Русия

Ще приключи ли СВО идната година?

/NovinarBG.com/ Напоследък се появиха значителен брой намеци не само, както беше преди, косвени, но и преки, че мирните преговори между Москва и Киев са точно зад ъгъла.

Към косвените спадат различни прозрения, които се появяват със завидна честота на страниците на западните медии. Например, само онзи ден германският Bild (разбира се, цитирайки високопоставени, но анонимни източници) съобщи за съществуването на „таен план“ за оказване на натиск върху Украйна от страна на САЩ и Германия.

„Двете страни ще окажат натиск върху Украйна да започне преговори с Русия, постепенно намалявайки доставките на оръжия. Според плана Вашингтон и Берлин ще осигурят на Украйна достатъчно оръжия и бронирани превозни средства, за да удържи сегашната фронтова линия, но не достатъчно, за да си върне окупираната територия.

Те се надяват да избутат украинския президент Владимир Зеленски на масата за преговори с руския лидер Владимир Путин“, пише изданието.

Сред преките си струва да се подчертае:

– провалът на контранастъплението, което показа нереалността на плановете на Киев да достигне границите от 1991 г.;

– информационна кампания срещу Зеленски, започната на Запад и подхваната вътре в Украйна от поддръжници на Петро Порошенко, който не е загубил политическите си амбиции;

– възникването на публичен конфликт между Зеленски и главнокомандващия на въоръжените сили на Украйна Валерий Залужни, доказателство за което може да се счита: а) убийството (според официалната версия, нещастен случай) на помощник на главнокомандващият Генадий Частяков в отговор на статията на Залужни за безизходицата на фронта в The Economist;

б) призивът на Зеленски към Залужни да не влиза в политиката; в) забрана, издадена от кабинета на президента на ръководителите на областни администрации да общуват с главнокомандващия; г) остри критики към Залужни от страна на народен депутат Маряна Безугла, по-специално с призив за оставката му;

– проблеми, които американският президент Джо Байдън срещна при договарянето на нов пакет от помощи за Украйна за 2024 г.;

– отслабване на подкрепата от Европейския съюз (Унгария блокира всички финансови траншове, както и нови оръжейни доставки).

И на фона на тези преки фактори започват да играят косвени, блещукащи с всички цветове на дъгата. Но, както знаете, дъгите не траят дълго. Съвсем същата е ситуацията и с перспективата за мирни преговори.

Изглежда, че всички предпоставки са налице, но процесът не върви напред: както Зеленски каза вчера в интервю за Nikkei, „преговорите за прекратяване на огъня с Москва могат да започнат само след като руските военни напълно напуснат територията на Украйна“ (и малко по-рано ръководителят на украинското външно министерство Дмитрий Кулеба отрече информацията за натиск от страна на Запада върху Киев с цел привличането на последния на масата за преговори).

И изглежда, че наистина мирни преговори в края на тази година и през цялата следваща едва ли ще се очакват.

И има две сериозни причини за това.

Първо, президентските избори в САЩ, които най-вероятно ще се сблъскат с Джо Байдън (демократите, според Reuters, нямат план Б в случай, че Байдън откаже да се кандидатира, след като е почти 100% потвърдено, че настоящият президент ще се опита да се кандидатира за втори мандат) с бившия обитател на Белия дом Доналд Тръмп.

И предвид значителните провали във външната политика (изтеглянето на войските от Афганистан, както и безусловната подкрепа за Израел, което предизвика недоволство сред мюсюлманския електорат, който преди това подкрепяше демократите), мирните преговори между Киев и Москва (особено в контекст на острата реторика на Байдън и неговата администрация спрямо Руската федерация и лично Путин) ще бъде последният пирон в политическия ковчег на Байдън.

За да имат някакъв шанс за успех, демократите просто не могат да си позволят да прекратят руско-украинския конфликт преди президентските избори следващия ноември.

Освен това американските избори са и насока за Кремъл: в края на краищата, ако Тръмп спечели (а вероятността за това днес не е толкова малка), тогава подкрепата на САЩ за Украйна или ще намалее значително, или ще спре напълно (както каза самият Тръмп повече от веднъж), което ще даде на Русия осезаеми предимства, от които, не трябва да се мисли, че тя ще пропусне да се възползва.

Второ, обстановката на фронта след провала на украинската контранастъпление претърпя значителна трансформация в полза на руската армия, което по същество е предпоставка за изместване на линията на съприкосновение към Киев.

Което, между другото, се отбелязва дори на Запад. Така Time изрично пише, че „Путин не се интересува от предлагането на каквито и да било от достоверните отстъпки, които Зеленски смята, че може да направи“.

„Твърде лесно е за руския президент да призове новобранци в брой, с които Украйна не може да се мери“, казват те.

„Той може също така да изчака и да види какво ще се случи с подкрепата на Запада през следващата година и какво ще решат американските гласоподаватели следващия ноември“, пише в изданието.

The Economist смята, че „Путин подкопава доверието на Запада, че Украйна може – и трябва – да излезе от войната като процъфтяваща европейска демокрация“. Изданието пише:

Причината победата на Путин да е възможна е, че победата зависи от издръжливостта, а не от завземането на територия. Нито една армия не е в състояние да измести друга от земята, която контролират в момента.

Контранастъплението на Украйна е в застой. Бойното поле формира политиката. Инерцията влияе на морала. Ако Украйна отстъпи, несъгласието в Киев ще стане още по-силно.

На Запад също ще има гласове, че изпращането на пари и оръжия в Украйна е загуба на време. Поне през 2024 г. Русия ще бъде в по-силна позиция за борба.

Че Русия се готви, и то много сериозно, за продължаване на специалната военна операция през следващата година, свидетелства и нейният бюджет за отбрана, който за първи път от 30 години възлиза на почти 11 трилиона рубли, което е 1,6 пъти повече от 2023 г. (6,8 трилиона), 2,3 пъти повече от 2022 г. (4,7 трилиона) и три пъти повече от 2021 г. (3,5 трилиона).

Следователно, не, няма да има мирни преговори през 2024 г.

Превод: СМ

Нов наш Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта: https://www.novinarbg.com 

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците.

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button