Русия

Руският петрол се избави от санкционната отстъпка

/NovinarBG.com/ Отчита се сериозно намаление на отстъпките за руския петрол. Отстъпката от 25-30 долара е в миналото, сега разликата със световната цена е едва 4 долара, съобщават индийските медии. Освен това индийските рафинерии се притесняват, че дори тази отстъпка може да бъде загубена. Защо санкционната отстъпка за руския петрол изчезва и ще помогне ли това да се добавят приходи към руския бюджет през втората половина на годината?

Отстъпката за руския петрол е спаднала с 87% след достигането на връх от 25-30 долара и сега е само 4 за индийските рафинерии. Това пише индийското издание “Таймс оф Индия”, позовавайки се на източници от бранша. Продавачите се отказват от тарифите за доставка, за да преодолеят разликата с еталонния суров петрол “Брент” и да заобиколят тавана на западните цени.

„Фрагментираните покупки на рафинерии, особено на държавни предприятия, се използват от продавачите на руски петрол. Те таксуват 11-19 долара за превоз от пристанищата на Балтийско или Черно море, което е почти двойно над нормата, а цената на петрола е с 1-2 долара под тавана на цената“, каза пред изданието източник, участвал в търга.

Индийските купувачи може скоро напълно да загубят отстъпките, ако цените на петрола продължат да падат и стеснят разликата до тавана на цената от 60 долара на Запада, каза той.

Защо намалението на руския петрол падна толкова рязко и ще помогне ли това на руския бюджет да увеличи приходите от износ на петрол през втората половина на годината?

„Основната причина за намалението на отстъпката, което се наблюдава през последните месеци, е свързано с понижението на световните цени на петрола. Второто обстоятелство е намаляването на тарифите за танкерно навло, нашият петрол се продава на цена под тавана от 60 долара за барел, така че конкуренцията между превозвачите за руски петрол се засили. Сега гръцките и други европейски корабособственици не се страхуват да попаднат под санкции, транспортирайки руски петрол над тавана на цените. Следователно на пазара има достатъчно танкери, готови да транспортират руски петрол. Тъй като няма недостиг на танкери, тогава цената на товара е намалена“, казва Алексей Громов, директор по енергетика в Института по енергетика и финанси.

С други думи, руският петрол вече може да се транспортира с танкери не само от сенчестия флот, но и с всякакви танкери, без да се страхува да попадне под санкции, тъй като това не е нарушение на тавана на цените.

Друг важен момент: сега не е необходимо да се използват танкери от леден клас за превоз на суровини, което също намалява свързаните логистични разходи, добавя експертът.

Четвъртото важно обстоятелство е, че Саудитска Арабия вдига цената на експортния си петрол и се превръща в първокласен продавач на петролния пазар.

За Индия цената на енергийните ресурси е важна, така че по-евтиният руски петрол е приоритет за нея. Сега руският петрол представлява около 40% от целия внос на Индия, докато преди началото на военния конфликт в Украйна делът му беше под 2%, отбелязва индийското издание. Индия се превърна в най-големия купувач на руски петрол, доставян по море, изпреварвайки дори Китай (ако не се броят доставките по тръбопроводи). Вносът на петрол от Русия в Индия през финансовата 2022-2023 г. се е увеличил 14 пъти от 2,2 милиарда долара до 31,02 милиарда долара на годишна база.

На теория намаляването на отстъпката трябва да доведе до увеличаване на приходите в бюджета от износа на петрол. Според Министерството на финансите през първата половина на тази година приходите в бюджета от нефт и газ са намалели с 47%, до 3,38 трилиона рубли.

Защото износът на руски въглеводороди за недружелюбни на Запад страни падна 6,6 пъти – от 22 на 3,3 милиарда долара. Това е рекордно ниско ниво за последните 20 години. Сега 96% от нашия износ отива за Индия, Китай, Турция и Бразилия. И в тази посока износът на руски въглеводороди се удвои – от 7,6 на 14,9 милиарда долара.

