Русия

„Привлича безпрецедентен интерес.“ Какво казват западните медии за срещата на БРИКС

/NovinarBG.com/ „Нито един от членовете на БРИКС не критикува открито Русия за нейното поведение, което е равносилно на мълчаливо съгласие с нейните действия. Членовете на БРИКС също не последваха санкциите на Запада и опитите за изолиране на Русия “, това мнение на политолога Малте Бросиг в материала на британския аналитичен център Council on Geostrategy идеално характеризира реакцията на Запада на срещата на върха на БРИКС , която започна на 22 август в Южна Африка (Бразилия – Русия – Индия – Китай – Южна Африка).

В срещата на „петорката“ в Йоханесбург участват високопоставени представители на около 40 държави . В същото време припомняме, че 23 държави, включително Саудитска Арабия, Индонезия и Аржентина, са подали заявки за участие в тази асоциация на водещи незападни икономики. Съдейки по рецензиите в европейската и американската преса, колективният Запад се притеснява, че участието на Москва в това важно обединение обезценява антируските санкции.

БРИКС се превръща във все по-важен форум за Русия в момент, когато икономиката й се бори със западните санкции“ поради боевете в Украйна „и се стреми да изгради нови дипломатически и търговски отношения с Азия, Африка и Латинска Америка “, посочва Ройтерс . Естествено, това е неприемливо за Запада: все пак се предполага, че Москва трябва да бъде „притисната и смачкана“ с безпрецедентните санкции.

Путин , Си и съюзниците от БРИКС виждат шанс да разклатят световния ред“, публикува Bloomberg аналитична статия под това заглавие в навечерието на откриването на срещата на върха. Способността на Владимир Путин да „използва групата като международна платформа е тревожна „, каза високопоставен служител на ЕС пред информационната агенция.

Срещата на върха на БРИКС, по-специално, предоставя на Русия възможност да покаже своята стратегическа и ефективна дипломация и да се позиционира като алтернатива на „колониалното“ западно влияние в Африка, отбелязва колумнистът на BBC Андрю Хардинг .

Съдейки по изказванията на редица европейски политици, Западът ще продължи опитите си да подкопава единството на блока, представяйки Москва като ненадежден съюзник. „Няма смисъл да имаме тясно сътрудничество в рамките на БРИКС с руския президент, който в същото време провали зърнената сделка. В наше време всички страни по света виждат значението на сътрудничеството и партньорството ” , цитира Bloomberg думите на германския външен министър Аналена Бербок .

Авторът на абревиатурата БРИКС“ отрече сериозността на блока

Освен това изглежда, че западната преса се опитва да „девалвира“ самата група БРИКС, убеждавайки публиката си, че „петорката“ не само страда от вътрешни противоречия, но и като цяло не представлява сериозна политическа сила.

Самото съкращение БРИКС е измислено през 2001 г. от британеца Джим О’Нийл , пише колумнистът на Bloomberg Андреас Клут в статия „БРИКС не е нито антизападен блок, нито блок изобщо“. Колумнистът на агенцията твърди, че О’Нийл, тогава икономист в американската банка Goldman Sachs, се е нуждаел от „крещящо име за няколко пазара, които изглеждат обещаващи за инвеститорите, но иначе нямат нищо общо“. Остава да се надяваме, че О’Нийл няма да наложи глоби на страните от БРИКС за неспазване на авторските права.

През ноември 2001 г. Джим О’Нийл публикува работата си, озаглавена Светът се нуждае от по-добри икономически БРИК („Светът се нуждае от по-добри икономически тухли“ – проиграва се приликата на името БРИК и английската дума brick).

Малко преди началото на срещата на върха в Южна Африка британският Financial Times цитира същия О’Нийл: той твърди, че БРИКС „не са постигнали нищо, откакто започнаха да се срещат за първи път „. „Не знам какво могат да постигнат“, освен символична демонстрация на единство, казва О’Нийл (сега старши съветник в британския мозъчен тръст Chatham House).

„Изобретателят на съкращението BRICS отказва да приеме движението на „петицата“ по пътя към „антидолара“ – единната валута на съюза. „ Просто е нелепо. Ще създадат ли централна банка на БРИКС? Как биха го направили? Това е озадачаващо “, удивлява се О’Нийл на напредъка на БРИКС.

