последователното затягане на западните ограничения, замразяването на резервите и забраните в петролния и газовия сектор.

Колебанията бяха силни – в диапазона от 120 до 50 за долар. Но в крайна сметка рублата изненада целия свят и се озова на първо място сред 36-те основни световни валути в класацията, която отчита промяната в стойността им спрямо щатския долар.

Суровините поскъпваха през по-голямата част от годината. Енергийната криза повиши европейските цени на газа до рекордно високо ниво, което подкрепи петрола и други енергийни източници. Това беше в интерес на Русия. Експертите прогнозират, че намаляването на предлагането на петрол на световния пазар може да изпрати цените до границите от 100-120 долара за барел и повече.

Министерството на финансите изчисли приходите на Русия от петрол и газ: в хазната са постъпили 10,7 трилиона рубли. Като цяло бюджетът за януари-ноември е изпълнен с излишък от 557 млрд. Приходите надхвърлиха 24,7 трилиона – 99% одобрени в закона за 2022-2024 г. Министерството на финансите оцени разходите за 11 месеца на 24,2 трилиона.

Още през пролетта прогнозите на Банката на Русия за предстоящата рецесия бяха доста песимистични. Регулаторът очакваше икономиката да се свие с 8-10% до края на годината. Световната банка през април прогнозира повече от 11 процента. Издръжливостта обаче беше по-висока.

През пролетта се заговори за спад на износа и висока годишна инфлация от 18%. Това не се случи. Външнотърговският излишък се удвои.

Положителното салдо за януари-ноември е 269,8 млрд. долара, което е 1,9 пъти повече от година по-рано. А инфлацията е 12 процента с допълнителен вероятен спад до четири до шест процента още през второто или третото тримесечие на 2023 г.

В резултат на това се очаква БВП да спадне в района на 2,5 процента. МВФ прогнозира спад от 2,3 процента през 2023 г. след 3,4 процента тази година. Според прогнозите от юли руската икономика щеше да се свие с 6% през 2022 г. и с 3,5% през 2023 г.

Индексът на индустриалната активност през ноември достигна рекордно високо ниво от 2017 г. Положителното салдо по текущата сметка на платежния баланс през януари-ноември е 225,7 млрд. долара, два пъти повече от същия период на миналата година.

Европейската комисия призна, че западните санкции са достигнали своя пик, Европейският съюз е изчерпал всички възможности.

Време на герои

За почти 11 месеца специална военна операция руските въоръжени сили са придобили уникален опит, какъвто няма друга армия в света. Не е имало сравним мащаб на военни действия на сушата след войната между Иран и Ирак през 80-те години.

Влизайки в конфликт с числено превъзхождащ, добре обучен противник, получаващ военна техника, боеприпаси, разузнавателна информация и наемници от целия колективен Запад, руските военни демонстрираха висок професионализъм, смелост и всеотдайност.

От 24 февруари над 100 хиляди войници, сержанти и офицери са получили държавни награди, а 120 са удостоени с високото звание Герой на Руската федерация.

Общо повече от 250 000 редови военнослужещи са придобили боен опит по време на СВО . Това без да се броят армейските корпуси на републиките на Донбас, бойците от частните военни компании и хилядите руснаци, които са доброволци на фронта.

Решението за провеждане на специална военна операция предизвика безпрецедентен подем на патриотичните настроения в Русия, обедини народа и даде мощен тласък на доброволческото движение.

Още през пролетта десетки хиляди мъже, млади и зрели, се втурнаха към фронта, за да подкрепят войските с оръжие в ръце. Двадесет хиляди се присъединиха към тях след началото на официалната мобилизация, без да чакат повиквателни.

Те бяха приети в редиците си от доброволческите формирования на народните републики на Донбас – международната бригада „Пятнашка“, отделен разузнавателен батальон „Спарта“, десантно-десантният батальон „Сомалия“ и други части. Много от бойците дори не са преминали военна служба – вече са усвоили военния занаят в зоната на СВО.

Ако не ние, тогава кой?”

Фундаменталните промени във външната политика и икономиката първоначално бяха придружени от сътресения в руското общество, които Западът, който отприщи информационната война, се опита да използва за натрупване на протестни настроения и разделяне на народа. Нищо обаче не се случи.

Докато част от гражданите панически избягаха зад граница в края на февруари, изтегляйки последните си спестявания от сметките си, друга част от обществото – много по-многобройна – извърши собствена вътрешна мобилизация.

Доброволците помагат много на армията. От самото начало на СВО доброволци от цяла Русия редовно доставяха на войските топли чорапи, бронежилетки, радиостанции, полеви комплекти за първа помощ, нощни и термовизионни прицели, квадрокоптери, генератори и прочее.

