Русия

Нов Елит. Путин определи бъдещето на Русия

/NovinarBG.com/ Президентът отправи послание към Федералното събрание. За два часа и шест минути държавният глава обхвана, може би, всички сфери на живота на съвременна Русия, като обърна внимание на конкретни фигури и не забрави за тези, на които дължим нашите постижения. Основното е в материала.

Максимално покритие

Движението в района на “Гостин двор” беше блокирано в пет часа сутринта. Самото събитие беше насрочено за обяд, а гостите започнаха да пристигат два часа по-рано. Сред тях, разбира се, имаше депутати и сенатори от Държавната дума, представители на ключови ведомства, духовници, творци; както и миналата година – участници в СВО.

Също така, според говорителя на Кремъл Дмитрий Песков, някои чуждестранни журналисти са били допуснати. За тези, които пристигнаха предварително, бюфетът предлагаше богат избор. Леките закуски включват плодове, кексове, канапета със скариди и раци и десерти.

Беше направено всичко, за да се гарантира, че съобщението може да бъде прочетено от възможно най-много хора. Организирахме пряко предаване на призива за посетителите на изложението Русия във ВДНХ от екрани на фасадите на столични сгради. Прожектиран е и по кината в регионите.

Дмитрий Песков уточни преди събитието: на 29 февруари Владимир Путин действа едновременно като държавен глава и като кандидат за президент.

За защитата на суверенитета

Путин веднага предупреди: ще говорим не само за близки планове, но и за стратегически задачи. Основата за инициативите на правителството бяха предимно идеите на руснаците, чути по време на лични пътувания до регионите и срещи. Президентът отбеляза специално единството на народа – както в условията на пандемия, така и пред заплаха за държавния суверенитет.

Западът е заинтересован да има „зависимо, избледняващо, умиращо пространство“ вместо Русия. Но сбърка. Всички сектори на обществото се обединиха и страната няма да забрави своите герои.

„Не ние започнахме тази война в Донбас. Но ще направим всичко, за да я прекратим“, отново подчерта Путин. Русия има всички средства за това. По време на СВО армията натрупа огромен опит. Активно се разработват нови видове оръжия. Вече са използвани комплексите “Кинжал” и “Циркон.”

„Междуконтиненталните хиперзвукови установки „Авангард“ и лазерните системи „Пересвет“ са на бойно дежурство. Завършват изпитанията на крилатата ракета с неограничен обсег на действие „Буревестник“ и безпилотния подводен апарат „Посейдон“. Тези системи потвърдиха високите си, може да се каже, без преувеличение, уникални характеристики“, отбеляза държавният глава. Стратегическите ядрени сили са в състояние на готовност.

Президентът посочи лицемерието на западните държави, които говорят за „руската заплаха“, а самите те предприемат враждебни действия и избират цели на наша територия. И напомни за съдбата на онези, които преди това са се опитвали да победят Русия. Сега те са изправени пред още по-тежки последствия.

В същото време Москва е готова за диалог с Вашингтон по въпросите на стратегическата стабилност. „Но това, което бих искал да подчертая – за да ме разберат всички правилно – в този случай имаме работа с държава, чиито управляващи кръгове предприемат открити враждебни действия срещу нас. Те сериозно ще обсъждат с нас въпроси на стратегическата стабилност, докато в същото време се опитват да навредят на Русия, както те самите казват, да ѝ нанесат стратегическо поражение на бойното поле“, отбеляза президентът.

Самият Запад дискредитира не само собствената си политика, но и своите валути и банкова система. В същото време Русия и нейните партньори продължават да демонстрират икономически растеж. Става дума за асоциациите БРИКС и ЕАИС. Сътрудничеството с АСЕАН се развива активно. До 2028 г. делът на страните от БРИКС в световния БВП ще достигне 37%, а Г-7 ще се свие до 28. Москва също така взаимодейства с арабските и африканските страни.