„Със сигурност ще има положителен ефект за бюджета от намаляването на отстъпката за руския петрол. Но това няма да е така нареченият „уау ефект“, който е възможен само при по-значително увеличение на цените на петрола. Всъщност отстъпката от 25-30 долара за барел беше миналата година, когато петролът беше скъп и трябваше да бъдат пренасочени към Азия, което увеличи логистичните разходи. Истинската санкционна отстъпка падна заедно със световните цени. Още през април и май фиксирахме санкционираната отстъпка на ниво от 8–9 долара, а сега тя падна до 4. Това е истинската отстъпка, която предоставяме на клиентите“, казва Громов. Според него няма причина да се надяваме, че през втората половина на годината Русия ще успее значително да увеличи приходите си от износ.

Освен това има проблеми с взаимните разплащания за доставките на руски петрол. „Миналата година започнахме да търгуваме с Индия в рупии и тогава осъзнахме, че не можем да конвертираме тези рупии в стоки в адекватни количества. И ако рупиите се конвертират в други валути, тогава губим поради волатилността на индийската рупия, която понякога достига 20% през годината. Появи се информация, че сме се разбрали да продаваме петрол на Индия за юани и ще отнеме време, за да разберем как това ще се отрази на приходите в бюджета“, твърди Громов.

Според него ще бъде възможно стратегически да се реши проблемът с попълването на бюджета с приходи от петрол и газ само когато Русия, в партньорство с ключови съюзници – Китай, Индия и други страни, може да създаде финансова и икономическа система за търговия с руски петрол независимо от Запада. Тогава Русия ще може да работи без оглед на така наречения световен петролен пазар, световните цени на петрола, таваните и санкциите.

„Търговията с рупии, рубли, юани е пример за тактически решения на проблеми тук и сега в рамките на санкциите, под които се намира Русия. Необходимо е обаче да се създаде система за финансови транзакции, независима от западните банки. Дългосрочната цел е да се премине към цифрови валути, които са независими от световните резервни валути. Това са едновременно и цифровата рубла, и цифровия юан“, казва директорът на енергийното направление на Института по енергетика и финанси.

Второто необходимо условие за създаването на независима от Запада руска петролна търговия е създаването на собствен танкерен флот и сенчест танкерен флот, който да е готов да транспортира нашия петрол. Според Громов Русия вече е близо до решаването на този проблем.

Третото условие е застраховка за транспортиране на руски петрол. „Практически всички течни товари в Русия вече са застраховани от руски застрахователи и презастраховани в Русия. Но дълбочината на застрахователното покритие е недостатъчна. Застрахователното покритие може да бъде достатъчно само за няколко инцидента, свързани с аварии и разливи на нашия петрол. Затова е необходимо да се създадат съюзи на застрахователи с индийците и китайците, което също се прави. Тук има проблем с факта, че държавните индийски и китайски застрахователни компании имат миноритарен дял от западни акционери. Това обаче не е критична зависимост и също е разрешима“, казва Громов.

Четвъртото условие е да създадем и изпитаме собствена система от ценови индикатори в рамките на фондовата борса в Санкт Петербург. В бъдеще цената на руския петрол трябва да се формира на базата на търсенето и предлагането само на самия него, без да се съотнася към световните цени.

„Това е стратегически път за развитие на руската петролна индустрия, който, разбира се, не може да бъде решен за една или две години. Това отнема време – от три до пет години или повече. Междувременно сме принудени да вземаме тактически решения, които могат да бъдат или не толкова успешни за нас, колкото очаквахме“, казва Алексей Громов.

Основната опасност сега е по-нататъшното падане на световните цени на петрола под 75 долара за барел.

„Ако петролът не се вслуша в призивите на Саудитска Арабия и ОПЕК+ да остане в сегашния коридор от 75-80 долара за барел, а върви надолу, тогава недружелюбните страни ще имат огромно изкушение да намалят тавана на цените за нас и това ще намали приходите на страната от петрол и газ“, каза той Алексей Громов.

Ето защо Русия вече се съгласи да намали производството с 500 хиляди барела и е готова да намали износа на петрол с половин милион барела от август, подкрепяйки удължаването на ограниченията от самата Саудитска Арабия.

„В наш интерес е да запазим сегашното статукво на пазара, така че цената на петрола да остане в коридора от 75-80 долара за барел, докато не сме готови напълно да прекъснем финансовите и икономически вериги, които свързват износа на петрол със западната икономика”, завършва събеседникът.

Превод: В. Сергеев

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button