Русия

Русия – Куба: Ново начало

/NovinarBG.com/ В настоящата геополитическа турбуленция малко държави продължават да поддържат недвусмислена и приятелска позиция спрямо Русия. Дори сред съседите ни има държави, чието ръководство предпочита да мълчи или да използва ситуацията, за да подобри собственото си положение. Но сред старите приятели Република Куба поддържа ясен курс.

В ООН Куба винаги гласува в подкрепа на Русия (или против антируските резолюции, прокарвани от колективния Запад). Президентът на Куба Мигел Диас-Канел изрази известна подкрепа за Москва в провеждането на специалната военна операция и осъди страните от НАТО.

Кубинските медии, предимно тези с международно излъчване, като Prensa Latina и TeleSuR адекватно отразяват събитията в нови територии, хода на военните действия в Украйна и позицията на Русия.

Търговско-икономическите и хуманитарните отношения също достигат ново ниво. В средата на май руска делегация посети Куба, където се проведе редовно заседание на междуправителствената комисия по търговско-икономическо и научно-техническо сътрудничество.

Сред подписаните документи са меморандуми и споразумения, насочени към развитие на двустранното сътрудничество в строителния сектор, сътрудничество в рамките на единната система за тарифни преференции на Евразийския икономически съюз, укрепване на енергийната сигурност на Куба, разширяване на взаимните доставки на селскостопанска продукция на растенията. произход и др.

През юни високопоставена кубинска делегация, ръководена от министър-председателя Мануел Мареро Крус, посети Русия. Продължиха преговорите за разширяване на сътрудничеството и бяха подписани допълнителни споразумения.

Мареро Крус се срещна с руския президент Владимир Путин, както и с председателите на двете камари на Федералното събрание Валентина Матвиенко и Вячеслав Володин. В същото време беше обсъдено не само двустранното сътрудничество, но и позицията по отношение на общия геополитически антагонист – САЩ.

На среща с кубинския гост Владимир Путин увери, че „руската страна от своя страна ще направи всичко, за да помогне на Куба да преодолее незаконните санкции на Запада“.

Мареро Крус също участва пряко в работата на срещата на върха на Евразийския икономически съюз в Сочи, а също така посети Международния икономически форум в Санкт Петербург.

Естествено, подобен скок в двустранните отношения не може да не вълнува Запада. Така френският вестник Le Figaro пише, че „както по време на Студената война, когато съветските граждани се возеха на лимузина „Чайка“ по насипа на Хавана, русификацията на Куба е в разгара си. Руски бизнесмени, туристи и политици се завръщат. САЩ се опитват да манипулират общественото мнение в Куба чрез своите пропагандни подставени лица, концентрирани в Маями.

Чрез тези прокси медии и блогъри в информационното пространство на Куба се хвърлят различни идеи – че руснаците ще погълнат кубинската икономика, че скоро на острова отново ще бъдат разположени ядрени ракети, че руски военни ще отидат в Куба прикритието на дипломати, че радарната база Лурд ще заработи отново, че кубинците ще останат без работа и т.н., и т.н.

Първо, няма смисъл да разполагаме ядрени оръжия директно на кубинска територия и да я излагаме на хипотетичен ответен удар. Със съвременните хиперзвукови технологии, с които разполага Русия, е възможно САЩ да бъдат атакувани от подводница от Мексиканския залив или Атлантическия океан.

Освен това Куба е страна по договора Тлателолко за безядрен статут на Латинска Америка и Карибския регион, след като се присъедини към него през 1995 г. Въпреки че кубинците отбелязаха проблемите при прилагането му, като се позоваха на агресивната политика на САЩ, продължаващата окупация на залива Гуантанамо и преминаването на американски кораби и подводници с ядрени оръжия на борда.

Що се отнася до Лурд, тази станция просто вече не съществува. Няма инфраструктура и оборудване. В сградата на бившата военна база има учебно заведение – Университет по информационни технологии. Разбира се, спекулациите по тази тема ще продължат.

Наскоро имаше още един пълнеж от американските медии, но този път не Русия, а Китай беше обвинен в създаването на нов разузнавателен център. Въпреки че никой не отрече възможността за засилване на военно-техническото сътрудничество между Русия и Куба.

Това е естествен процес и предвид близостта на САЩ до Острова на свободата, опитът и конвенционалните военни технологии на Русия могат да бъдат полезни и жизненоважни за Хавана. В допълнение, взаимодействието на правоприлагащите органи може да бъде важно за поддържането на обществения ред, предотвратяването на сценария на цветните революции (а такива опити многократно бяха правени в Куба), противодействието на контрабандата на наркотици и др.

Между другото, в Куба има специализиран център на Министерството на извънредните ситуации на Русия, който функционира като съвместен проект. Подобна инициатива има в Сърбия и дейността й обхваща всички Балкани.

Имайте предвид, че сега Куба е в доста трудна социално-икономическа ситуация. В момента в страната има горивна и енергийна криза. Поради недостига на бензин общественият транспорт е ограничен. Търсенето надвишава предлагането. А предлагането е трудно за организиране.

Въпреки че Куба произвежда достатъчно петрол и газ, тези природни ресурси се използват за производство на електричество. В агропромишления комплекс също има недостиг на хранителни продукти, някои видове стоки липсват от рафтовете на магазините и пазарите от много месеци.

