ПОЛЕЗНИ

Ето как да накарате коледничето да цъфти буйно и то през цялата година

Коледничето е прекрасно цвете. То цъфти между ноември и януари. Цветовете му са лилави, бели, виолетови, розови, пурпурни, жълти. Цветето е познато и като „коледен кактус“, нищо, че не е сукулент. Коледничето ще цъфти великолепно, ако се полива и тори по строги правила. Иначе няма да се наслаждавате на красиви цветове.

Подготовката на коледничето за зимния цъфтеж през цялата година. Грижите не са никак сложни, но ако градинарят е неопитен, то може да „спи“ години наред. Ако цветето не цъфти, трябва да му помогнем.

Advertisement

Поливане

Цветето не харесва да го давите във вода, листата му веднага ще започнат да окапват. Ако сте прекалили с водата, сменете почвата и премахнете изгнилите корени. Наблюдавайте горния слой почва, когато изсъхне, тогава поливайте. От март до август, в периода на активен растеж, поливайте веднъж на всеки 4 дни.

Коледничето почива от средата на октомври до края на ноември. Поливането през това време трябва да е още по-рядко: през 10-14 дни и дори по малко, направо на чаени лъжички. Ако навън е над 15 градуса, поливайте цветето само веднъж седмично. Коледничето обича въздух с висока влажност. Пръскайте го редовно.

Подхранване

Октомври е идеален за подхранване на растението. Лесно можете да приготвите висококачествен от наличното в хладилника или комплекта за първа помощ.

ЕТО ЕФЕКТИВНИ СРЕДСТВА ЗА ЗАЩИТА:

Бананова кора. Нарежете я на малки парчета и я сложете да кисне в съд с вода за 1-2 часа. Така във водата ще преминат всички полезни витамини и минерали, от които имаме нужда. Поливайте коледничето с тази напитка и то ще ви отговори с обилен цъфтеж.

Можете да използвате и таблетки аспирин и активен въглен. Първо натрошете една таблетка активен въглен и разпръснете в почвата в саксията. Разрохкайте почвата с клечка за зъби. После разтворете таблетка аспирин в 1 литър вода. Полейте коледничето и напръскайте листата му. Повторете това три пъти, докато почвата изсъхне.

Ускоряване цъфтежа на коледничето

Цветето има нужда от прищипване почти месец след приключване на зимния цъфтеж. След тази процедура то пак ще пусне пъпки през март-април. Нужно е да се премахнат излишните издънки, така че изтощеното растение да получи по-бързо сила.

Пряката слънчева светлина не е добра за коледничето, особено през лятото. Сложете го на перваза на прозореца от източната страна, а в топлия сезон сложете на прозорците дифузна тъкан.

Много важно: можете да местите саксията от масата на прозореца или обратно, но саксията, иначе пъпките могат ще паднат.

Най-подходящата саксия за цветето е възможно най-малката. Кореновата му система е малка и ако саксията е голяма, толкова повече енергия ще се насочи към растежа на корените, вместо към пъпките. Подходяща е саксия 3 пъти по-малка от дължината на стъблото на коледничето.

Още новини

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button