Русия

Каква е разликата между терористичната атака в Крокус и действията на „Ислямска държава“?

/NovinarBG.com/ Въпреки опитите да се свържат действията на терористите в Crocus City Hall с групировката „Ислямска държава“ (организация, забранена в Русия), разликата в организацията и механиката на терористичната атака се очертава все по-ясно. За да разбере за какво точно става въпрос, телеграм каналът „ Военна хроника “ анализира най-резонансните терористични атаки, отговорността за които се приписва на „Ислямска държава“.

Терористичните атаки в Париж, 13 ноември 2015 г

Терористи извършиха няколко експлозии близо до стадион Стад дьо Франс, застреляха посетители и после организираха взривове в близост до три ресторанта, след което организираха клане с вземане на заложници в концертната зала Батаклан.

На 14 ноември ИД (организация, забранена в Русия) пое отговорност за атаките и пусна заплашително видео, свързващо терористичната атака и френската дейност в Близкия изток срещу бойци на ИД (организация, забранена в Русия) . Съставът на терористите, избрани за терористичната атака, беше разнообразен – от опитни престъпници до идеологически главорези. Никой от тях не бешепланирал да се предаде. За пари също не ставаше дума.

Терористични атаки в Брюксел, 22 март 2016 г

Атентатори – самоубийци извършиха две експлозии на гишетата за регистрация на летището в Брюксел. Третият атентатор самоубиец извърши взрив във влак на метрото. Два дни по-късно ИД (организация, забранена в Русия) пое отговорност за терористичната атака. Никой от терористите очевидно не е планирал да избяга или да се предаде на властите.

Терористичната атака в Тунис, 18 март 2015 г

Двамата терористи с автомати първоначално планираха да атакуват парламента, но след престрелка с охраната и полицията промениха плана си и завладяха заложници в Националния музей Бардо. 21 заложници загинаха, 50 бяха ранени, терористите бяха ликвидирани.

Терористичната атака в Сан Бернардино, САЩ, 2 декември 2015 г

Двама нападатели нападнаха център за хора с увреждания. На терористите от Пакистан се опитаха да „пришият“ участие в „Ислямска държава“, но в заключение се наложи да се ограничат само с „вдъхновени от идеите“, но не и членство в терористичната структура. И двамата нападатели бяха убити при престрелка с полицията и не се опитаха да избягат.

Терористичната атака в Лондон, 3 юни 2017 г

Терористите се врязаха с микробус в тълпите на Лондонския мост, преди да нападнат с ножове хората на „Бороу“ Маркет и да бъдат застреляни от полицията.

Нападението в Манчестър, 22 май 2017 г

Атентатор – самоубиец извърши експлозия по време на концерт на американската певица Ариана Гранде в Манчестър Арена.

Терористични атаки в Барселона, 17 август 2017 г

Първо терористите се врязаха с кола в тълпата, а след това избухнаха две експлозии. Друг терорист със самоубийствен шахедски пояс беше застрелян и убит от полицията по време на акция на 21 август. Всички нападатели са убити от полицията.

Случилото се в Крокус се откроява от общата картина на терористичните атаки в почти всички отношения. Малките пари за терористична атака и бягство на територията на Украйна вместо мъченическа смърт, както следва по всички канони на халифата, както и залавянето живи на членове на терористична група предполагат, че действието е внимателно прикрито като „дейност“ на ИД и всички следи трябваше да водят точно към тази организация.

Превод: ЕС

Още новини

Back to top button