ИКОНОМИКА

Бизнесът пропищя от тези нови изисквания

С нови изисквания за отчитане на дейността ще бъде натоварен бизнесът. Приключи работата на работната група, в която Асоциация на индустриалния капитал в България взе участие и която бе създадена с цел да хармонизира българското законодателство с Директива 2022/2464 на ЕС, която регламентира отчитането на устойчивостта, пише Труд бг.

Изработените от работната група предложения за промени в българското счетоводно законодателство ще създадат административни и финансови тежести за хиляди малки и средни предприятия, но пък удобно се пропуска възможността за намаляване на тази тежест с увеличаване на праговете за задължителен финансов одит на малките предприятия, посочват от АИКБ.

В България те остават 5 пъти по-рестриктивни от критериите, които ЕС е определил и които се прилагат в съседните страни.

Подобни изисквания нямат практическа полза за компаниите, също така не допринасят с нищо и за приходите в държавния бюджет, заявяват от АИКБ.

„В последните години АИКБ отправи редица призиви за облекчаване на и без това твърде рестриктивното законодателство по отношение на финансовия одит за малките и средни предприятия. За нас праговете, при които одита би следвало да е задължителен, трябва да са поне два пъти по-високи от настоящите, а именно: балансовата стойност на активите да надвишава 4 млн. лв. и нетните приходи от продажби да са над 8 млн. лв.

В момента регламентираните в Закона за счетоводството критерии за извършване на независим финансов одит създават непропорционална на финансовите и административни възможности на предприятията тежест.

Това е неадекватно и все по-недопустимо, особено в условията на забавен растеж и дори спад на редица сектори в икономиката“, заяви председателят на УС на АИКБ Васил Велев.

Предложенията на АИКБ, които бяха отправени по време на заседанията на работната група към Министерство на финансите, имаха за цел да намалят административната и финансова тежест за няколко хиляди български предприятия, както и да спестят десетки милиони левове на малкия бизнес. 

Асоциацията на индустриалния капитал в България неколкократно представи аргументи в подкрепа на повишаването на праговете за задължителен финансов одит на годишните финансови отчети на микро- и малките предприятия в националното законодателство.

За АИКБ създаването на благоприятна среда за развитие на малките и средни предприятия е от фундаментално значение за икономическото развитие на България. 

Още новини

Back to top button