В подкрепа на семействата и здравето на нацията

Нивата на бедност в страната спадат. Но основната задача е да мотивира гражданите да имат деца: „Голямото семейство трябва да стане норма. Днес развитите страни са изправени пред спад в раждаемостта. Това се влияе от житейските насоки. Подкрепата на семействата с деца е наш основен морален избор“, подчерта президентът.

„Трябва да си поставим ясни цели и последователно да вървим към решаването им, към постигането им. За да гарантираме, че до 2030 г. нивото на бедност в Русия ще падне под седем процента, а сред многодетните семейства още повече. Трябва да поставим специален акцент върху намаляването на бедността, особено за многодетните семейства“, добави той.

За целта стартира проект „Семейство”. В рамките му регионите ще могат да изпълняват свои собствени програми за подкрепа, в допълнение към федералните. Местните власти ще получат помощ от центъра.

Президентът също така предложи удължаване на програмата за изплащане на заем от 450 хиляди рубли при раждане на трето дете до 2030 г. И увеличете данъчното приспадане за второ дете до 2800 рубли на месец, а за третото дете до шест хиляди. Програмата за плащане на капитал за майчинство ще бъде удължена поне до 2030 г.

Здравословното състояние на руснаците се подобрява. Държавният глава, отбелязвайки, че това не трябва да бъде ирония, посочи: страната започна да пие по-малко, включително силен алкохол. Но има място за подобрение.

„Дълъг и активен живот” е друг национален проект. Целта е не само дълголетие, но и повишаване на качеството на живот. Сега средната продължителност на живота е 73 години и трябва да бъде поне 78 до 2030 г. „В бъдеще трябва да достигнем ниво 80+“, подчерта Путин.

Грижа за младостта

Президентът обяви нов национален проект, посветен на бъдещето на страната – „Младостта на Русия“. И изказа дълбоката си благодарност към учителите. От 1 септември заплатите на всички съветници на директорите по образователната работа в училищата и техникумите ще бъдат увеличени с 5000 рубли. Увеличението за класно ръководство ще се увеличи от пет на десет хиляди от 1 март.

През 2018 г. заплатите на учителите са на ниво средни за областта. Според Путин системата трябва да се усъвършенства. Големите различия между регионите са несправедливи. Окончателното решение трябва да бъде взето до 2026 г. Освен това повече от девет милиарда рубли ще бъдат отпуснати за актуализиране на училищата.

Държавният глава засегна и проблема с натовареността на училищата. На изпитите трябва да се пита какво са учили децата в клас, смята той. Съответно трябва да се коригира механизмът на единния държавен изпит. Освен това на завършилия училище трябва да се даде втори шанс, за да може да вземе отново един от предметите по свой избор и да има време да влезе в избрания университет.

Икономически растеж

По паритет на покупателната способност Русия стана най-голямата икономика в Европа и пета в света, отбеляза Путин. Това означава необходимост от увеличаване на заплатите. От 2020 г. минималната заплата се е увеличила с 50%, а до 2030 г ще се удвои – до 35 хиляди рубли.

В същото време има проблеми с персонала и вътрешните съвременни технологии. Решение обаче има. „Расте голямо младо поколение. През 2030 г. над осем милиона руснаци ще бъдат на възраст под 30 години. Важно е те да станат професионалисти. За да направим това, ще създадем нов национален проект – „Кадри“. От 2024 г. кариерното ориентиране ще започне от шести клас. Предприятията трябва да канят деца“, обясни президентът.

Той призова и за по-високи заплати на университетските преподаватели. Ще има пари в бюджета за това.

Що се отнася до технологичната база, тук основата е науката. Страната винаги е мислила за бъдещето и се опитва да продължи да го прави.

„Вътрешната научна инфраструктура е нашето мощно предимство“, подчерта държавният глава. И предложи увеличаване на инвестициите в тази област до два процента от БВП до 2030 г. Значително ще се увеличат и инвестициите в науката от частния бизнес.

„Русия трябва да създаде нови глобални проекти, да формира дългосрочна поръчка за високотехнологични продукти. Необходимо е също така да създаде международни технологични платформи, да стартира собствено производство на компоненти. Русия има всичко това“, отбеляза Путин.

