Русия

Военните планове срещу Русия сринаха финансите на Полша

/NovinarBG.com/ Грандиозната програма за милитаризация на Полша, която представлява непосредствена заплаха за Русия, изглежда сама попадна под заплаха. Най-малкото става дума за планове за мащабни доставки на оръжия, произведени в Южна Корея, за полската армия. Защо тези планове се провалят и как това е свързано с последните избори в Полша?

Управляващата в Полша партия „Право и справедливост“ отдавна прокламира курс към цялостна милитаризация на държавата. Ударението е поставено върху доставката на оръжия от чужбина, предимно от САЩ и Южна Корея. По-специално, през лятото на 2022 г. Сеул и Варшава подписаха „рамково споразумение“ за внос в Полша на 672 самоходни гаубици K9 и 288 реактивни системи за залпов изстрел “Чхонму”, 1000 танка K2 (“Черна Пантера”) и 48 изтребителя ФА-50. След това беше подписано обвързващо „споразумение за изпълнение“.

През август тази година полският министър на отбраната Мариуш Блашчак обяви, че страната му ще получи 1000 “Черни пантери” от Южна Корея през 2025-2026 г. По думите на Блашчак Варшава възнамерява да изгради най-мощната сухопътна армия в Европа – и тези танкове, заедно с американските “Ейбрамс”, ще формират гръбнака на полските бронирани сили за следващите десетилетия. Бяха обявени мащабни планове за увеличаване на полската армия.

Не се криеше, че цялото това огромно количество оръжие и жива сила се създава за противодействие на „руската заплаха“ и Калининград. Полските анализатори директно казваха, че страната се готви за война. Само преди няколко дни нов танков батальон беше разположен в източна Полша.

За оръжията обаче трябват пари, при това колосални. Поляците щяха да платят за южнокорейските оръжия с пари, взети назаем от самите корейци. По-специално, през юли стана известно, че Полша е поискала заем от 15,6 милиарда долара от Южна Корея. Според съобщения в медиите ръководителят на южнокорейската администрация за отбранителни придобивки, Ом Дон-хуан, твърди, че е казал на парламента миналото лято, че Сеул е предоставил заем на Полша чрез местната “Ексимбанк”.

„Първо, няма кой друг да финансира полските покупки, и второ, благодарение на поръчките от Варшава износът на оръжие от Южна Корея се увеличи със 140% миналата година, поради което Сеул се превърна в един от най-големите износители на оръжия в света”, отбеляза през юли експертът-полонист Кристина Исмагилова, автор на канала в “Телеграм” „Варшавска русалка“.

Има обаче въпрос, който полската преса зададе: кой ще осигури плащанията от Полша? „Всички задължения на Министерството на отбраната през изминалата година, които бяха финансирани от бюджета, възлизат на около 60 милиарда злоти. Депозитът във Фонда за подкрепа на въоръжените сили на републиката възлиза на приблизително 10 милиарда злоти. Теоретично Националната банка на Полша може да помогне на правителството. Но вече е купила дългови облигации, които трябва да бъдат изплатени през 2023-2024 г.“, съобщава Исмагилова.

Предвижда се в бъдеще Полша да премине към производство на оръжия по южнокорейски франчайз на собствена територия – а това е дори по-скъпо от чуждестранните доставки. Цените на оръжията растат бързо. „Например местната бойна машина на пехотата “Борсук”, която преди няколко години беше оценена на около 25 млн злоти, сега струва около 36 милиона.. Страната или вече е максимално претоварена с дългове, или е затънала в такива задължения, че може да струва суверенитета ѝ“, смята Кристина Исмагилова.

Държавната “Ексимбанк” и Корейската търговско-застрахователна корпорация вече предоставиха на Полша заем на обща стойност около 12,3 милиарда долара. Но през 2022 г. Полша поиска още „повече финансова подкрепа“ (около 80% от тазгодишната сделка и част от бъдещите разплащания) и “Ексимбанк” не успя да участва в това: максималният размер на финансовата подкрепа от държавна банка за кредитополучател до закон не трябва да надвишава 40% от собствения капитал.

