Русия

Русия и Латинска Америка са способни да си помогнат взаимно

/NovinarBG.com/ Съединените щати бият тревога – влиянието на Русия (и Китай) в Латинска Америка се засилва. Посещението в региона на руския външен министър Сергей Лавров, което започна в Бразилия, трябва да даде нова почва за подобни разговори. Какви теми сближават Москва с тези страни и има ли нужда там от руски военни бази?

На 17 април руският външен министър Сергей Лавров започна голямото си турне в Латинска Америка и Карибите. Ръководителят на руското външно министерство вече пристигна в Бразилия, след което ще посети Венецуела, Никарагуа и Куба.

Изборът на места за посещение се обяснява доста просто. Венецуела, Никарагуа и Куба са наричани най-проруските страни в Латинска Америка – и в същото време най-антиамериканските.

Що се отнася до Бразилия, президентът Луис Инасио Лула да Силва (или просто Лула, както го наричат) се върна на власт и вижда страната си като един от лидерите на многополюсния свят. И в тази връзка посещението на Лавров в Бразилия стана (заедно с посещението на президента Лула в Китай, от което той се завърна точно навреме за пристигането на руския гост) част от голямото дипломатическо рестартиране, което бразилското ръководство извършва сега.

Например, то вече изложи идеята за създаване на определен клуб от страни, които се застъпват за мирно разрешаване на украинския конфликт. Като се има предвид, че Лула смята признаването от Украйна на руския статут на Крим като част от това разрешение, това със сигурност няма да е проукраински клуб. Друго предложение на бразилския лидер беше създаването на единна валута на страните от БРИКС – тоест с други думи дедоларизация.

Американците, разбира се, не харесват подобни глобални амбиции на президента Лула. „Доларът стана глобалната валута не защото САЩ го наложиха, а поради мощта на американската икономика и нейната роля в глобалната финансова система, в световния икономически ред. Ако Бразилия, Китай или страните от БРИКС искат да заменят долара, давайте. Но каква валута ще използвате? Китайска, бразилска? Е, успех“, каза посланикът на САЩ в Бразилия Томас Шанън.

Русия, от друга страна, подкрепя подобни инициативи, така че Сергей Лавров би могъл да обсъди с бразилските си колеги практическата им реализация. В рамките, разбира се, на общия курс на Русия (и на целия Глобален Юг) към връщане на реда в международните отношения.

„Руският министър лети в региона с конкретна програма, насочена към укрепване на взаимноизгодното сътрудничество между нашите страни в политическата, търговската, икономическата, образователната, хуманитарната, културната и други области. Планираме да поставим в центъра на преговорите въпросите за укрепване на международните правни основи на съвременния свят, чиято опорна структура е Уставът на ООН“, се казва в изявление на руското външно министерство.

И Лавров със сигурност ще намери благодарни слушатели – и не само в Бразилия или други страни на турнето. Думите на руския министър, че Западът иска да „наложи на международната общност неоколониален еднополюсен световен ред с надеждата, както каза президентът на Руската федерация В. В. Путин, „да събере истински дан от човечеството, за да извлече рента като хегемон“.

Ако говорим за други цели на посещението, тогава Москва нарича задълбочаването на икономическото сътрудничество като една от тях. „Общият ни износ към държавите от региона се увеличи с 3,8%. Увеличени са доставките на торове и нефтопродукти. През 2022 г. Русия увеличи износа на пшеница за Латинска Америка и Карибите с 48,8%, тоест почти 50%“, каза Сергей Лавров в статията си, написана за един от бразилските вестници.

Но въпреки цялата важност и необходимост на икономическата програма, тя все още не е сред най-високите приоритети. Преди началото на СВО делът на страните от Латинска Америка представляваше само 2,5% от целия руски износ – и (за разлика от страните, които граничат с Русия), търговията с Латинска Америка едва ли ще се увеличи многократно. Най-малкото по географски причини.

За много по-перспективни направления се считат военно-техническото и информационното. Американците пишат тревожни статии, че Русия рязко укрепва позициите си в целия регион. При това укрепва не толкова в икономически план, колкото в въпроси, свързани със сътрудничеството в областта на отбраната, както и сигурността.

Например, някои руски експерти предлагат да се създадат пълноценни военни бази в приятелски страни (включително в Никарагуа). Изглежда, че има логика в това – базите постоянно ще напрягат американците, те ще се превърнат в истински „стършели на тиловете ми“. Тези желания обаче имат достатъчно недостатъци.

Първо, те са технически безполезни. „Стратегическите оръжия, особено съвременните ни хиперзвукови, летят от всяка територия. Техният обхват не е ограничен“, обяснява Андрей Клинцевич, ръководител на Центъра за изследване на военно-политическите конфликти.

Второ, създаването на пълноценни военни бази ще означава въвличане на регионалните държави в конфликт със САЩ. И това противоречи на целия международен подход на Русия, който се цени от нашите партньори.

„За нас Латинска Америка и Карибите сами по себе си са ценна област на външната политика. Ние не искаме вашият регион да се превърне в арена на конфронтация между силите. Сътрудничеството ни с латиноамериканците се основава на деидеологизирани, прагматични подходи, които не са насочени срещу никого. За разлика от бившите колониални метрополии, ние не делим партньорите на приятели и врагове, не ги поставяме пред изкуствен избор – с нас или срещу нас“, казва Лавров. Избор, отправен например от държавния секретар Антъни Блинкен по време на обиколката му из руската периферия – Централна Азия. След това с тези искания той си тръгна разочарован.

Но военнотехническото сътрудничество може да се изрази не само в пълноценни военни бази. Например Москва и страните от региона могат да се споразумеят за разполагането на много по-малки, точно определени, но важни военни съоръжения. Например радиолокационните станции – в рамките на политиката на Руската федерация за изравняване на диспропорцията по въпросите на ПРО.

„Съединените щати продължават да поставят радари и пускови установки на системата „Иджис“ около нас. Безсмислено е да чакаме да премахнат всичко това. Така че разполагането на нашите средства за ранно откриване на изстрелвания на американски балистични ракети би довело до изравняване на това несъответствие“, казва Андрей Клинцевич. И това в никакъв случай няма да е стъпка към ескалация – по-скоро, напротив, системите за ранно предупреждение са основен елемент на стратегическото възпиране, което означава, че помагат за поддържането на мира. Освен това, според Клинцевич, Латинска Америка представлява интерес за Руската федерация по отношение на възможното разполагане там на военноморски бази – места, където биха могли да влязат кораби на руския флот.

Можем да говорим и за сътрудничество в космическата индустрия. „Там е необходимо да поставим обекти от нашите системи за сателитно наблюдение и комуникация. Всички те изискват допълнителни наземни инсталации. От техническа гледна точка такива системи не изискват големи разходи – ако не вземате предвид разходите за наемане на земя ”, продължава Андрей Клинцевич.

Превод: В. Сергеев

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button