Доброволците спасяват и местни жители. В обстрелваните села и градове се доставят дизелови генератори и хуманитарни комплекти с храна, хигиенни продукти и филтри за вода. Една кутия е достатъчна за няколко дни за тричленно семейство. Не се забравт и най-малките – раздават играчки на децата. Те казват лаконично за мотивацията си: „Ако не ние, тогава кой?“

Този въпрос в Русия днес си го задават мнозина. Президентът Владимир Путин каза в началото на декември, че в страната има повече от 21 милиона доброволци: „Това е 15 процента от населението. Това е огромна армия.“ И докато има нужда от тази армия, тя няма да спре да воюва.

Чуждите си тръгнаха, своите останаха

Символично е, че много руски знаменитости също подкрепиха военните. Актьори и артисти не само редовно изнасят концерти в зоната на военните действия, но и помагат по всякакъв начин на бежанците от Украйна и жителите на Донбас.

Актьорите Михаил Пореченков, Сергей Горобченко, Евгений Миронов и Сергей Безруков се срещнаха с участниците в CBO. Владимир Стеклов, Сергей Маховиков, Руслан Банковски посетиха в болница войници и офицери, ранени в Украйна.

Николай Басков отиде във военна болница, разговаря с бежанци. Олга Бузова посети Донбас заедно с организацията „Здраво отечество“, донесе хуманитарен товар в Донецк и Луганск. В зоната на конфликта телевизионната водеща Юлия Барановская, организаторът на проекта „Жените на Донбас“, записва репортажи.

Концерти в Донбас изнесоха Юлия Чичерина, Лариса Долина, Денис Майданов, Александър Ф. Скляр, Олга Кормухина, Дмитрий Певцов, Стас Пиеха, Виктор Рибин, Наталия Сенчукова и цигуларката Мария Андреева. Владимир Пресняков каза, че ще изпрати всички приходи от солов концерт в Москва за нуждите на СВО, а Григорий Лепс нарече посещението си в зоната на военни действия граждански дълг. Той пътува до няколко болници и превежда пари на ранените.

Трябва да се каже, че не всички знаменитости са избрали този път. Някои, след като успяха да направят състояние на руската публика, се противопоставиха на СВО и напуснаха Русия. Сред тях са Чулпан Хаматова, Дмитрий Кримов, Борис Гребенщиков, Андрей Макаревич, Александър Молочников, Александър Роднянски. Римас Туминас демонстративно подаде оставка като артистичен директор на театър „Вахтангов“.

Забележително на този фон стана скандалното заминаване за Израел на Алла Пугачова и Максим Галкин. Шоуменът осъди пряката намеса на Русия в конфликта в Донбас и започна активни турнета в чужбина.

Освободените места на руската сцена обаче бързо бяха заети от други. И така, рап-изпълнителят Ярослав Дронов (“Шамана”) се превърна в мегазвезда за броени седмици. Песните му са на върха на хит парадите в страната, видеоклиповете печелят милиони гледания, графикът на турнето е насрочен месеци предварително.

Някои музиканти, които решиха да останат с Русия в труден момент, дори не се страхуваха, че са били „отменени“ на Запад заради твърдата си позиция за Донбас. Според звездата на световната класическа сцена Валентина Лисица, която покори родния си Киев, а след това САЩ, Европа и Азия, почти всички чуждестранни изпълнения са премахнати от афиши заради концерта ѝ в Мариупол на 9 май.

Трима руски цигулари, които трябваше да излязат в Италия на Международния конкурс за цигулари „Родолфо Липицер“, случайно разбраха за „отмяната“ си. Предложено им е да се „откажат от политиката на Москва“, за да участват в конкурса. По-късно организаторите промениха решението си, но самите музиканти отказаха участие.

Въпреки това новият сезон на театър „Ла Скала“ в Милано бе открит с огромен успех с операта „Борис Годунов“ на Модест Мусоргски, където Илдар Абдразаков изпълнява главната роля. Залата беше пълна, тълпи от местни гледаха представлението на големи външни екрани, а европейските зрители гледаха представлението по главния италиански телевизионен канал.

Бурни 20-минутни овации и възторжени отзиви от международната преса само за пореден път потвърдиха, че е невъзможно да се „отменят“ Русия и великата руска култура.

Превод: В. Сергеев

Абонирайте се за Youtube канала на новото музикално предаване „Рефлексии“ и ще преживеете прекрасни мигове с музиката на Барока: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/watch?v=HoGUFCffd70″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/watch?v=HoGUFCffd70

Влизайте директно в сайта www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button