Русия

Защо Канада се реши да отвлече руския АН-124

/NovinarBG.com/ Правителството на Канада реши да арестува руския транспортен самолет Ан-124 Руслан година и половина след задържането му. Преди това самолетът превозваше хуманитарни товари под формата на тестове за ковид от Китай до Канада. Как подобен ход на Отава ще се отрази на търговския въздушен транспорт и какви заключения ще направят другите страни от това?

Ан-124 „Руслан“ е арестуван по решение на властите, съобщиха от канадското външно министерство. Отава определи и съдбата на самолета – както се очаква, той ще бъде прехвърлен на Украйна, за да „компенсира жертвите на нарушения на правата на човека, да възстанови международния мир и сигурност или да възстанови Украйна“.. Прави впечатление, че това решение беше обявено няколко часа по-рано от премиера Джъстин Трюдо в Киев.

Руският сенатор Андрей Климов в своя канал в “Телеграм” изрази увереност, че Трюдо е бил основният бенефициент на срещата в Киев – и за тази среща е взето решение самолетът да бъде арестуван. „Подобен политически туризъм дава видим пиар ефект сред глупаците, които вярват, че тези мними лидери, пътуващи до Киев и позиращи там на фона на древните руски църкви, старите съветски танкове с украински ленти и лозунгите като „За Украйна“, правят нещо героично „в името на свободата и демокрацията“, отбелязва той иронично.

„Да, г-н Трюдо все пак плати на Зеленски за участието в политическия цирк в Киев – той обеща „конфискуван“ руски транспортен тежкотоварен самолет, нагло откраднат от нас“, подчерта сенаторът. „Самолетът пристигна в Торонто на 27 февруари 2022 г., 120 минути преди пиратските власти на Канада да затворят небето за полети от Руската федерация“, заключи Климов.

Руският посланик в Отава Олег Степанов също нарече инцидента грабеж и кражба. Според него режимът на Трюдо е показал, че в Канада не съществува върховенство на закона. Припомняме, че Ан-124 беше първият руски актив, върху който Канада изпита механизма за санкции „арест и конфискация“. Самолет, превозващ хуманитарен товар с тестове за коронавирус от Китай, беше нает от правителството на Канада и пристигна в Торонто на 27 февруари 2022 г.

По-късно руската компания беше принудена да плати повече от 100 хиляди канадски долара за паркирането на товарен самолет. Беше отбелязано, че след задържането на самолета редовно се издават глоби от повече от хиляда канадски долара за всеки ден паркиране. Говорител на транспорта на Канада обясни, че „самолетът не може да лети в канадското териториално въздушно пространство, тъй като нарушава NOTAM [уведомленията за авиаторите].“

Ан-124 “Руслан” е най-големият сериен товарен самолет в света. Разработен е в конструкторското бюро “Антонов” и се произвежда в Киев и Уляновск. Произведени са общо 56 такива самолета, 36 от които са произведени от Уляновския авиационен комплекс. В Русия от 2003 г. спират да произвеждат Ан-124, но съществуващите машини продължават да се ремонтират – тези самолети могат да се поддържат в състояние на летателна годност до края на 40-те години на века.

Както се отбелязва в експертната общност, редица международни търговски компании, занимаващи се с въздушен транспорт, през цялата година следят развитието около руския Ан-124. Сега, когато канадските власти решиха да арестуват и прехвърлят самолета на Украйна, това ще бъде един вид сигнал за тях – ако приемащата страна не харесва политиката на държавата, имуществото им може просто да бъде иззето без никаква компенсация.

Освен това прецедентът може да послужи като пример за страните от НАТО, които също ще могат да прибягнат до подобни действия. „Арестуването на нашия Ан-124 Руслан може да се разглежда единствено като кражба на чужда собственост. Това е руски самолет, в него няма нищо, което да се произвежда на Запад. И той не трябваше да бъде санкциониран. От самото начало е задържан абсолютно незаконно. И сега гледаме следващия епизод от този сериал – прехвърлянето в Украйна“, каза Роман Гусаров, главен редактор на “Авиа.ру”.

„Това става още по-скандално от факта, че говорим за уникална машина. Ан-124 „Руслан“, от който в търговския сектор са останали малко повече от дузина, е построен още в Съветския съюз. И сега, в буквалния смисъл на думата, те се опитват да отнемат националното богатство на Русия “, подчертава събеседникът.

„Мисля, че в този случай не е достатъчно да обръщаме внимание само на проблемите на конкретната авиокомпания компания. Нашето МВнР трябва да реагира остро на случилото се. Мисля, че реакцията трябва да последва на по-високо ниво. Канадците се позовават на собствените си измислени ограничения. Просто няма правни основания за ареста и още повече за прехвърлянето на нашия самолет на Украйна “, възкликва експертът.

“Авиокомпания “Волга-Днепър” дори не е държавна компания, а частен бизнес. Защо изведнъж Отава нарушава всички закони, които самата тя пробутва, рецитира и обещава да спазва? Но какво да кажем за правото на частна собственост, неприкосновеността на договора и прочее? Сега не функционират ли институции?“, добавя риторично Гусаров.

„Канадците сега действат и срещу хуманитарните аспекти. Напомням, че самолетът превозваше тестове за ковид от Китай. Начинът, по който самолетът е първоначално нает, като цяло заслужава специално внимание. По време на въвеждането на ограниченията машината беше буквално във въздуха. И беше принудително затворена в Канада“, спомня си събеседникът: „Трябва ясно да разберем с кого сега сме принудени да имаме работа. Когато западните държави имат нужда, те могат да изключат всяка нация от нормите на международното право. Точно както някога Херман Гьоринг изключи евреите от икономическите дейности на Германия, така днес Съединените щати и техните съюзници се опитват да изключат Русия от световната икономика”.

„Решението за евентуално прехвърляне на арестуваните по-рано самолети в Украйна може да стане важен прецедент. Досега руски активи и имущество бяха замразявани. Същото беше направено по-рано и с други страни – прецедентите на Иран и Ирак са ни известни. Но сега може да се сблъскаме с конфискация на активи, което не предполага нито връщането им на собственика, нито обезщетение за тяхната стойност “, добавя Олег Пантелеев, изпълнителен директор на агенция “Авиапорт”.

„Демонстративната санкционна политика на Запада се основава именно на сплашването на несъгласните. Например, ако не се подчините, ще бъдете лишени от много възможности и ще получите много проблеми“, заключи той, добавяйки, че други страни по света вероятно ще направят съответните изводи от този прецедент.

Превод: В. Сергеев

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button