А на 15 октомври в Полша се проведоха парламентарни избори, в резултат на които нито една от двете враждуващи партии (консервативната „Право и справедливост“ и либералната „Гражданска коалиция“) не успяха да получат решаващо предимство. В страната започна период на политически трусове. А на 6 ноември се появиха новини, че южнокорейските банки обмислят синдикиране на заем на Варшава за финансиране на сделка за закупуване на оръжие на стойност 23,1 милиарда долара. Държавните финансови институции са изчерпали своя кредитен лимит за този договор.

Според местни източници южнокорейското министерство на отбраната е провело среща с представители на пет водещи местни банки – “Кукмин”, “Шинхан”, “Хана”, “Уори” и “Нонхюп”. Беше обсъден въпросът за заемите към полското правителство.

„Едно е ясно – поляците ще задлъжнеят с почти всички големи финансови институции в страната: синдикираната сделка включва заем от група кредитори към един кредитополучател“, прогнозира Исмагилова. Според нея сега корейците умишлено забавят издаването на заеми за оръжия на поляците – защото се страхуват от нестабилността, която цари в ешелоните на полската власт.

Сеул не изключва, че политическите промени и липсата на средства могат да провалят плановете на Варшава за закупуване на танкове, гаубици и изтребители. „Част от оборудването вече е доставено в Полша, но окончателните договори все още не са подписани. А предвид намеренията на опозицията и перспективите за нейното управление страховете не са напразни”, казва Кристина Исмагилова.

Според “Файненшъл Таймс” някои големи оръжейни договори вече са анулирани поради възможна смяна на правителството в Полша. Опозиционерите от „Гражданската коалиция“ (която скоро може да стане правителство) обвиняват „ПиС“, че харчи твърде много пари за оръжия. Анонимен служител от министерството на отбраната на Южна Корея призна, че са загрижени за „нарастващата несигурност в Полша“.

Южнокорейската държавна “Кексим Банк” оценява общата стойност на висящите транзакции с Полша на 30 трилиона вона (23 милиарда долара). „Виждаме очевидни опасения в корейската отбранителна индустрия, че смяната на правителството в Полша може да повлияе негативно на текущите преговори за оръжия“, казва Чай У-сок, ръководител на Южнокорейската асоциация за изследване на отбранителната индустрия. „Загрижени сме, че сделките може да са твърде големи от гледна точка на новото полско правителство“, добавя анонимен източник от южнокорейска компания за отбранителна индустрия.

Някои корейски депутати също са притеснени за способността на Полша да изплати дълга. „Сделките за износ изглеждат твърде големи за бюджета за отбрана на Полша“, казва Хон Йон-пьо, депутат от опозиционната Демократическа партия на Южна Корея и член на комисията по финанси и бюджет на парламента.

Междувременно вече има прецеденти, когато ново правителство на Полша анулира военни договори, сключени от неговите предшественици. Така през 2016 г. „Право и справедливост“ значително разгневи Франция, като отказа вече договорена покупка на хеликоптери „Каракал“ на стойност 3,5 милиарда долара. Южна Корея се опасява, че „Гражданската коалиция“ е в състояние да пробие на власт и да повтори този трик на своите предшественици.

Засега представителите на полската либерална коалиция не говорят за възможността за прекратяване на вече сключените оръжейни договори, но предупреждават, че „ще ги проучат внимателно“. Базиран във Варшава „консултант“, пожелал анонимност, каза пред “Файненшъл Таймс”: „Големият въпрос е дали следващото полско правителство може да си позволи всички тези договори. Спорът с Корея обаче ще бъде и музика за ушите на полските отбранителни фирми, които губят от корейските производители.”

Това, което се случва, разбира се, е в полза на Русия. Всички трудности и особено отмяната на плановете за закупуване на оръжия от Полша дават на Русия време да подготви собствените си въоръжени сили за нарастващата полска заплаха. За щастие нашата страна разполага със собствен мощен военно-промишлен комплекс и руската армия е практически независима от чуждестранни доставки.

Превод: В. Сергеев

Нов наш Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта: https://www.novinarbg.com 

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците.

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button