Русия

Освободиха Русия от монополна бананова зависимост

/NovinarBG.com/ Русия наказа петима доставчици на банани от Еквадор и за първи път започна да купува банани от Индия. Досега Еквадор всъщност беше основният вносител на банани у нас. Защо Еквадор удържа статута си на монопол толкова дълго и защо Русия едва сега започна да търси алтернативни доставчици?

Русия за първи път започна да купува банани от Индия. Първата партида беше изпратена през януари 2024 г., обемът ѝ е около 3 хиляди тона. Тя е все още на път. Втората доставка на индийски банани за Русия е планирана преди края на февруари. Освен това обемът на износа на индийски банани за руския пазар ще се увеличи, съобщи “Росселхознадзор”.

Освен това по време на преговорите индийската страна показа желание да разшири асортимента от плодове, доставяни в Русия. Освен банани, Индия може да доставя манго, ананаси, папая и гуава. В близко бъдеще ще изпрати на “Росселхознадзор” списък с плодове, планирани за износ в Руската федерация, а “Росселхознадзор” ще прехвърли фитосанитарните изисквания за такива продукти на индийската страна.

Що се отнася до бананите, новината за закупуването им от Индия съвпадна с трудностите, които Русия има с традиционния си основен доставчик на банани Еквадор. Тази страна всъщност е монополният доставчик на банани за Русия в продължение на дълги години.

„За 11 месеца на 2023 г. вносът на банани в Русия надхвърли 1,306 милиона тона. Основните доставки – повече от 1,302 милиона тона – идват от Еквадор. Останалите хиляди са внесени от други страни, като Гватемала, Филипините, Виетнам, Колумбия, Коста Рика и други“, казва Дмитрий Леонов, заместник-председател на управителния съвет на асоциацията “Руспродсоюз”.

Очевидно тази ситуация с монополното положение на Еквадор устройваше и двете страни.

„Фокусът върху монопола на Еквадор се обяснява с преференциите, които властите на тази страна успяха да предложат на руския бизнес. Освен това Еквадор беше „таксуван“ за износ в европейски страни. Този бизнес беше организиран не само за нашия пазар, но и за пазара на ОНД и отчасти европейския пазар. Доста бързо се консолидира. Освен това, благодарение на големите обеми покупки, доставките на банани от Еквадор станаха най-печеливши. Особено след придобиването от руски компании на редица плантации в Еквадор“, обяснява професорът от основната катедра по търговска политика в Руския икономически университет “Плеханов” Вячеслав Чеглов.

Тази година обаче се появи пукнатина в отношенията на Русия с Еквадор, след като президентът на Еквадор Даниел Нобоа реши да прехвърли старо руско оборудване в САЩ. Прессекретарят на МВнР Мария Захарова нарече това решение безразсъдно. Според нея Еквадор е наясно, че според договорите е невъзможно прехвърлянето на доставената собственост на трета страна без съгласието на руската. Русия не е давала съгласието си. Президентът на Еквадор обясни това, като каза, че смята старото руско оборудване не за военна техника, а за „скрап“. Но тогава защо американците да плащат истински пари за „скрап“?

Тази седмица стана известно, че “Росселхознадзор” е забранил доставките от пет компании за производство на банани в Еквадор от 5 февруари. Причината е, че е идентифициран опасен вредител за Русия и страните от ЕАИС: полифагната гърбава муха. Този вредител лесно се размножава в транспортни контейнери, а в складовете може да зарази много хранителни продукти, включително брашно, картофи, сирене и други зеленчуци и плодове. Да не говорим, че е носител на холера. Ако еквадорските компании не предприемат ефективни мерки за отстраняване на проблемите, агенцията заплашва да въведе нови ограничения.

Първите проблеми с гърбатите мухи в еквадорските банани възникнаха през 2018 г. и тогава компаниите предприеха всички необходими мерки за борба с тях.

Не е необходимо да се очаква недостиг на банани в Русия. Първо, не се говори за пълно спиране на износа на банани от Еквадор. Тези пет забранени компании са доставили около 25% от общите доставки на банани от Еквадор за Русия. Второ, доставката на банани отнема много време.