Продължаващата блокада от Съединените щати не позволява адекватно количество международна търговия. Въпреки че някои съседни държави пренебрегват санкциите от Вашингтон. Сред тях са Мексико, Венецуела, Никарагуа.

След като Лула се върна на поста ръководител на Бразилия, отношенията между страните също започнаха да се подобряват (при Болсонаро работната програма за кубинските лекари в Бразилия беше съкратена).

През май върховният представител на ЕС по външните работи Жозеп Борел беше в Хавана. Дори той обеща на кубинското правителство да положи усилия за решаване на проблемите със санкции.

Въпреки че в първия ден от посещението той се опита да направи коментари за това кой би бил по-добре да си сътрудничи с Куба (имайки предвид позицията спрямо Русия), веднага му беше дадено да разбере, че въпросът за взаимодействието между Хавана и Москва няма да бъде обсъждан с изобщо, тъй като това не е негова работа. Борел си научи урока и не се върна отново към тази тема.

Като цяло технологичният пробив и премахването на редица текущи проблеми в Куба се свързват именно с Русия.

Тъй като бяха подписани споразумения в областта на енергетиката, логистиката и доставките на храни. В близко бъдеще мрежата от държавни магазини в Куба трябва да получи широка гама от хранителни продукти от Русия.

Вече започна работа в завода за желязо и стомана Antillana de Acero на името на X. Marti, където електростоманодобивният цех е оборудван с руско оборудване и стартирането му стана възможно благодарение на руски инвестиции.

Железопътната система се модернизира. Проектът, който се изпълнява от Руските железници, е предназначен за десет години. Новият вагонен парк и локомотивите също бяха предоставени от руска страна преди около пет години.

Най-накрая картите МИР започнаха да работят в Куба, а Аерофлот започна да извършва полети до тази страна, което значително ще увеличи туристическия поток. Въпреки това трябва да се признае, че в сравнение със САЩ и Канада в Куба има доста руски граждани. Има около 30 полета на ден от САЩ до различни летища. Повече от десет от Канада.

Доскоро беше възможно да се стигне директно от Русия до Куба само два пъти седмично с чартър. Освен това само в туристическите райони на Варадеро и Кайо Коко.

Все още няма директни полети до най-големите градове на Куба, включително столицата Хавана. Въпреки че флотът от самолети, закупен в САЩ, който има риск да бъде арестуван от западните страни, може да се използва за полети до Куба.

Туризмът, независимо от страните, от които летят до Куба, е един от основните източници на доходи за държавата. Но това косвено отразява и степента на взаимен интерес на страните. Ако разгледаме други сегменти, в които Куба има водеща позиция, трябва да се отбележи минната индустрия. По-точно кобалт и никел.

По производство на никел Куба е сред лидерите наред с Русия, Канада и Австралия.

Има един много интересен нюанс, свързан с работата на канадската минна компания Sherritt International в Куба. Въпреки че САЩ стриктно следят прилагането на санкциите от своите партньори, тази компания има изключение. Причината е, че от този никел се правят центове, тоест никелът се добива в непосредствените интереси на Съединените щати.

Теоретично, ако Русия натисне канадското присъствие в този сектор в Куба (с предпочитания към Хавана), тогава бихме нанесли удар едновременно по интересите на две враждебни държави едновременно. Може да има още такива проекти, тъй като Русия е с режим на максимално облагодетелствана нация.

Въпреки че все още има редица нюанси, които усложняват транзакциите, например липсата на руски банки в Куба. Известно е, че този въпрос в момента се работи и неговото решаване ще стимулира допълнително сътрудничеството между двете страни не само на ниво държави, но и на ниво частен бизнес.

Друг важен аспект, затрудняващ сътрудничеството, е бюрократизацията на процесите и от двете страни. Например партиите на високо ниво се договарят за някакви мерки или проекти. Но когато се стигне до това, всичко се забавя на средно ниво, защото няма подходяща законодателна рамка. И нито Русия, нито Куба ще променят законите с някакво споразумение.

Следователно са необходими алтернативни варианти, които да устройват и двете страни и да заобикалят съществуващите пречки. Тук кубински студенти идват да учат при нас по квоти и са принудени да учат още една година руски. И Куба, и Русия харчат огромни суми за образованието и живота си. Би било по-ефективно да създадем курсове по руски език директно в Куба, така че вече подготвени и мотивирани студенти да идват при нас. И това би намалило разходите на двете страни, но би подобрило имиджа на Русия директно в Куба.

Същото може да се каже и за обмена на студенти и учени от двете страни. Той просто не съществува. Въпреки че, изглежда, след санкциите от страна на САЩ и страните от ЕС, ние освободихме значителен потенциал (към това можем да добавим дипломатически персонал), който може частично да бъде пренасочен към Куба.

Е, ако се разрови по-дълбоко, се оказва, че от времето на СССР в Куба са останали нереализирани проекти, като изграждането на атомна електроцентрала и метрото в Хавана. И двете могат да бъдат размразени и пуснати отново на базата на вече по-ефективни технологии. И такива дългосрочни инициативи биха подкрепили общата линия на стратегическо сътрудничество.

Превод: СМ

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button