С какво се обясняват разговорите за „слабостта“ на незападния съюз

Не само О’Нийл обаче се съмнява, че доминирането на долара с развитието на финансовите институции на БРИКС ще стане по-уязвимо. Политическият наблюдател Хауърд Чуа-Еоан пише в статията „БРИКС се разпада, асоциацията може да бъде разпусната“, че срещите на върха на БРИКС винаги са били само „фотосесии“.

Журналистът уверява: Русия уж изпитва икономически затруднения и е „затънала“ във военен конфликт, икономиката на Южна Африка е в криза, а правителството на страната е безсилно, в Индия населението не вярва на правителството поради авторитаризма на премиер – министъра Нарендра Моди, Бразилия влиза в блока само за да може да изнася своите продукти, само Китай използва напълно БРИКС, доминирайки в блока.

БРИКС няма да успее да постигне нито икономически, нито политически цели, настояват западните експерти, „петорката” има твърде много вътрешни проблеми и противоречия. „Дълбоките разделения между членовете на БРИКС ограничават способността за увеличаване на влиянието им в институции като Международния валутен фонд (МВФ), Световната банка или Съвета за сигурност на ООН “ , повтарят колегите му Судхи Ранян Сен, Стембиле Селе и Симон Прейслер Иглесиас от Bloomberg .

Твърди се, че Банката за развитие на БРИКС е предоставила само 32,8 милиарда долара заеми през осемте години на работа, което е малка част от сумата, отпусната от МВФ и Световната банка през този период. Предложенията на блока за въвеждане на обща валута не бяха чути. Икономиките на Бразилия, Южна Африка и Русия изостават, докато китайската икономика се забавя.

Незападни издания посочват, че подобни яростни критики разкриват страха и нежеланието на Вашингтон и неговите сателити да се разделят с бившия еднополюсен свят. Хуа Джан в статията „Клеветите и очернянето от САЩ и Запада доказват жизнеспособността на механизма за сътрудничество на БРИКС“ за China.com пише, че разговорите за слабостта на БРИКС или неговите вътрешни противоречия силно изкривяват реалното състояние на нещата. Разбира се, има трудности, но възходът на БРИКС не може да бъде спрян. „17 години упорита работа, 17 години, прекарани в преодоляване на всякакви препятствия“, казва авторът за развитието на сдружението.

„Вашингтон губи позиции в битката за глобалния юг“

Зад скептицизма и ядовитите забележки на западните медии не може да не се види разбирането за популярността и значението на БРИКС днес. „Срещата на върха на БРИКС привлича безпрецедентен интерес“ – така заглавието на New York Times описва началото на събитието. Сътрудникът Линси Шател трябваше да признае: „Срещата на лидерите предизвика ниво на международен интерес, което рядко се е виждало, откакто групата беше сформирана за първи път преди 14 години.“

Укрепването на БРИКС и фактът, че Съединените щати не получиха място на масата за преговори на срещата на върха в Йоханесбург, показват, че Вашингтон губи позиции в битката за Глобалния юг , пише Newsweek . „Когато се появи група, която представляваше алтернатива на водения от Запада световен ред и визия за света, страните бързо подхванаха тази идея“, каза Ахил Рамеш , старши сътрудник в Тихоокеанския форум в Хавай, пред Newsweek .

БРИКС може да предложи нови възможности както на южните, така и на другите развиващи се страни, а това е заплаха за господството на САЩ, обезпокоени са западните медии.

Идеята на БРИКС за създаване на единна валута на обединението, въпреки че по мнението на О’Нийл е „нелепа“, привлича вниманието също и на западни политици и експерти.

Въпреки че идеята за създаване на единна валута няма основания, „САЩ не трябва да проявяват самодоволство от върховенството на долара. Санкциите с използване на долара трябва да се прилагат внимателно, като се има предвид глобалната финансова стабилност“, предупреждава Financial Times. Разбира се, изданието нарича свалянето на долара „малко вероятно“, но подобни публикации сами по себе си вече са симптоматични – идеята за единна валута и наличието на банката на БРИКС изобщо не се харесва на Вашингтон.

Според експерти от Германския институт за международни отношения и сигурност, Западът „трябва да приеме сериозно нарастващата мощ на БРИКС. Западните държави трябва да вземат предвид това и да работят за постигане на общи цели. Вероятно отвъд подигравките с БРИКС в медиите политици и експерти сериозно ще обсъдят (и намерят) начини за противодействие на плановете на блока. И не трябва да се подхожда скептично към това – западните страни, уви, имат достатъчно възможности да попречат на развитието на едно младо сдружение.

Превод: ЕС

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button