Русия

Икономиката на Русия се променя към добро

/NovinarBG.com/ Според “Росстат” индустриалното производство в Русия е нараснало с 1,7% през април. Ако това темпо продължи през следващите месеци, годишният ръст ще бъде фантастичните 22,4%. Уви, това най-вероятно няма да се случи. Но има структурни промени в руската икономика към по-добро.

Експертите на ВШИ регистрират стабилен ръст на индустриалното производство от февруари 2023 г. Според тях това свидетелства за възстановяване на руската икономика. Наричат го възстановяване, защото санкциите все пак засегнаха Русия, макар и в по-малка степен, отколкото очакваха инициаторите за въвеждането им.

В по-голям мащаб се повтори ситуацията от 2014-2015 г., когато западните санкции, съдейки по спада на размера на руския БВП по ППС, струват на Русия 56,69 милиарда долара (-1,46%). От друга страна, ползите от връщането на Крим в родното му пристанище бяха очевидно по-големи. И през 2014 г., в сравнение с 2013 г., руската икономика се увеличи с 2,61% (99 милиарда долара), а растежът вече беше под санкции.

В същото време световният БВП в ППС през 2015 г. е намалял, според Световната банка, от 79,060 трилиона до 74,829 трилиона долара(т.е. с 5,35%). Тази година все още няма данни за световния БВП, но ако се съди по случващото се с икономиката на Западна Европа, диспропорцията между загубите на Русия и Запада от налагането на санкциите ще се увеличава – и то явно не в полза на Запада .

Изоставащи и водещи сектори

Ако разделим цялата руска индустрия на сектори, тогава енергетиката традиционно е на първо място. Минното дело в индустрията като цяло се възстанови (сезонно коригирано) още през юни 2022 г., но оттогава бавно намалява. Позицията на секторите обаче не е еднаква.

Газовите компании, които са загубили европейския пазар, физически не са в състояние да разположат всички експортни доставки на Изток, за това те трябва да изтеглят газопроводи или да изградят нови инсталации за втечняване на газ с ВПГ терминали (или по-добре, и двете едновременно).

За да пренасочат износа в лицето на забраната за застраховане на танкери, превозващи руски петрол, петролните производители трябваше да изчакат Русия да получи „сив танкен флот“. Възстановяването на обемите на износа от някакъв момент обаче не гарантира запазване на приходите поради по-ниските цени на петрола и необходимостта да се предоставят отстъпки на купувачите. Има надежда, че последното решение на ОПЕК + да намали производството през 2024 г. ще запази цената на черното злато на приемливо ниво за руските петролни производители.

Но миньорите през 2022 г. бяха победители. На фона на проблемите с газа (или с цената му), въглищата се оказаха спасител за топлоенергията. Вярно е, че от февруари 2023 г. се наблюдава двукратно намаление на стойността им.

Производството на електроенергия, топлоснабдяването, водоснабдяването и канализацията изобщо не изпитват резки колебания – те се произвеждат толкова, колкото е необходимо. А лекият спад в производството на електроенергия през април 2023 г. се дължи отчасти на метеорологичните условия и отчасти на спирането на износа на електроенергия за Европа от май 2022 г. Ако говорим за износа му в Казахстан (чиято северна част всъщност е част от единната енергийна система на Русия), тогава там, поради силния спад на курсовете на криптовалута, добивът и свързаното с него потребление на електроенергия значително са намалели.

Двигателят на растежа сега е производствената индустрия. Производството на хранителни продукти и мебели непрекъснато се увеличава (здравейте на европейските марки, по-специално “Икеа”, която напусна Русия). Естествено, отбранителната промишленост и свързаните с нея отрасли демонстрират значителен ръст. Включително химическо производство, свързано с компоненти на ракетно гориво и експлозиви.

Производството на торове се възстановява. През 2022 г. то намаля с 11%, но по-голямата част от това намаление идва от калиев хлорид, който не е много търсен в руското селско стопанство и се изнася главно: производството му през 2022 г. е намаляло с 35%. Азотните торове, въпреки блокирането на доставките през експортните терминали във Вентспилс и Одеса, са в голямо търсене на вътрешния пазар и продължават да се изнасят с железопътен транспорт. След значително намаляване на производството им през 2022 г., производството им започна да се увеличава от януари 2023 г. Нараства и производството на фосфорни торове.

Като цяло ръст се наблюдава в машиностроенето, както и в производството на компютри, електронни и оптични продукти. Тоест, над чиито доставки Западът е наложил санкции. Най-голямото изключение са автомобилите. Едва през последните два месеца има леки признаци на възстановяване след изключително дълбока рецесия, като това все още не се отнася за леките автомобили. Тяхното производство се оказа заложник на предишната стратегия за развитие, когато акцентът беше поставен върху популяризирането на сравнително евтини автомобили в масовия сегмент с голям брой вносни компоненти, доставката на които беше спряна.

Обемът на строителните работи през първото тримесечие на 2023 г. достигна почти 2,26 трилиона рубли, което е увеличение от 8,8% през годината. Ръстът се дължи на увеличените инвестиции в промишлена и критична инфраструктура, в пътища, в по-интензивното създаване на социални обекти от преди.

Имайте предвид, че статистиката, представена от “Росста”т за първите месеци на 2023 г., не взема предвид данни от териториите, включени в Руската федерация миналата есен. От гледна точка на сравнимостта на резултатите е логично. Но например Мариупол се възстановява от руски строители и резултатите от тази дейност трябва да се отчитат за цялата руска строителна индустрия.

Качествено развитие на руската икономика

Като цяло се наблюдава изпреварващ растеж на преработващата промишленост в сравнение с минната промишленост и промишлеността на първото преразпределение. Интересното е, че тази тенденция се прояви още в началото на пандемията. В основата на този ръст са както значително увеличените обеми на държавните поръчки, така и ръстът на потребителското търсене. Последното се дължи както на значителни плащания на участниците в СВО, според стандартите на руския пазар на труда, така и на обща промяна в ситуацията в контекста на намаляване на безработицата до исторически ниски нива.

Ограничаването на търсенето на суровини на външния пазар и ограничаването на предлагането на произведените продукти на вътрешния пазар променя съотношението на цените на производител в полза на крайния продукт, което също подобрява финансовото им състояние.

Тоест можем да говорим не само за количествено възстановяване на икономиката след адаптиране към наложените санкции, преструктуриране на логистични схеми и смяна на доставчици. Наблюдават се положителни качествени промени в структурата му.

В резултат на април индексът на индустриалното производство се доближи до нивата си отпреди кризата. Периодът на възстановяване приключва и по-нататъшният растеж ще бъде органичен. Естествено, скоростта му ще се забави донякъде през следващите месеци, както обикновено се случва в края на възстановяването. Но ако настоящите тенденции продължат, можем да очакваме икономически растеж от два до три процента до края на 2023 г.

Превод: В. Сергеев

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button