„Транспортирането от Еквадор отнема около 25 дни, а бананите узряват в камери още пет до седем дни. Отнема около месец и половина, докато стоките стигнат до рафтовете. Тоест няма да усетим нищо в близко бъдеще“, казва Дмитрий Завялов, ръководител на катедрата по предприемачество и логистика в Руския икономически университет. Според него, дори ако Русия разшири ембаргото върху бананите от Еквадор, е възможно да се възстановят веригите за доставки, има време за това.

Индия ще се радва да заеме овакантеното място. Това е най-големият производител на банани в света – и производството продължава да расте. През 2023 г. страната е отгледала 33 милиона тона банани. На второ място в света е Китай, който е събрал 12 милиона тона банани, а трета е Индонезия с 8,7 милиона тона. Гватемала, Филипините, Виетнам, Колумбия и Коста Рика, които вече ги доставят на Русия, но засега в малки количества, също ще се радват да увеличат доставките на банани за Русия.

Може да изглежда, че Русия е решила постепенно да замени еквадорския монополен доставчик на банани с индийски и други доставчици. Засега обаче говорим повече за диверсификация на доставчиците. Обемът на износа от Индия все още е много малък. И самият въпрос за достъпа на индийски плодове, включително банани, до руския пазар всъщност се проучва от страните в продължение на няколко години, както съобщава “Росселхознадзор.”

Защо Русия започна да търси алтернатива на еквадорските банани? Защото икономическата ситуация се промени.

„Бизнесът беше доволен от възможностите за закупуване в Еквадор, логистиката беше рационализирана, внесените обеми като цяло покриваха търсенето и всичко това беше на ниски цени на дребно в продължение на много години. При такива условия просто нямаше нужда да се разработват нови източници. Днес обаче изчисленията на Еквадор и Русия се усложниха и някои играчи на пазара се промениха. Освен това транспортната логистика в Европа се усложни поради санкциите“, отбелязва Вячеслав Чеглов.

От друга страна, през тези две години Русия разшири още повече своите търговски потоци в азиатска посока. Индия стана най-големият купувач на руски петрол, заедно с Китай, въпреки че на практика не го купуваше до 2022 г. В този контекст разширяването на търговията с нов партньор е напълно логично решение.

Миналата година Русия успя да внесе своето свинско месо в Индия. А в замяна сме готови да купуваме индийски плодове. „Руското правителство развива отношения с Индия, като правилно смята, че доставчиците трябва да бъдат диверсифицирани, особено за сметка на такава икономически силна и приятелска държава, с която има възможности за директни плащания в брой. Но има още работа за постигане на доставки, сравними с Еквадор, особено условията на сътрудничество, постигнати там. Редовните доставки най-вероятно ще се подобрят през следващата година“, заключава Чеглов.

Що се отнася до цената на бананите, Еквадор, въпреки факта, че по същество беше единственият доставчик, поддържаше цените ниски. На руските рафтове обаче бананите са поскъпнали. По данни на “Руспродсоюз” към 6 февруари средните цени на бананите в Русия са били 156,2 рубли/кг, седмица по-рано – 154,6 рубли/кг, а преди година – 107,2 рубли/кг. Леонов обаче обяснява, че динамиката на цените на бананите винаги зависи от баланса на търсенето и предлагането, динамиката на обменния курс и разходите за логистика. „Основната причина за покачването на цените на плодовете в края на 2023 г. беше отслабването на рублата спрямо чуждестранните валути. Цената на бананите, подобно на други плодове, които Русия внася от други страни, е обвързана с обменния курс на световните валути. Валутният скок доведе както до увеличение на изкупната цена от доставчиците, така и до увеличение на разходите за логистика, което представлява значителен дял от разходите“, казва Леонов. Следователно може да не си струва в Русия да очакват намаления на цените от диверсифицирани доставчици.

Превод: В. Сергеев

Още новини

Back to top button