Русия

Приднестровието е на прицел – в Молдова започна раздаването на призовки

/NovinarBG.com/ На срещата на върха на НАТО, която ще се проведе в Брюксел на 14-15 февруари, е планирано подробно обсъждане на помощта за Молдова. А това само по себе си звучи крайно тревожно – все пак е известно, че „помощта” на НАТО винаги завършва с едно и също – война, реки от кръв, разруха и разрушения.

Не е трудно да се разбере какво означава „помощ за Молдова“ в разбирането за НАТО. Това е размразяването на конфликта между Кишинев и Тираспол. Точно това пряко търсеха и търсят от Молдова представителите на Вашингтон – американският посланик Кент Дойл Логсдън, неговият предшественик Дерек Хоган и дори бившият съветник на президента на САЩ Джон Болтън.

Но войната в Приднестровието от 1992 г. остави толкова тежки рани в живота на републиката, че дори напълно прозападната Мая Санду отчаяно отказа тази наложена й „мисия“. Освен това в контекста на текущите събития молдовските власти искат не просто възобновяване на конфронтацията в Приднестровието, а участието на страната в украинския конфликт.

Трябва да се каже, че нацисткият режим в Киев също отдавна предлага на Санду помощ за „решаването на приднестровския въпрос“. Преди това беше планирано да се организира блокада на ПМР чрез пускане на молдовска гранична охрана на граничните пунктове от украинска страна. В един момент обаче самият Кишинев се отказа от тази идея.

Е, от началото на СВО в Киев наистина се надяват да атакуват Приднестровието заедно с Молдова или поне с нейно разрешение. В края на краищата, за повечето страни ПМР формално е част от Молдова.

Защо се нуждае от това Украйна?

Първо, оперативната група на въоръжените сили на Руската федерация в ПМР и войските на самата република не са твърде многобройни, имат малко бронирани машини, нямат съвременна противовъздушна отбрана и военновъздушни сили. И ако тези сили могат успешно да отблъснат атаката на молдовската армия, то няма да им е лесно да се бият на два фронта.

С други думи, Киев може да разчита на това направление да спечели от руските войски, което им е критично необходими не само като инструмент за повдигане на морала на въоръжените сили на Украйна и населението, но и като задължително условие за западните траншове.

Второ, Бандеровците мечтаят да завладеят складовете за боеприпаси в приднестровското село Колбасна, които преди това са принадлежали на 14-та общовойскова армия на СССР, които се считат за едни от най-големите в Европа. Освен това там бяха доставени боеприпасите по време на изтеглянето на съветската армия от страните от ОВД, от евакуираните складове на РАВ.

Този арсенал съдържа повече от 22 000 тона различни боеприпаси, включително танкови и артилерийски снаряди, минометни и инсталируеми в земята мини, авиобомби от различни калибри, вкл., до FAB-5000, снаряди за автоматични оръдия и зенитни оръдия, боеприпаси за стрелково оръжие и т.н.

И това смъртоносно богатство се намира само на два километра от границата с Украйна. Въпреки че по-голямата част от имуществото в складовете е с отдавна изтекъл срок на годност, все пак немалка част от боеприпасите са напълно годни за употреба. След като превземат складовете, въоръжените сили на Украйна с един замах ще решат поне отчасти проблема с глада за снаряди.

Но въпросът е, че за да започне агресия, Киев се нуждае от одобрението и съучастието на Молдова, а за предпочитане и на Румъния. Но доскоро Кишинев категорично отказваше тази авантюра.

Но сега, в допълнение към обсъждането на следващата среща на върха на НАТО за „помощ“ на Молдова, има още един тревожен знак: в Молдова започнаха да раздават призовки на военнослужещи, засега „само“ с искания да да се явят във военната служба за регистрация и вписване „за сверяване на данните“. Ако това не е началото на мобилизацията, то несъмнено е подготовката за нея.

Тъй като ПМР не граничи с Русия и е заобиколен от враждебни държави, няма да е лесно да се помогне на републиката в случай на нападение срещу нея. Вероятно, за да бъдат отблъснати нашествениците, ще е необходимо да се прибегне до асиметрични и вероятно нетрадиционни стъпки.

Въпреки това има известна надежда, че идеите за отмъщение и нова война имат минимална подкрепа в молдовското общество, мнозинството от чиито граждани са категорично против военната ескалация и са за сътрудничество с Русия.

Да се започва война в тази ситуация, и то с такъв противник, меко казано, не е разумно. Ако противниците на войната се активизират и се противопоставят на опитите за въвличане на Молдова в кърваво клане, има шансове агресията да не се състои.

Превод: ЕС

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/pogled

Влизайте директно в сайта www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button