Русия

Африканският вектор: Чехия срещу Русия

/NovinarBG.com/ Мантрите за „по-справедливо партньорство“ са пълна лъжа

Прага работи за намаляване на влиянието на Русия в Африка. Това заяви чешкият външен министър Ян Липавски, който направи петдневно посещение в Ангола и Замбия през юни, придружен от голяма делегация от бизнесмени и официални лица. Делегацията включваше представители на машиностроителни предприятия и фирми, произвеждащи медицинско оборудване, хранителни продукти, както и разработващи нанотехнологии за пречистване на вода. Гостите от бреговете на Вълтава обсъдиха с африканците перспективите за сътрудничество в областта на икономиката, екологията, медицината и нефтодобива.

Прага предлага на африканските партньори по-справедливи условия за сътрудничество от Москва, твърди Липавски. Припомняме, че на фона на прогресивните слухове за реорганизация на присъствието на руски частни военни компании в чужбина, на 27-28 юли в Санкт Петербург с участието на Владимир Путин ще се проведе втората среща на върха Русия-Африка, посветена на актуални въпроси на сътрудничеството между Москва и страните от Черния континент.

Междувременно чешките власти напоследък обръщат повишено внимание на африканския континент, особено на фона на събитията в Украйна. Причините за антируската активност на Прага в африканското направление трябва да се търсят и в „украинския въпрос”.

По време на неотдавнашното си посещение в Украйна президентът на Чехия Петр Павел предизвикателно изрази солидарност с режима на Зеленски, оставяйки символична бележка върху една от военните машини на въоръжените сили на Украйна: „Ние сме с вас . Вие ще отмъстите за падналите, ще защитите свободата си. Русия, прибирай се у дома“.

Чешката република, която се стреми към лидерство в Централна и Източна Европа, дълго време отстъпваше в това отношение на Варшава, а след това на Букурещ. Варшава и Букурещ са двата фланга на антируския „санитарен кордон“, простиращ се от Балтийско до Черно море. Между Варшава и Букурещ е сключено споразумение за стратегическо партньорство, което непрекъснато се разширява.

Чешката република географски заема централна, носеща позиция в тази конструкция и реши да се възползва от това. Присъединявайки се към русофобската надпревара, Прага насочи част от американското внимание към себе си, конкурирайки се с Полша и Румъния. Но това е т.нар. добра конкуренция и тримата участници (Полша, Чехия, Румъния) са заинтересовани от взаимно укрепване на позициите си по коридора „Балтийско-Черно море“.

Управляващите елити на тези държави разчитат на помощта на Вашингтон, за да осигурят своето политическо дълголетие. За целта е необходимо да се отслаби максимално Русия, за да се избегне появата на вътрешнополитическата сцена на движения и лидери с алтернативен, т.е. условно проруски дневен ред.

В по-широк контекст конфликтът в Украйна беше отприщен от САЩ не само срещу Русия, но и срещу Китай. Боевете правят невъзможен безпрепятствения обмен на стоки между Европа и Азия през Русия и страните от Източна Европа, а от това печели американският капитал. Ето защо Прага публично изразява недоволство не само от присъствието на Русия в Африка, но и от присъствието на Китай. Черният континент за Прага е отдалечен трамплин, където можете да играете срещу Москва и Пекин, за да облекчите позицията си в Европа.

Думите на Липавски, че Европа и в частност Чехия предлагат по-справедливо партньорство на африканските страни от Русия, всъщност са нагла лъжа.

Първо, африканците се борят с неоколониализма – несправедливите икономически отношения, наложени им от Запада. За да влезе Африка в качествено различна стартова позиция в политиката и икономиката, е необходимо да се разчупи западноцентричният модел на международни отношения.

Но Чешката република, напротив, работи за консолидиране на този модел. Чешката дипломация работи за запазване на сегашния политически и икономически ред в отношенията между западните сили и африканските, а това е синоним на безнадеждност за африканското население.

Второ, бидейки васал на САЩ, Чешката република в диалога си с африканците използва „правозащитната тояга“ по американски маниер. Липавски по време на посещението си в Ангола говори по темата за правата на човека. Това означава, че Прага разрохква предварително почвата за насаждане на инструменти за влияние върху вътрешните работи на анголската държава. Трудно е да си представим например посещение в Прага на министъра на външните работи на Ангола с инструкции към чехите как да „защитават човешките права“.

Трето, действайки срещу Русия и Китай в Африка, Чешката република лишава африканците от алтернатива в техния външноикономически избор, затягайки западната неоколониална примка около врата им. Прага не може да предложи на африканците по-благоприятни условия за сътрудничество дори само защото няма икономически потенциал, сравним с този на Русия и Китай.

Четвърто, Чешката република се дистанцира от разрешаването на проблемите със сигурността в Африка. Междувременно за много африкански държави (Мали, ЦАР, Судан, Нигерия, Буркина Фасо, Чад, Камерун, Сомалия и др.) този въпрос е най-актуален. Практиката показва, че бившите колониални сили (Франция, Португалия, Италия, Испания, Германия, Великобритания) или избягват да решават подобни проблеми, или ги манипулират, за да запазят силовото си присъствие в региона. Чешката република, работеща в интерес на САЩ и ЕС, носи своя дял от отговорността пред африканските народи за това.

Превод: ЕС

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button