В същото време в условията на недостиг на кадри е много важно да се увеличи производителността на труда. Това предполага дигитализация и цялостна модернизация на индустриалните мощности, роботизация. Инженерните училища трябва да се съсредоточат върху това. Вече са създадени 30 такива учебни заведения, скоро ще отворят още 20. „Предлагам техният брой да стане 100“, каза президентът.

Бизнес развитие

Руската банкова система и фондовия пазар трябва да осигурят притока на капитали в икономиката. Така ще се появи нов инструмент – „спестовен сертификат“

„Гражданите трябва да имат възможност надеждно да инвестират в проекти и да получават доходи от това. За целта дългосрочните инвестиционни сметки ще бъдат застраховани за суми до 1,4 милиона рубли“, обясни Путин. „Ще бъде възможно да се поставят средства за дълъг период, а банките ще предлагат по-изгодни доходи от лихви. Тези средства ще бъдат застраховани за суми до 2,8 милиона рубли.“

Но има едно основно изискване. Руският бизнес е длъжен да работи в местни юрисдикции и да не изкарва средства в чужбина, където, както се оказва, всичко може да бъде загубено.

Президентът е против всякакъв натиск върху предприемачите и се радва, че малкият и среден бизнес имат все по-голям принос в икономиката. „Стотици нови местни марки ясно се обявиха. През 2023 г. броят на младите предприемачи (под 25 години) се увеличи с 20%. Такава творческа енергия трябва да бъде подкрепена“, подчерта Путин.

Държавният глава предложи на правителството да изработи данъчна амнистия за малките фирми, които са били принудени да използват изкуствени механизми за оптимизация. „Няма да има глоби или преизчисляване на данъци за тях“, увери той.

„Смятам за възможно от 1 януари 2025 г. да се откажем от временните мораториуми върху проверките на бизнеса и вместо това, като вземем предвид натрупания опит, изцяло да преминем към подход, основан на риска, като го закрепим в закона“, добави президентът.

За туризма и транспортните маршрути

Путин обърна специално внимание на туризма. Във всички национални паркове на страната ще бъде създадена инфраструктура за посетители. Приносът на туризма към БВП на Русия трябва да нарасне до пет процента. Модерни хотели ще бъдат открити по бреговете на Каспийско, Балтийско, Азовско, Черно и Японско море.

Това е неразривно свързано с развитието на транспорта и логистиката. Президентът възложи на кабинета на министрите да подготви схема за финансиране на строителството на магистралата Джубга-Сочи. През 2024 г. магистрала М12 ще бъде удължена до Екатеринбург, а през 2025 г. – до Тюмен. В бъдеще този път ще минава през цялата страна.

Необходимо е да се развива авиацията – въздушната мобилност на гражданите трябва да се увеличи един път и половина до 2030 г. След шест години ще трябва да се модернизира инфраструктурата на поне 75 летища.

Относно участниците в СВО

„Всички те, с оръжие в ръка, се изправиха да защитават родината си. Сърцето ми се изпълва с гордост. Такива хора, разбира се, няма да отстъпят, няма да ви подведат или да ни предадат“, каза президентът за военните. Те трябва да играят все по-важна роля във всички сфери на живота. Елитът не са тези, които са си напълнили джобовете, а хората, които с дела са доказали своята лоялност към Русия.

Специалните ипотечни програми ще продължат да действат за жителите на Арктика и Далечния изток, Донбас и Новоросия. Ипотеки от два процента ще бъдат предложени на участниците и ветераните от СВО, уточни държавният глава.

А от 1 март те могат да кандидатстват за участие в кадровата програма „Времето на героите“. „Основното е, че това трябва да са хора, които са показали най-добрите си качества“, подчерта Путин. Обучението ще започне през следващите месеци, като ментори ще бъдат специалисти от съответните индустрии, служители на министерства и администрацията на президента. Участниците в СВО ще получат и приоритетни права за прием във водещи университети с граждански специалности.

Превод: В. Сергеев

Още новини

Back to top button